Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:nu iti functioneaza intreruparorul de la portbaj/ori este intrerupt firul. nu stiu unde este asezat intrerupatorul la corsa C, daca este pe caroserie sau pe usa de la portbagaj. daca este pe usa de la portbagaj atunci ai mari sanse sa fie intrerupt firul la conducta de cauciuc care conecteaza caroseria si usa de la portbagaj. ia aparatul de masura si masoara conductivitatea intre masa si intrerupator(becul primeste +12 continu iar masa este intrerupta de intrerupator).s-ar putea oxida/rugini si la prinderea intrerupatorului daca este slabit surubul(prin surubul de prindere ia masa).

ps. verifica daca ai masa in pozitia deschis pe usa de la portbagaj, deoarece prin balamale cam slab se 'trasmite' tensiunea, iar inchis poate sa ia de la yala care pt iluminatul portbagajului este de prisos. un fir duce masa pt consumatorii din portbagaj(stergator,incalzire luneta)


Salutare,

Aseara am citit sfaturile voastre si va multumesc penrtu bunele voastre intentii.
N-am rezistat astazi de dimineata sa nu incerc sa vad despre ce-i vb.
M-am inarmat cu scule, multimetrul si un fir lung.
Am verificat masa la soclul becului si ea exista.
intrerupatorul este situat pe usa cam la acelasi nivel cu clama de inchidere portbagaj, putin in stanga ei.
cred ca firul de la acest intrerupator ar trebui sa fie o masa de asemeni, nu-i asa?parca intre el si caroserie nu exista continuitate desi cred c-ar trebui.
ceea ce am mai facut: am legat un fir lung la - bateriei si m-am dus cu el pe - ul de la bec si surpriza placuta becul s-a aprins.
Dupa toate astea cred ca as da vina pe firul de la intrerupator, caci asa cum v-am mai spus intrerup funct scos din montaj. Daca e acest fir defect la locul acela din burduful negru e neplacut, dar ma gandesc daca ar fi bine sa iau un fir din soclul becului si sa-l duc direct la intrerupator sa vedem ce se intampla.
chiar m-as duce sa incerc, dar am o retinere(sa nu fac vreo trasnaie) asadar astept cu nerabdare parerea voastra.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cel mai probabil este intrerupt in burduful acela.scoate intrerupatorul si masoara continuitatea firului, daca nu exista atunci firul este intrerupt.
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:cel mai probabil este intrerupt in burduful acela.scoate intrerupatorul si masoara continuitatea firului, daca nu exista atunci firul este intrerupt.

stii la ce ma gandesc?
Ce sa mai scot sa mai masor?
Ma leg de mufa de - din soclul lampii,acolo se vad deja 2 fire stantate, de aceeasi culoare cu cel de la intrerupator, si ma duc cu noul fir la intrerupator initial fara a-l baga prin burduf ca sa vad daca functioneaza si daca se aprinde si functioneza si intrerupatorul cred c-am rezolvat in grup o problema personala...
Ce parere ai?
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E buna ideea ta, tu practic înlocuieºti firul de la bec la întrerupator. Trebuie sa ai grijã sa îl pui la ieºirea din întrerupãtor, si atunci dacã e firul asta întrerupt o sã meargã. Nu vãd ce trãsnaie ai putea sa faci. O zi bunã!
Skip ads

  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:E buna ideea ta, tu practic înlocuieºti firul de la bec la întrerupator. Trebuie sa ai grijã sa îl pui la ieºirea din întrerupãtor, si atunci dacã e firul asta întrerupt o sã meargã. Nu vãd ce trãsnaie ai putea sa faci. O zi bunã!


Va salut cu drag pe toti cei care m-ati ajutat cu sfatul vostru.Multumiri moderatorilor si celor care ne dau sansa aceasta de a vorbi aici despre problemele noastre legate de masina.
Astazi am reusit sa rezolv problemele aferente acestui fir defect.
Am facut ce m-am gandit si a functionat asa groso modo; apoi am trecut la demontat plasticul de pe haion, la scos mufa intrerupatorului si la cablat cu noul cablu.
Cel mai mare chin a fost sa bag firul prin haion, dar intr-un final am reusit, apoi am demontat luminile din spate(lapmpa cu totul si am trecut firul pe sub ea pana la soclul becului la - si astfel am reusit.
Va multumesc tuturor inca odata si va asigur de intregul meu suport daca ma voi intalni cu vreo problema pe care am rezolvat-o si va e si voua de folos .
Meritati o bere cel putin, asa ca-ntre baietii buni, cred c-am scutit ceva bani rezolvand chestia asta.
In speta, la baza sunt electrician(printre altele), dar nu pe auto, insa lucrurile nu difera prea mult, dar am avut retineri la masina.
O zi buna tuturor si numai bine si sanatate si tot ce va doriti.
Multumesc inca odata

Cu drag
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema asemanatoare, tot la Corsa C. Nu se mai aprinde lampa in portbagaj. Am inlocuit becul - tot nu se aprinde. Ambele becuri (si cel vechi si cel nou) sunt insa bune. Am luat un voltmetru si am verificat tensiunea pe cele doua lamele din soclul becului (fara bec montat in soclu). Tensiunea intre lamele este 3,62 V , ceea ce mi se pare foarte ciudat. Ar fi trebuit sa fie circa 12 V cu becul montat si peste 12 V cu becul scos, adica in gol, nu? Intrerupatorul de lumina il am montat pe hayon, iar apasarea lui - care ar trebui sa intrerupa curentul in bec - nu schimba situatia, tot 3,62 V am intre lamele. Unde am defectiunea, ce trebuie sa mai verific?
  • medichit

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Prietene, eu nu am avut masa la haion, tensiune era dar nu am verificat valorile tensiunii din zona, insa mi-am recablat firul de masa pt haion si am rezolvat problema. Poti testa simplu cu un fir si apoi daca se aprinde becul inseamna ca asta e calea. Firul de masa este legat de acel senzor(intrerupator) de deschidere de haion, care duce la aprinderea becului cand ridici haionul. Este putin de lucru cu desfacutul partilor de interior, astfel incat sa nu le cutezi, dar se rezolva cu putina atentie si indemanare.
Vezi daca nu cumva ai si tu aceeasi problema.
Altfel cauta la sigurante sau continuitati la cabluri, sau in final daca nu-i dai de capat apelezi la un service bun.
Succes
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
negociator a scris:Am o problema asemanatoare, tot la Corsa C. Nu se mai aprinde lampa in portbagaj. Am inlocuit becul - tot nu se aprinde. Ambele becuri (si cel vechi si cel nou) sunt insa bune. Am luat un voltmetru si am verificat tensiunea pe cele doua lamele din soclul becului (fara bec montat in soclu). Tensiunea intre lamele este 3,62 V , ceea ce mi se pare foarte ciudat. Ar fi trebuit sa fie circa 12 V cu becul montat si peste 12 V cu becul scos, adica in gol, nu? Intrerupatorul de lumina il am montat pe hayon, iar apasarea lui - care ar trebui sa intrerupa curentul in bec - nu schimba situatia, tot 3,62 V am intre lamele. Unde am defectiunea, ce trebuie sa mai verific?

verifica daca pe firul rosu ai 12 volti ,daca nu verifica siguranta f16. Foloseste pentru a masura masa caroseriei si becul sa fie scos.
  • florinciri

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o intrebare, mi-am achizitionat si eu de curand o corsa C care a venit fara lampa de bec din portbagaj, aicam am locul, cablu tras tot dar lipseste lampa.. am cautat pe la mine in oras insa nu am gasit nimic (dezmembrari magazine..) daca stiti vreun site sau ceva de unde as putea comanda una .. Am uitat sa precizez, am fost la reprezentanta opel si mi-au spus ca e undeva pe la 120-150 de lei, ceea ce mi se pare aberant..
Ps. Imi cer scuze daca sunt OFF-topic..
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
In afara de dezmembrari, mai greu. Daca ai cod de original, poti cauta pe ebay sau alte site-uri. Dar cam tot pe acolo ai sa ajungi.
  • dj_popica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal,este ca si la becul de la pozitie,daca este pus invers nu merge,trebuie pus in asa fel (plus la plus) si(minul la minus) asa am patit eu, am pus becul invers si a mers fara nici o problema.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Azi, dupa patru ani de cand am masina, am si eu lumina in portbagaj. In primi doi ani nu mi-a pasat, sau nu mi-am batut capul cu problema deoarece eram tot timpul cu masina de serviciu, iar nevasta nu prea era interesata de lumina din portbagaj. Acum insa am avut si timp si chef. Citind ce scrie pe aici, am prins ceva curaj si intr-o ora aveam lumina. Aveam firul de "-" intrerupt la burduf cel mai probabil.
Fiind in pivnita, cautand ceva cu ce sa duc firul nou prin caroserie, am dat de camasa unui bowden de la frana bicicletei. Domnilor; chestia asta face minuni. Are si rezistenta, nu vrea sa vina inapoi pe unde a intrat Mr. Green , si este foarte elastica si cu ajutorul acestui bowden am dus fir nou pe unde a trebuit, de la bec pana la intrerupator.
Cum se intuneca, cobor la masina sa vad minunea Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR