Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am si eu o problema si vreau sa ma lamureasca cineva in sensul in care am avut un incident cu farurile (au fost zgariate rau), iar asiguratorul (casco) a acceptat sa le inlocuim.
Pana aici totul super ok, am dus masina la atelier (mai trebuie vopsita bara fata si capota....acelasi dosar casco), iar baietii au urcat pe platforma comanda de faruri, s-a licitat, s-a aprobat, totul ok,....doar ca surpriza cand au venit farurile?!....ale mele originale (masina cumparata de mine in 2008 de la Opel) sun pe fond negru, ca si stopurile si intreaga linie, iar cele sosite sunt pe interior clasic, adica albe,asa ca atat eu cat si atelerielul nu le-am aprobat si am facut returul.
Si pana la etapa asta am zis....se mai intampla....doar ca furnizorul si reprezentantul local Opel sustin ca acel model nu se mai fabrica, doar pe sistem bi-xenon cu AFL ?!....eu inca nu am reusit sa merg la Opel sa vb, doar ce mi-a transmis seful de atelier.
Daca cineva dintre voi a intampinat o problema asemanatoare, pana ajung eu la Opel sa vb cu ei, as vrea sa ma lamureasca, asta in ideea de a nu "inghitii" toate prostiile baietiilor de service, si va intreb daca se potrivesc pentru ca nu vreau sa schimb linia masinii.
Inteleg ca daca pun bi-xenon cu AFL nu vor functiona, dar sa stiu daca CIM le va recunoaste si isi vor face treaba la fel ca cele ale masinii fara aceste functii suplimentare.
Mentionez ca masina este facelift.
Mersi si astept raspunsurile voastre la subiect.
Catalin
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
CIM nu are nici o influenta aici.
cel care comunica cu farurile este UEC (modulul de langa motor, langa baterie).
Firele de la blocul de lumini din stanga volanului se duc direct in BCM, care comunica pe CAN cu UEC.
Comanda semnalizatoarelor vine intr-adevar din CIM dar comunicatia cu UEC se face tot pe CAN.
UEC-ul este cel care aprinde becurile prin tranzistoare de putere (nu exista relee pentru nici unul dintre becurile din far sau din proiectoare).

nu se vede din poza cat de zgariate sunt farurile, dar nu poti sa incerci sa le polishezi?
zgarieturile mici ti le poate scoate cineva care stie sa polisheze bine.
eu am avut ma lasina mea unul dintre faruri zgariat destul de tare (cred ca erau aproape de 1 mm adancime zgarieturile), dar dupa un polish zici ca e nou...

sau daca nu se mai pot polisha alta solutie, iti cauti undeva faruri sh originale in stare buna (evita aftermarket), demontezi "geamul" de pe ele si le montezi pe ale tale...

parerea mea (e posibil sa vorbesc prostii) e ca daca nu sunt acelasi sitem e posibil sa nu mearga. AFL e posibil sa aiba pe undeva ceva diferit (nu neaparat in far, posibil in UEC) si sa nu mearga cum trebuie.
a, daca te trimit la reprezentanta cu masina sa ti le monteze ei pe cheltuiala celor de la casco si ti le fac si functionale, iures... te poti considera fericit.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Intradevar pe pozele atasate, nu se vede ptr ca, acestea, sunt facute inainte de a fi zgariate farurile.
Am fost la Ecomax Cluj (reprezentanta de unde am si cumparat masina), ei au verificat si pot aduce farurile din depozitul de piese Opel Budapesta, asa ca ramane doar sa accepte Groupama. Pretul normal ca e dublu fata de piata romaneasca.....AutoNet, Ausgburg, Elit, etc....., dar care spun ca nu se mai fabrica aceste faruri ?!
Asta se intampla cand esti de buna credinta si mergi sa-ti faci masina acolo unde "te indruma" asiguratorul.
Din pacate directorul tehnic nu era pe acolo sa-l intreb daca se potrivesc farurile bi-xenon sau AFL pe masina mea.....iar ceilalti nu au stiut sa-mi raspunda exact, dar oricum il voi suna saptamana viitoare si tot voi afla.
Sper sa se rezolve.

Week-end fain, tuturor
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca un director tehnic de la vreo reprezentanta din romania ti-ar fi zis clar ca se potrivesc sau nu...
cel putin nu ti-ar fi fat un raspuns fara sa intrebe la fabrica...
dar astea sunt detalii...

legat de faptul ca nu se fabrica...
atat timp cat marea majoritate a masinilor vin cu farurile cele mai ieftine (adica bec halogen pe far cu lupa) nu cred ca opel ar fi produs doar fauri cu bixenon si afl...
si oricum, opel nu fabrica nimic, doar monteaza si vopsesc...
orice piesa (indiferent de producatorul masinii) e de fapt facuta de producatori terti dupa matrita fabricantului masinii.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ca de altfel orice producator auto care se respecta.
Oricum ideea ca le-am gasit cele originale, iar pentru mine asta este cel mai important.
Directorul, care imi este si amic, cu siguranta mi-ar fi raspuns, chiar daca ar fi trebuit sa vb mai departe....asa ca saptamana viitoare, daca voi avea timp sa trec pe la ei, tot voi afla.

va doresc un final de saptamana fabulos,
Catalin
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR