Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Din ce zicea colegul, nu trebuie fiscal daca e intre roman-roman, si nu s-a scos niciun rand de nr rosii, nimic. Oricum cel mai sigur ia-o pe numele prietenei. Asigurarea e asigurare... o iei pe 30 de zile, sau cat ai numerele, se face in acelasi loc...cel putin asa am nimerit eu. E valabila in Europa.
Daca iei de la dealer, nu e musai sa primesti factura, poate e doar intermediar intre tine si vanzator.. isi ia si el comisionul tranzactiei.
Nu ai treaba cu TVA-ul, din cate stiu eu, decat daca-l deduci in germania, si sa inmatriculezi masina aici pe firma. Dar pe subiectul asta te mai poti interesa.

Vezi ca sunt bloguri pe tema asta, cum sa aduci masina, etc. Consulta-le si vezi cum e si cu tva-ul in cazul in care primesti factura. Daca faci contract cu o persoana fizica, n-ai treaba.
Skip ads

  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Daca o iau de la pesoana fizica , nu mai am treaba cu tva ul , stiu.
Am citit toate blogurile, inclusiv pe a lui buhnici dar inca mai aveam nelamuriri si va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebari.

O sa scriu ce si cum la sfarsit , peste vreo doua saptamani cand ma intorc, poate se afla si altii in situatia mea pe viitor si au nevoie de update.
  • alexa01

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara , am cumparat o masina de la un samsar. Am urmatoarele acte : brief mare , brief mic (pe numele lui) ,contract vanz-cump intre neamt si mine.
Asa m-a sfatuit doamna de la acte auto sa facem contractul de vc spunandu mi ca este cel mai simplu. Sa zic ca samsarul din acte a condus masina iar eu sunt propietara. Mentionez ca nu s au scos numere rosii . Are numere de zoll. Voi avea probleme la inmatriculare definitiva? Va rog sa ma ajutatiiii
Multumesc
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Sper ca nu va deranjeaza,dar voi scrie mai mult si detaliat pentru viitorii cititori,poate se hotarasc sa isi cumpere singuri masina.

Am luat masina.A class W168 Avantagard(A140-1999-219000km-990E) intr-o stare ireprosabila.Piele,trapa,ABS,BAS,ASR,ESP,SRS,caucciucuri de iarna,totul functinal pe ea.
Toate consumabilele noi, inclusiv discuri,placute,baterie,etc.
.Tuv facut de 9000KM.
Am luat-o de la autohaus nemtesc.Am pus-o pe tester Star in Romania,doua zile la rand si e perfecta.
Daca vreti masina din Germania,mergeti si luati singuri!Pe mine m-a costat drumul cu Ryanair pana in Berlin 20E(cu escala la Milano).
Am vazut puhoi de samsari care iau tot ce e mai ieftin,fara Tuv(fara TUV nu primesti nr rosii) si cu numere galbene...aici ei fac o manevra care nu are rost sa o dezvalui,dar scapa de politia din Ungaria.
Ma felicit ca am mers singur si mi-am luat.Numai eu stiu ce discutii am auzit in jurul meu.
Masina buna, costa!Daca o pun la vanzare, nu se vinde pentru ca e plin de masini ieftine.Si pe toti ii intereseaza anul si Km, nu starea masinii.
Pe net e plin de cazane!

Costuri Numere pe o luna in Berlin:
Asigurare pe o luna 70E.
Numere 10E.
Impozit 7E(trebuie sa ai un IBAN, ca altfel platesti 20E daca apelezi la cei de la ghereta cu asigurari).
Taxa la autoritatea de omologare(Zulassungsbehörde -Ferdinand-Schultze-Str. 55)40E.
ATENTIE taxe valabile pentru Berlin!
In fata este si o ghereta(romaneasca-are un steag cu Romania) unde iti imprima numerele si iti fac asigurare .Se vorbeste romana si te ajuta cei de acolo.

Atentie numerele de ordine sunt limitate si se dau dimineata.
La 7 dimineata era puhoi de lume acolo,majoritatea romani.
Daca va mananca sa va luati numere galbene, pe autostrada in Unguria,politia pescuieste,i-am vazut cu ochii mei(samsarii versati au o manevra si scpaa).

Am luat-o pe numele prietenei si urmeaza sa o trec pe numele mamei.
Am trecut pe la RAR si i-am facut ITP si Omologarea.Fara spaga!A iesit E3 si 171g CO2/Km

Acum intervin niste nedumeriri si daca se poate sa ma ajutati voi.
Daca sunt din Bucuresti,mai trebuiesc traduse actele?
Vreau sa o trec de pe numele prietenei pe numele mamei,iar mama nu are timp sa umble,deci trebuie sa imi faca mie o imputernicire sa umblu sa o inscriu.
V-ati confruntat cu asa ceva .Aveti cum ssa ma ajutati cu niste sfaturi?
Nu i-am scos numere rosii si nici nu o fac.
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Trebuiesc traduse actele , vis-à-vis de politia din pipera la etaj se traduc acte, 40 lei ( brif mare si brif mic ), la parter vorbesti cu cineva si faci contract de vanzare cumparare ( kaufentrag parca asa se spune , nu stiu cum se scrie si acesta trebuie tradus daca nu esste cel in 2 limbi , germana si romana) intre neamt si mama ta.
Dupa care urmeaza RAR 455 lei, Anaf dureaza 2-5 zile pana iti calculeaza taxa, in plus mie mi-au spus ca trebuie sa mai iau o hartie de la ei ca nu trebuie sa platesc TVA in RO.
Asigurare, taxa de inmatriculare 60 lei , taxa de talon 37, taxa nr. am inteles ca e in jur de 50 lei
Cu imputernicirea nu stiu , poate te ajuta alti colegi.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu am inmatriculat in noiembrie masina pe numele tatalui. Mergi cu mama la notar cu actele masinii si cu acel contract facut intre neamt si mama ta si iti faci procura.
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Eu am luat-o pe numele prietenei mele. Mama nu a fost cu mine in Germania.
In brief si pe contract e trecut ca proprietar prietena mea.

Se poate face un nou cntract intre mama si neamt? Cu proprietarul din brief cum ramane?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da. Dar cred ca va trebui sa faci intai rar sa o poti baga la impozite ca sa o poti scoate pt fiscal
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se gaseste Kaufentrag pe net si il faci tu acasa intre neamt si mama ta.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
E trecuta in brief, nu citesti?
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
O sa ma duc la un birou de acte auto si ma lamuresc cei de accolo,sper.
Va spun si voua cum sta treaba dupa aceea.
Am 60 de zile la dispozitie , nu ma grabesc pe gerul asta.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
In brief e trecuta prietena lui , el trebuie sa faca contract vanzare-cumparare intre neamt si mama lui.
Asta am facut eu saptamana trecuta , ca sa nu iau eu la financiar masina ( avand datorii) am facut contract intre neamt si fina mea.
Azi ma duc sa vad cat ma costa taxa 'minunata'
Skip ads

  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Pai si stampila autohausului pe contract ?Am si chitanta cu suma care am dat-o pe masina.
Am inteles ca trebuie ceva la mana cu suma care am platit-o pe masina.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
taxi , la noi in jud iasi nu se accepta asa ceva. daca cineva aduce masina din germania cu numere rosii ( deci ii este trecut numele in talon in germania ) automat trebuie sa o ia fiscal si apoi sa o vanda. altfel nu se poate. poate in alte judete e altfel ( am mai auzit asta ) .
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
In Buzau nu conteaza cine e trecut in brief-uri atat timp cat ai CV intre neamt si proprietarul din RO. Cred ca se aplica si in Bucuresti, acelasi lucru mi-a spus cineva la un birou de acte auto de aici.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu pot face actele pe numele meu (brief) si contractul de V-C pe numele persoanei care o inmatriculeaza aici.
Totul este legal.
@Vladutsss daca traduci acel brief, o sa vezi ca acolo scrie, ca cine e trecut in talon nu e si proprietarul masinii.
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am urmat ce mi-a zis taxi43edy si se poate .Am facut un nou contract intre mama si neam,imputernicire,tradus acte,am fost la finante,cec,anaf si acum astept decizia luni si aia cu tva miercuri.
Doamne ajuta!
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am cam rezolvat zic eu.Acum astept decizia de la Anaf sa vad cat am de plata.

E nevoie de vreo declaratie la notar legat de cine a fost sofer din Germania pana aici?

Am gasit asta pe net tot citind threaduri si ma intreb.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu, sofer a fost prietena ta, pentru ca ea e trecuta in brief.
La 'militie' sa te duci si cu numerele de Germania.
  • cinimini

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Masina fost inscrisa. Multumesc frumos pentru informatii.
Taxi a avut dreptate total.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR