Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
as dori sa imi pun jante mai mari si mai late fara sa am probleme cu rar, cum le omologhez ?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ducandu-te la rar binenteles.si cu vreo 400ron dupa tine
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:ducandu-te la rar binenteles.si cu vreo 400ron dupa tine

cel la care mi-am inmatriculat eu masina, mi-a spus ca tre sa mergi cu rotile puse la o reprezentanta Opel apropiata, ei fac teste si iti dau un fel de dovada care costa 90-100 lei.
apoi mergi cu dovada la RAR si ti le trece in talon, dar asta nu mai stiu cat costa.
o sa fac si eu treaba asta pe Vectra mea, si apoi revin cu informatii calde si oficiale.
  • zapp_cosmarul

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X25XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
io am cumparat o vectra b acum o luna cu niste jante pe 15 (trebuia sa am de 14)neomologate, m-am dus la rar sa imi fac autenticitatea sa o pot inmatricula si angajatu de la rar care mi-a luat masina mi-a zis ca ma respingesi ca sa ma duc sa astept sa ma strige tanti aia sa imi iau cartea masinii si cand ma striga aia primesc cartea masinii si fisa de autenticitate iar pe cartea mea scriea noi cauciucuri omologate 205\60\15. asa ca cel mai bine e sa dai o fuga pana la rar sa cauti unu din baietii de acolo care iti iau masina si o baga inauntru si sa il intrebi daca poate sa te ajute. Sper ca am fost de folos. Bafta
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am cumparat ieri un astra g coupe ... stiu masina de cand a intrat in tara, problema e ca masina a avut si inca are jante pe 16 si cauciucuri de 215/40 ... de ce atunci cand am fost cu masina la rar in certificat ia trecut fostului proprietar jante pe 15 si cauciucuri de 195/55 (stiu ca masina a avut aceleasi jante pe care le am si acum cand a facut rar-ul ... si nu a fost niciun blat) ?
  • vali_iacov

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am achizitionat un Opel Vectra B din '96 acum o luna si ceva. Am fost la RAR pentru identificare cu jenti 205/60/15 in talon fiind trecute 175/70/14. Bineinteles ca am primit "respins", a trebuit sa dau o spaga cuiva pentru niste jenti pe 175 dupa care am revenit la RAR si am primit certificatul.
La intrebarea daca pot sa omologhez acele jenti pe 205/60/15 mi s-a raspuns cu "Nu, deoarece vor atinge aripa la incarcare", cu toate ca am explicat ca amortizoarele sunt sport, deci rigide (si nu se lasa) si ca masina nu va fi incarcata niciodata cu mai mult de un geamantan cu haine.
Pe de alta parte cumnatul meu s-a dus cu un Alfa Romeo Spider GTV la identificare cu jenti 225/17 iar in talonul nemtesc fiind trecute 185/15. I-au fost trecute fara nici o intrebare jentile pe 225/17.
Pana la urma ce sa mai credem? Question Rolling Eyes
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mda, ciudata mai e si treaba asta cu RAR-ul nostru. Parerea mea e ca astia fac ce vor (un fel de stat in stat).
Eu am fost acum, Luni, la RAR cu proaspatul achizitionat Astra G Hatch. In brieful masinii era trecut trecut doar 195/60/15. Normal ca pe masina nu erau asa ceva, mi-am pus eu pe ea de 205/55/16. Conform manualului masinii nici astea nu ar fi ok, Opel admitand pt jentile de 16 doar 205/50. Deci nu eram ok in nici cu astea.
Cand imi dau astia cartea si certif de aut., in carte era scris: 195/60/15 si (surpriza) 205/50/16. Deci conform recomandarii producatorului masinii. Si nu s-au legat de mine ca de ce am alte dimensiuni si nici nu m-au respins. Si nici nu a trebui sa ""intervin""" pe la vreo unu altu.
Deci, parerea mea, astia fac cum le tuna lor in ziua aia, si probabil ca au vreo """norma""" de masini care trebuie respinse.

Numa bine si noi sa fim sanatosi.
  • codru_popa

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Kadett 1985 13nb
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fratilor mecanici sau cum se numesc ei (meseriasi) RAR sunt varza vaide mama lor uni dintre ei nu stiu nici macar pe unde sunt seriile masinilor dar voi vreti sa aiba habar sa cunoasca cu ce echipare vin autoturizmele din fabrica? Laughing sa va spun ce am vazut eu cu ochisorii mei la noi aici in Dambovita ca am ramas masca numi puteam inchipui asa ceva.la RAR in fata mea un tip (destept) cu un audi A8 adus din germania super masina aproape noua vine meseriasul un burtos se urca in audi ,intra la noxe alt meserias pune sonda sau ce dumnezeul este chestia aia o baga pe toba si incepe a tura masina omului da tiera mai mare mila eu unul am crezut ca la un momendat sare pistoaonele in sus cand se uita cei doi meseriasi audi avea doua tevi de esapament cand a vazut proprietarul asa ceva sa dus la burtos ia smuls actele din mana si a inceput cearta si scandalul apoi omul sa urcat in masina si a plecat da am crezut ca iau ramas cauciucurile acolo imi era si frica sa mai imi ia masina ca daca la a mea facea asa imi luam adio de la motor numai ca dupa ce sa certat cu omul sau potolit mecanicii si norocul meu ca am scapat usurel dar tot am dat darul
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am scris in cartea masinii 195/65/15, masina fiind cumparata de noua din Ro. Cand am cumparat-o eu de la vechiul proprietar a trebuit sa ma duc sa-i fac identificarea de serii. Ducandu-ma la RAR am zis ca ar fi bine sa trec si cea de a doua dimensiune a cauciucurilor. Am intrebat un meserias despre aceasta problema cum as putea sa o rezolv la care am primit un raspuns care sincer nu merita sa ma mai obosesc. Ceva de genul ca sa ma duc si sa aduc acte doveditoare cum ca la vectra b ar mai merge o alta dimensiune si pb se va rezolva. Acum ramane de unde sa aduc eu acele acte. Ca l-am intrebat si a zis la cei de la opel. Unde la cei de la opel la mama lor in De?
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Se poate face la orice reprezentanta Opel din tara.
costa in jur de 100 lei.
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mergi la RAR cu niste certificari(reomologari) TUV date jos de pe net si tiparite - pentru model(+motor)l tau de masina. Eu am folosit cele date de Rial (www.rial.de).
Am fost la RAR, am prezentat foile, am lasat CI si dupa o ora aveam pe ci si 205/50 R15 - pentru o astra F.
Costa ~50Ron identificarea masinii (bani aruncati) - se uita la serii fac poze , bla bla bla
~15 Ron modif in CI
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
dupa modif in Ci trebuiesc trecute si in certif .. cat cost ala politie?
Skip ads

  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In talon nu le-am trecut inca. Am facut o copie a CI pe care o am in masina.
ar treb sa coste cam tot atat - doar o parere
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
e vreo problema daca e trecut doar pe CI si nu si pe talon?
se leaga Politia de treaba asta?
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In mod normal nu, se poate considera ca e vina lor ca nu le-au trecut pe toate si cel putin pe talonul meu, se pot trece doar 2 variante(tot vina lor) si in CI am 5 variante (205/50R15, 195/55 R15, 195/60 R14, 175/65 R14, 185/60 R14) si trebuiau sa mai fie si 195/50 R15 -dar nu mai era loc - explicatie de la RAR
  • vraciu2001

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
zapp_cosmarul a scris:io am cumparat o vectra b acum o luna cu niste jante pe 15 (trebuia sa am de 14)neomologate, m-am dus la rar sa imi fac autenticitatea sa o pot inmatricula si angajatu de la rar care mi-a luat masina mi-a zis ca ma respingesi ca sa ma duc sa astept sa ma strige tanti aia sa imi iau cartea masinii si cand ma striga aia primesc cartea masinii si fisa de autenticitate iar pe cartea mea scriea noi cauciucuri omologate 205\60\15. asa ca cel mai bine e sa dai o fuga pana la rar sa cauti unu din baietii de acolo care iti iau masina si o baga inauntru si sa il intrebi daca poate sa te ajute. Sper ca am fost de folos. Bafta



nu ai nici un amic cu niste jante p 14?treci rarul cu ia si dupa aia le ei p a tele inapoi!
eu le am p 16 p masina si d 14 in talon asa ca dai bataie!
bafta multa!
  • ovi76

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu e vorba de rar cat e vorba de politie. Te opreste, se uita in talon, se uita la gume si talonul ramane la el + amenda. ? spaga sau nu , talon sau nu, costa mai putin sa le treci in carte si talon -> nu ai nicio problema. daca ai vreun accident si se descopera ca masina nu e conforma cu ce ai in talon iarasi probleme...
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Care mai e procedura in prezent pentru omologarea altei dimensiuni decat cea (singura) trecuta in carte?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu s-a schimbat nimic: adeverințã de la reprezentanțã și completarea civ-ului de RAR.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR