Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai, Toyota e actionar majoritar la Aisin.
https://en.wikipedia.org/wik...sin_transmissions
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Omul intreba pe ce masini mai e montata cutia automata de pe Insignia. Si i-am raspuns. Cred ca nu stia ca e de productie Aisin. Adica nu prea sunt motive de a blama ceva. Chiar sunt cutii bune, ca mai apar diverse din cauza intretinerii deficitare in general e altceva.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai nu sunt motive, n-a blamat nimeni. E o cutie buna, dar din ce vad eu, cutia AWTF-80 SC (AF40-6) nu e si pe Avensis. O fi alt model de cutie Confused
https://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ... ai dreptate. Nu sunt la fel.
Skip ads

  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Buna.as dori sa achizitione un Opel Insignia de 160 Cp din 2010-2011 din Germania sa zic ca pana in 200.000 km maxim sa aibã si nu stiu daca e o alegere buna sau rea in privința asta.Imi place foarte foarte mult si nu am banii necesari de a o achiziționa noua si mi-ar place sa fie cu o cutie automata.Imi puteți spune o pãrere cei care dețineți o masina ca aceasta. Mersi mult
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
-Cu automata te doare piciorul tinandu-l pe frana in aglomeratie. Hai ca tine de gustul fiecaruia ! Tu intrebi ca nu ai mai condus automata sau ai condus putin si ti-a placut...

Pilotul automat face casa buna buna cu o cutie automata !
Pe autostrada sau DN uri ai o mana si un picior in plus !
Merita sa incerci ..ca doar nu o iei de nevasta !
  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Buna.Da am mai condus chiar foarte mult in general camioane 😁😂😂 da imi place foarte mult cu automata adica e chestia aia de comoditate mai mult doar ca nu stiu ce sa aleg deoarece ma gandesc ca sa cumpãr cum am zis mai sus ceva SH pana in 200.000 km si ma imi e frica cumva sa nu cada pe la mine😂😂😂 de asta mai mult. Ma gandeam ca poate vreun coleg de pe forum are o asemenea bijuterie pana in 200.000 km si daca nu cumva ii face figuri.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
a mea era de vanzare dar acum nu o mai vand, o vezi in semnatura.
Am avut ceva probleme la cutie dupa achizitie dar s-au remediat cu schimbarea blocului de valve....
In general sunt fiabile cutiile dar trebuie sa mai intervii pe la convertizor dupa un numar de km..si tot asa..nimic nu este infailibil....poate daca cumperi una din curtea dilerului...stai mai linistit....o vreme.
Skip ads

  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult.Chiar ma convins adica na stii cum e pana la urma o masina SH e loterie dar din ce am vãzut pe Germania in jurul la 9000-10.000 km poate as nimeri ceva bun.Mersi mult
  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ahhhh.si cum mi-aș putea da seama daca ani problema cu , cutia de viteze ?
  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Scz.9000-10.000 euro** poate as nimeri o masina bunicicã
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Recomand automata pentru comoditate. Ce-i drept a mea are doar 30mii KM la bord, dar fara probleme pana acum.

Am inteles ca cele cu probleme scutura masina cumva la schimbarea vitezelor. Sunt cativa colegi aici pe forum care au avut de-a face cu probleme la cutia automata si pot da detalii mai multe despre cum se manifesta.
Skip ads

  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mersi mult.o sa ma uit sa vad.mersi
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mai eu am avut soc, o mica bruscare a cutiei atunci când introduceam in drive.....se putea conduce dar imi statea pasaroiu pe gard si ma deranja pshihic......
Ca sa-ti dai seama de functionarea corecta a cutiei trebuie testata in toate conditiile , autostrada !, manual urcari, coborari in trepte, bruscata intensiv.....mai bland asa....demaraj puternic, testata la rece si la cald...jocurile posibile intre trepte si in drive, marchalier, sunetul facut de cutie la trecerea printre trepte la ralanti, si de ce nu o citire specializata a softului cutiei, parametrii la un service dedicat , opel nu face! Ai grija mare la vibratii ! Si daca tot iti pica inseamna ca ai avut ghinion Smile

PS Si daca tot ai cumparat-o schimba-i uleiul din cutie..chiar schimba-l ..este obligatoriu.
  • cosmin07

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult de tot hog33 sa stii chiar mai ajutat si o sa țin cont de toate aceste lucruri.mersi inca odata
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cosmin nu iti lua manuala cu M32 cel putin atat iti pot spune pentru ca s-ar putea sa ai probeleme cu cutia

nu e pentru automate .... dar http://workshop-manuals.com...ged_3rd/4th_gear/

evident au dat TSB dupa ce majoritatea VIN-urilor de acolo is iesite din garantie si evident nici o rechemare Smile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cum?
Masini din 2011 au asemenea probleme...? Rolling Eyes
Unde-s colegii care tineau "steagul" sus cu masini din 2011, ca-s mai bune, ca-s rezolvate problemele copilariei...,nah, poftim de vezi... Razz
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg. In atatia ani in care celebra M32 a dat rateuri de ce nu s-a facut nimic? Ca problema e mai veche de 2011 cand la m32 cadeau rulmentii ca popicele.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
opel nu are cutii de viteza...nici nu vrea sa stie daramite sa faca ceva cu cele defecte, folosesc limbaj informatic....sa incercam noul soft pentru cutie care nu a ajuns inca la noi.....pentru orice problema la cutie...in garantie sau nu. Anul trecut m au convins ca exista multa mizerie in domeniul asta...
Nu stiu daca alte marci fac la fel...
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
alre a scris:Eu nu inteleg. In atatia ani in care celebra M32 a dat rateuri de ce nu s-a facut nimic? Ca problema e mai veche de 2011 cand la m32 cadeau rulmentii ca popicele.


pentru ca in general dau rateuri dupa garantie Smile si atunci pa si pusi ..... si nimeni nu s-a organizat legal sa le dea in cap cu ele pe viciu de constructie,
Problema a inceput de pe H-ul diesel unde cuplul mare o distruge mai repede
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR