Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sorin brinzaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Pot primi si eu niste detalii despre cum ati rezolvat problemele la decapotare?..Motorasele si rotitele dintate sunt bune, in schimb se incalzeste excesiv grupul hidraulic. Si imi da o eroare de motoras stanga. O pot sterge dar reapare in scurt timp. Are cineva idee ce ar putea cauza incalzirea grupului electrohidraulic? (este situat in portbagaj , sus..
Skip ads

  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Nu am mai auzit de asa ceva... Cei mai in masura sa te ajute sunt cei de la Radacini din Bucuresti. Ei sunt singura reprezentanta Opel autorizata din tara care pot sa repare sistemul de decapotare. Ai putea sa-i suni sa vezi ce zic. Bafta
  • sorin brinzaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cautam ceva sugestii sau pe cineva care a mai intampinat aceasta problema. Cunosc pe cineva care se ocupa de Opel dar este greu de prins..El mi-a sugerat ca este vb de motorasul de la flaps/ cel cu rotita de plastic si acolo sa actionez. Le am verificat, le am si inversat stg cu dr. Eroarea apare in continuare si ca si diagnoza, ma duce la pompa hidraulica - senzor de temperatura. Cand am verificat pompa, fizic vorbind, motorasul era fierbinte inclusiv blocul hidraulic , cel din aluminiu. Asta ma contrariaza- temperatura. Ce poate determina incalzirea..Motorul nu este in scurt circuit deoarece, dupa stergerea erorii, functioneaza!Lichidul hidraulic / cred ca este de fapt lichid de frana este la nivel..
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
pompa hidraulica functioneaza doar vreo 28 de secunde, cat dureaza decapotarea/capotarea. Nu ar trebui sa se incalzeasca asa repede. Eu am avut problema aceea cand se rupeau firele de pe bratul din stanga al portbagajului, de la multe deschideri. Cei de la OPEL habar nu au avut care e problema. M-am enervat ca nu stia nimeni de ce nu se mai deschide portbagajul si am cautat pe forumul OPEL/VAUXHAL din Anglia si acolo am gasit tot ce ma interesa despre TwinTop. Incearca sa cauti pe forumul asta deoarece englezii au mai multe masini ca asta acolo si precis cineva a intampinat aceasta problema. O sa ma uit si eu.
Skip ads

  • sorin brinzaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc..Este posibil ca incalzirea sa fie de la manevrele mele repetate de capotare / decapotare. Problema este posibil sa fie de la un releu aflat pe placa calculatorului de confort - ma refer la capotare / decapotare. Inca mai ia eroarea de la motorasul flapsului. Momentan isi bat capul cu ea calculatoristii de la un service vecin cu mine. Sunt ingineri si am vazut ca gandesc. Nu stiu cate Twin Top sunt in Romania / Bucuresti dar cred ca ar fi o idee sa ma specializez in diagnoza / reparatii de acest gen..Eu tot cu service auto ma ocup, dar sunt specializat pe tinichigerie / vopsitorie, mecanica clasica. Mai putin diagnoza..!Dar la totul exista un inceput..!O seara faina
  • Redlotus83

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare Sorin Branzaru,
aceeasi situatie o intampin si eu. Motoras flaps stanga de pe capota portbagajului cu eroare privind neconcordanta intre curent motor si senzor pozitie (!?) . Eroare stearsa prin OP-COM, masina reia secventa, eroarea reapare (intra intr-o bucla). Eroarea nu apare mereu, ultimele doua dati masina fiind stationata in soare timp de cateva ore consecutiv (nu stiu daca are legatura directa sau nu cu temperatura).
Am fost chiar astazi dimineata la Radacini Timisoara(electrician recomandat) - nu poti discuta coerent ("Schimbam si apoi mai vedem ce mai apare... ")
Sper sa gasim un tehnician care gandeste si poate diagnostica situatia, intr-un mod mai clar decat discutia purtata astazi dimineata...
  • sorin brinzaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat calc de decapotare. In poirtbagaj in dreapta. Am dat masina cuiva si duoa o sapt cand mi a adus o iar luase eroarea. Am sters o so merge ok. Posibil sa aibe legatura cu o eroare data de supraancalzirea lichidului. La manevre repetate. Realitatea este ca electrohidraulica este prea complicata la aceasta masina si prost corelata cu calculatorul/ diagnoza. Am plecat in week la munte si am uitat cablul de diagniza azasa. Am ca/dexapotat o cu teama de cateva ori!
  • Redlotus83

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut Sorin,
se pare ca nu era calculatorul...daca eroarea a reaparut. E bine ca ai putut sterge eroarea si ai putut continua secventa.
Eroarea intampinata ultima data de mine (B132C-5A Curent motor flaps portbagaj stanga neplauzibil cu senzorul de pozitie) mi-a intrat intr-o bucla. Eroarea este stearsa prin OP-COM, flapsurile reiau secventa de inchidere si eroarea reapare - portbagajul ramane ridicat (ultima etapa a decapotarii). Din ce am parcurs pe forumul din Anglia, se pare ca, cablajul are fi responsabil... ma decid zilele acestea daca il schimb sau nu. (Este acolo si o detaliere pe o posibila cauza datorata unei componente interne a flapsului stanga insa de vreme ce flapsul deschide si inchide...ma gandesc ca este o situatia la cablaj/curent alimentare..).
Skip ads

  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut stie cineva cum se reseteaza pozitia sof topului la astra g?
  • vio_rosu1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,am un astra twintop 2008 si nu mai merge sa-l decapotez.Cand incerc incepe sa bipaie si nu se intampla nimic.L-am pus pe tester si imi da eroare senzor porbagaj.Nu stiu unde este acest senzor.Stie sau a avut cineva aceasi problema?Multumesc anticipat.
  • Mariantwin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Va salut. Stie cineva sa-mi spuna ce problema poate avea un twin top 2008 la decapotare/ capotare, mai exact s-a decapotat pe jumatate si a ramas asa. Cand dau comanda de inchidere- deschidere se lasa geamurile si atat. Am verificat lichidul de pompa si e la jumatate. Pe tester a dat eroare b369a. multumesc anticipat.
  • CIonut532

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut ,
As avea si eu o problema la decapotare si anume atunci cand capota este in portbagaj pliata nu pot sa mai încui portbagajul pur si simplu sta descuiat si nici nu pot sa il deschid e ceva ce impiedica deschiderea lui .
Iar din cheie nici o șansã sa il incui parca s-ar dezactiva închiderea pe portbagaj (electric vorbind).
Dupa ce o capotez la loc nici o problema cu portbagajul totul revine la normal , se incuie si descuie perfect.
Care ar putea fi cauza?
Mersi anticipat!
Skip ads

  • SPaloma

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut!, Am un Opel Astra twin top și am o problemã la capotare, a rãmas portbagajul blocat nu se deschide și nu mã lãsa sã o capotez la loc...face bipaitul de 3 ori când acționez butonul!...dacã mã poate ajuta cineva!...va mulțumesc!
  • RTudor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2018

  • Mesaj Privat
salutare! am avut si eu o problema cu decapotarea unui twintop, dupa doua luni de cautari am reusit sa identific problema dar si sa cunosc functionarea acestuia cu tot ce inseamna diagnosticare, puncte slabe unde pot aparea probleme etc. Detin si diagnoza (fara nu prea ai ce face...) asa ca pentru cine e interesat... ne auzim
  • SAndrei471

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra h cabrio,nu imi mai merge decapotarea.am fost la reprezentanta Opel si mi-au zis ca este pompa hidraulica defecta,am schimbat-o eu personal si nu merge.in momentul cand apas pe buton sa o decapotez,se deschid geamurile 5 cm si se opresc.ce poate fi?ati mai intampinat problema asta?
  • RTudor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2018

  • Mesaj Privat
salut, cel mai simplu se diagnosticheaza problema cu OPCOM-ul, se urmaresc starea senzorilor in timp real si se identifica care din ei nu lucreaza... mai greu apare problema la pompa hidraulica, cel mai intalnite probleme sunt electrice... fire intrerupte
  • PKollar

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Mariantwin a scris:Va salut. Stie cineva sa-mi spuna ce problema poate avea un twin top 2008 la decapotare/ capotare, mai exact s-a decapotat pe jumatate si a ramas asa. Cand dau comanda de inchidere- deschidere se lasa geamurile si atat. Am verificat lichidul de pompa si e la jumatate. Pe tester a dat eroare b369a. multumesc anticipat.




Salut, ai gasit o rezolvare? Ma chinui de 1 luna cu asteapta problema si nu am gasit nimic. Am schimbat pompa si tot asa.
  • Noice

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu un opel astra h twintop 1.6 benzina. Acum o lunã și putin i.am schimbat rotitele de la flapsuri la decapotare, dupã ce le.am schimbat, madina se decapota perfect, ieri am incercat sa o decapotez iar si nu mai vrea, nu piuie nimic, își începe procesul de decapotare (se lasa geamurile putin jos, se ridicã capacul portbagajului in exteriorul mașinii si atat) dupa liniste, nu se mai aude nimic... Ma puteti ajuta cu aceastã problemã?
Multumesc anticipat!
  • RB513

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Bine v-am gasit!
Am o mare problema cu sistemul de decapotare al masinii si sper sa ma puteti indruma: infiltratii de apa.
Atunci cand ploua mi se infiltreaza foarte multa apa pe la ambele geamuri din fata, prin plafon, la imbinarea dintre cele doua segmente ale acoperisului si geamuri. Norocul meu este ca apa nu se prelinge in fetele de usi, ci picura direct pe covorul de cauciuc din spate sau, cand sunt in masina si conduc, pe centura de siguranta si pe mine... ceea ce este foarte enervant. Cred ca segmentele acoperisului sunt dezaliniate pentru ca se aude si un suierat ciudat la viteza mare in dreptul capului meu.
Imi puteti recomanda un service care se poate ocupa de asta? Eu merg de obicei la Radacini in Vitan.
Multumesc,
Radu
  • AArmArmyn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua sunt nou pe aici abia am cuparat si eu un opel astra h 2007 cabrio si nu merge decapotarea nu ia nicio comanda si nici dela panoul de sus sa deschid geamurile va rog frumos din suflet care puteti sa ma ajutati cu un sfat sa vad si eu ptoblema sa o remediez
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR