Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
buna.....si eu trebuie sa schimb amortizoarele pe astra H Z19DTH ....au 80mii km pe drumurile noastre...si cred ca si eu o sa raman la KAYABA auzisem de ele in serviceul unde merg eu....ei doar asta pun (sau SACHS) insa intrebarea mea este...inafara de amortizoare...trebuie sa pun flanse noi......si cumva si rulment ?
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Flansele si rulmentii se schimba daca sunt "distruse", lucru pe care un mecanic priceput (sau cei care fac geometria directiei) ti le pot spune cu usurinta. Din experienta personala cu Opelurile mele si din experienta altor masini pe la care mai lucrez cate ceva eu nu recomnad inlocuirea pieselor originale ale masinii pe motiv ca sunt vechi daca acestea nu sunt stricate. Cel mai bun exemplu pe care il dau e Astra mea din 2003 care are pe dreapta bieleta de directie originala, iar pe stanga sunt la a 3-a si masina are 240 000 km.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
A venit timpul sa caut amortizoare fata ptr Vectra mea. Am tot citit, discutat pe la magazine, etc si am verificat preturi pe f multe site-uri. Am gasit urmatoarele preturi( cele mai mici):
SACHS -266lei
KYB -239lei
BILSTEIN-255lei
MONROE-205lei.
Din discutia cu mecanicul meu mi-a zis clar: SACHS nu mai e ce a fost( clar nu lua). Bilstein sunt si ei cam nasoi, iar Monroe nu merita.
DECI categoric a ramas KYB, (caci la toti care le-au montat pe masini n-au avut probleme) si le voi achizitiona curand. Ei la baza sunt japonezi, dar probabil vor fi made in OTHER COUNTRY.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Astra g y 20dth amortizoare Kyb fațã 200 lei, iar spate 128 lei bucata. Consider cã raportul calitate preț e foarte bun. Așa mi-a zis și mie cel de la magazin: sachs nu mai sunt ceea ce erau odatã.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
KYB deocamdata nu fac rabat de calitate. Am auzit de bine de excel-G de la ei (sau poate astea-s alea standard).
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Montat telescoape kyb. Prima impresie f buna, fiind putin rigide. Sper sa tinã. Masina zici cã e una cu asfaltul, super!Recomand! Very Happy
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am comandat 2 amortizoare KYB ptr fata. Problema e ca cele de 239lei de pe autokarma care am scris mai sus sunt pentru Vectra pana-n facelift. Cele de facelift ajung la 285lei si chiar 300. Am gasit la Pitesti pe cel stg la 228lei iar pe cel dreapta la 256lei. N-am sa inteleg de ce difera preturile. Noroc ca e transportul gratuit la ce sare de 299lei. Astept sapt. aceasta sa soseasca si apoi sa fac montajul. Din ce mi-a zis tipa de unde le-am comandat sunt modelul Excel-G, exact cum doream. Se poate intra pe site-ul celor de la KYB si au acolo 4 modele.
Sper ca dupa montaj sa fiu multumit si masina sa stea mai bine pe sosea, ca acum parca ar fi o barcauta pe Herastrau. Very Happy
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ciprinel sa ne tii la curent cu ele (Kyb) deoarece eu le.am reconditionat la un nene in comuna rosu ( codescu) le.a inlocuit supapele si uleiul, cel din din dreapta spate deja curge
+ ca sunt f. rigide... la greutate pe masina sunt superbe dar cum eu umblu cu omega mai mult goala.... au 1 an de la reconditionare.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Le-am primit aseara. Cutiile au fost sigilate. Pe cel de stanga scrie frumos Made in France iar celalat nu scrie decat ceva EUROPE. Cel din stanga are stantat in corpul amortizorului KYB si niste serii pe cand celalat doar un abtibild rosu. Cel de stg nu are gaurile din taler pe cand celalat le are( sachs-urile originale au acele gauri). Cel stg. avea putin ulei pe exterior sus la acea piesa pe unde iese tija dar l-am sters. Voi vedea daca curge sau nu. Ca si duritate la vad ca-s taricele. Am sa fac poze si le atasez aici. Sper sa pot face si montajul maine.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kyb sunt bune, dar pentru confort sporit cred ca amortizoarele pe ulei sunt cele mai bune. Dupa ce am pus kyb masina e mai legata si sta bine pe asfalt.
  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Deci pe spate, KYB sunt mai bune cele pe ulei? sau pe gas? Oricum, cele pe gas sunt jumate ulei.
Pusesem acum aproape 1 an pe spate AL-KO / ulei si sunt total nemultumit !
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
dupa ceva km parca nu mai sunt asa tari ...sunt numai bune. recomand !
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pus la Vectra B pe spate, de aproape un an. Stiu sigur ca erau made in Spain, model Excel-G.
Pana acum sunt multumit de ele, imi par chiar ok insa nici nu merg pe drumuri rele cu masina.

Mie la magazin mi-au recomandat BOGE sau KAYABA, preferabil BOGE ca cica nu li s-au intors in garantie insa am ales sa merg pe KAYABA, erau si cele mai scumpe e drept. Mi le-am montat singur si le-am strans in pozitie de lucru, nu cu masina pe cric sau pe elevator.
  • aidrian25

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sal și eu am amortizoarele fata kyb, deocamdatã fãrã probleme.
  • manghel

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Si eu tot KYB am de 6 luni si sunt multumit! Raport calitate/pret bun!
  • ady88xys

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Am montat si eu aceste amortizoare pe puntea spate la zafira b z19 dth si sunt multumit de ele.Mentionez ca merg cu masina plin pe plin si nu am ce sa le reprosez.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Kayaba, montate pe spate acum o luna si folosite cam 5000k km pe drumurile din Germania.

Concluziile le trageti singuri...
Dreapta

Stranga

  • ady88xys

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic dar eu am kayaba de 40 000 km si nu curg si am mers plin pe plin 7 persoane cu 2 portbagaje si nu au probleme.
  • donatelo

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am comandat kyb pentru Astra h spata,au venit made in Thailanda. Nu le-am ridicat,inca ma gândesc. Or fi ok?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Kayaba, montate pe spate acum o luna si folosite cam 5000k km pe drumurile din Germania.

Concluziile le trageti singuri...
Dreapta

Stranga

S-au strans la final cu masina lasata pe rotile ei, sau pe elevator ?

Eu pe Vectra B nu am nicio problema, de 3 ani le am pe rotile spate si sunt foarte multumit cu Excel G (made in Spain).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR