Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
tot am vazut scrie pe cd-playere , cassuri de masina EON , TP , AF , TA , PTY , dar nu stiu ce inseamna , stie carevA ?Smile
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
EON - Enhanced other networks
(the station is tuned to a traffic information station via RDS and makes traffic announcements)
TP - traffic programme (the station broadcasts traffic information)
TA - traffic announcement
PTY - Program Type (PTY identifies the station format from one of about 30 categories. The PTY code helps a 'smart' radio search for the listener's preferred variety of programming. The PTY code represents the primary difference between the European and American systems, as each system has a different list of station program format varieties)
AF - Alternative Frequency List (a utility that can identify up to seven rebroadcast 'translators' or network sources of the identical program being broadcast simultaneously at different frequencies. The AF list helps the RDS radio automatically retune to the strongest signal)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
EON= Enhanced Other Network = o retea de statii radio locale, care emit acelasi program (ex. EuropaFm, KissFM etc.) pe masura ce te deplasezi prin tara, treci din zona de acoperire a unei statii in a alteia. Radioul care stie eon (daca si reteaua emite codul pentru asta) identifica automat prezenta aceluiasi program pe alta frecventa, cu o calitate mai buna si se muta automat pe ea. omul nu sesizeaza trecerea daca nu se uita la ecranul radioului unde apare noua frecventa.
la noi EuropaFM emite asa (sau emitea acum ceva timp, nu mai stiu). KissFm emitea asa dar acum ceva e in neregula pt ca radioul meu nu mai sare de la o statie la alta. trebuie sa il mut eu manual. ori nu mai emit ei tot ce trebuie, ori s-a prostit aparatul meu. (si apropo de KissFm, nu mai emite nici numele melodiei si cintaretul, inainte informatiile astea defilau pe ecranul radioului, si la ei si la profm).


Ultima modificare facuta de Sezran la Joi 21 Apr, 2005 1:08 pm
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
TA = Traffic Announcement. daca e setat pe on, atunci cind o statie emite asa ceva radioul sesizeaza aparitia codului respectiv si trece automat pe statia respectiva. la terminarea anuntului revine pe programul initial. la altii, la noi nu am sesizat nici un fel de traffic announcement, desi il tin pe on, din curiozitate. ca efect secundar, am constatat ca daca am TA on si il pun pe cautare automata (in bucuresti) gaseste alte statii decit daca ar fi TA off. poate e doar o coincidenta.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
AF era altceva, aparea ca AFC (automatic frequency control) pe radiourile stationare si era legat de calitatea receptiei, o ajustare automata. cu AF off se aude ceva mai prost decit cu AF on. o sa ma uit in manual diseara pentru definitia exacta.

edit: da, pe asta l-am ametit. Mikki avea dreptate. AF = Alternate Frequency.


Ultima modificare facuta de Sezran la Joi 21 Apr, 2005 8:53 pm
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
PTY = Program TYpe nu mi-a folosit la nimic. cred ca in romania nu se pune problema asta. o sa ma uit in manual si pentru definitia exacta a lui.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
fain , mersi mult de informatii , acuma am vazut si eu ca nu am chiar un asa cass naspa Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR