Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am 60 000km si nu am schimbat decit piesa respectiva-nu are legatura cu distributia,numai daca aveam vreo 75 000km schimbam si distributia.Tu daca o ai noua NU schimbi nimic.De cind a venit piesa si s-au apucat de montat a durat ...cred 4 ore numai montat ca era demontat la mine au adus piesa in 7zile si am lasat la ei masina ca mai am una si am avut cu ce sa ma misc.Alte intrebari si daca stiu raspunsul...cu toata placerea.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am eroarea P2015 cu mesajul "Intake Manifold Runner Position Sensor/Switch Circuit Range/Performance" si mi s-a spus ca trebuie sa schimb si eu galeria. In Craiova dealerul imi cer 1480 RON pe ea si 500 RON manopera. Masina are 96400 km. Oare ar trebui sa schimb si distributia ?
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca tot o desfaci si nu ai schimbat distributia ar trebuie sa o schimbi.Eu la nu am decit 60 000km.
  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

mai are cineva o galerie defecta ? vreau sa incerc sa-i schimb motorasul - rezultatele le postez aici.

Multumesc anticipat,

Alex
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai cica ar fi o problema cu sincronizarea la un alt motoras ... Nu se prea potrivesc. Galeria noua vine cu motoras cu tot, probabil din cauza asta.
  • alex3322

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
daca l-as avea , as putea sa-l analizez in detaliu Smile
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Acuma vin si eu de la service (reprezentanta Opel Baia Mare), mi-a aparut si mie mesajul cu service vehicle soon saptamana trecuta si mi se aude de ceva vreme un zgomot metalic(eu am crezut ca e desprins ceva colier de pe la evacuare) si in mers in jurul turatiei de 2500 rpm se aude ca si un huruit. Dupa o verificare mi-au spus ca este o problema la galeria de admisie, ceva clapeta sau tija s-ar putea sa fie rupta si de acolo zgomotele si mi-au mai spus si ca am presiune prea mare in turbo.
Mi-au recomandat sa nu mai circul cu masina pana nu o desfac sa vad care este problema.
Masina are 104.000 km
Sfaturi? Multumesc!
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai circula si schimba galeria cat poti de repede ca poti afecta turbina.
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
M-am interesat in oras la niste magazine de piese auto si am gasit galeria de admisie pe original la 1390 ron. Cat de complicata este schimbarea galeriei de admisie? Este necesar schimbarea la reprezentanta sau pot merge si la alt service? Nu de alta dar mi-au cerut 700 ron pentru schimbarea galeriei la reprezentanta...si mi se pare cam mult..
Galeria noua vine cu tot cu ceva garnitura care am inteles ca trebuie schimbata daca desfaci?
Multumesc!
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-au spus ca trebuie desfacuta o parte din distributie, deci nu este o operatiune usoara. Eu am facut-o la dealerul din Craiova dar nu am avut preturi asa mari: 1280 galeria si in jur de 400 RON manopera. Cu ocazia asta am schimbat si distributia.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! In legatura cu problema de care va ziceam saptamanile trecute, am mai cerut o parere si la alt mecanic din oras si a gasit sursa zgomotului metalic de care cei de la reprezentanta ziceau ca e din galerie, defapt zgomotul vine de sub galerie, in spatele motorului este un fel de tija care are putin joc si din cauza trepidatiilor motorului scoate sunetul acela metalic. Daca o ating cu degetul nu se mai aude nici un zgomot. Problema e ca nu stiu ce e aceasta "tija" si nu ai nici acces la ea doar daca dai jos galeria. Am reusit sa fac o poza cat de cat sa vedeti daca va dati seama despre ce e vorba. Multumesc!


  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat

[/URL]
Am pus o poza sa se vada mai bine,ca prima era de pe telefon.
Jocul il are in sus si in jos, poate s-au destrans putin suburele alea dar nu am cum sa le verific ca abia ajung sa o ating cu mana.
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am incercat sa fac si o filmare, nu se aude asa tare pe filmare dar cat de cat se aude tacaitul metalic.

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@FlorinInsignia Luand la "purificat " forumul in ideea de a gasi o eventuala problema asemanatoare cu a mea , si anuma ca relantiul iar imi statea azi dupamiaza la 600rpm(sa mai intamplat de doua ori) si nu stiu de ce, am gasit aceasta problema la care ai atasat si cateva poze, un sunet de genul parca il are si la mine, maine am sa verific, ai reusit sa strangi acele suruburi de prindere ?
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa le strangi fara sa dai jos galeria, acea tija face legatura intre motoras si clapetele din galeria de admisie, eu am dat galeria jos si am anulat acele clapete si acea tija.
Dar poti sa verifici cu mana daca are joc acea tija, o ajungi cu degetele. Atata timp cat e la locul ei nu are nimic daca are putin joc, doar sunetul e enervant. Ma gandesc ca daca ti-ar fi desprinsa de la loc nu ar mai actiona clapetele si atunci problema ar fi permanenta, dar din ce am vazut ti s-a intamplat doar de cateva ori..
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
M am uitat dar nu am reușit sa dau (bâjbâind ) de ea...iar de sunet...e al naibi de zgomotos motorul si nu mi dau seama....insa am depistat pe la buson, in momentul cand il scot , pe langa bolboroseala de ulei care se aude in rampa , iese un fum mai albicios , o fi normal ?motorul functioneaza si trage fara probleme
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este normal, la un motor cu o anumita uzura..., e semn ca segmentii au ceva uzura( doar ti-au dat un motor "nou")... Sad
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mda.... Iar sa fac un test de compresie cred ca e imposibil, mi e teama ca o astfel de intrebare ii va bloca ...exista o posibilitate sa afli cât are motorul ca vârsta , e vreun cod care va indica treaba asta ?. Sper sa ținã masina pana la anul...sa o dau la achiziționarea unei noi...ma gândeam tot la Insignia insa am o înclinație si catre Skoda Octavia sau vw Passat
  • Cornelush

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa dau galeria jos sa o curat, tb sa desfac distributia pt aceasta?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Exact...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR