Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • deleted-105026

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Simptome: Salut!
Am un opel astra g 2003 1.7 dti la care am o problema la franare si doresc sa va cer sfaturile voastre legat de acesta .Intr-o zi am facut un drum relativ lung (~500km) fara nici o problema iar ziua urmatoare cand am plecat cu masina la primul semafor sa pun frana imi batea pedala (gen cand aluneca pe carosabil si intra ABS-ul) chit ca era uscat pe jos .In timpul franarii se mai aude un zgomot, un fel de zgomot de frecare fier pe fier.Aceste probleme dispar dupa vreo 10 franari (semafoare etc).Mentionez ca placutele de frane sunt aproape noi, discurile nu sunt ovalizate, nu mi se aprinde nici un martor pe bord, initial am crezut ca a intrat vreo pietricica si deaia face, dar se pare ca nu , iar senzorul de ABS l-am curata deci habar nu am ce ar putea avea.Inaite sa ma duc la service m-am gandit sa va intreb pe voi poate v-ati confruntat si voi cu aceasta problema enervanta.
Multumesc!

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor: Y17DT
Skip ads

  • dragosc86

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare raymond1994!
Am un Opel Vectra B2 Estate 2001 1.6 16v Z16XE si de aproximativ o luna ma confrunt cu exact aceeasi problema ca a ta. La franari mai puternice imi intra ABS-ul, chiar daca este uscat si nu pierde aderenta, forta de franare scade si se mareste distanta de oprire considerabil, apare si acel de zgomot de frecare metalic care pare sa vina din dreptul rotii dreapta fata, uneori insotit si de un miros de metal incins. Discurile si placutele sunt in stare buna si nu am martor aprins in bord.
Ai rezolvat intre timp problema sau ai aflat macar ce se intampla?
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
La asemenea cazuri 90% sunt discurile ovalizate.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cam asa este discuri ovalizate dau vibratii la franare in mers atunci cand nu intra ABS-ul. ovalizarea se poate produce oricand, de obicei cand discul este cald si se stropeste cu apa de la o balta ceva. Verificati ovalizarea discurilor si modul cum culiseaza placutele in etrier si miscarea etrierilor. se mai intampla sa se blocheze de la mizerie sau uzura.
Skip ads

  • deleted-105026

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Se pare ca la mine masina se repara singura Smile) de 2 saptamani nu mai caraie deloc...merge cum mergea inainte, insa l-am dus la un mecanic si mi-a spus ca pompa de vacuum/tulumba (sau cv de genu) este defecta deasta nu imi tineau bine franele (pedala tare/rigida) dar asta intra la o alta categorie de problema...
In legatura cu prima problema daca cineva mai poate sa dea sfaturi, il rog sa scrie...
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
O asemenea problema a avut socrul meu la astra f cauza un dinte lipsa la coroana de pe planetara.
  • ANicolaeBaran

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Așa am pãțit și eu de câteva zile la un Opel Corsa B 1.7 D , mi sa aprins abs-ul in bord dar frâneazã ok, când mi se stinge senzorul din bord și frânez, am o bataie puternicã la pedalã și se aude un zgomot ciudat in fațã.
Ce ar putea fi?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O inspecție vizualã amãnunțitã a frânelor fațã ar putea sã-ți dea un indiciu...sau chiar rãspunsul final.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR