Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am lovit mai acum citeva luni un fier pe un pod la intrarea pe autostrada A1. era ceva de la imbinarea podurilor. trec peste faptul ca nu avea ce cauta acolo fieratania aia dar am distrus o roata si am sectionat teava de esapament.dupa ce am reparat roata si am inlocuit cauciucul am constatat ca roata spate stanga sta mai inclinata decit cealalta. M-am uitat sub ea am scos arcul sa vad ce si cum dar nu ma prind ce poate sa fie. este si mai lasata cu 2 cm pe partea aia.nu are nimic rupt (am mers destul cu ea dupa aceea ) oare ce se poate indoi acolo ca are niste fiare fff groase.am studiat si puntea dar nu gasesc nimic suspect.
oare are reglaj al unghiului de cadere? nu am vazut pe nicaieri asta.
vreo idee ceva?
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
poate ai indoit bratul
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu am gasit nicio poza cu puntea desfacuta sa vad precis ce se afla in capatul bratului. Din ce am vazut eu este o piesa triunghiulara pe care se prinde ansamblul rotii spate.numai acolo poate sa fie ceva. bratul nu se indoaie cu una cu doua la cit este de gros.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Din sapaturile pe care l-am facut rezulta bascula indoita.are 4 grade unghiul de cadere fata de normal am gasit si poze si tot ce treb..din discutiile purtate cu diversi se pare ca daca derapezi si lovesti bordura destul de bine se indoaie bascula.la mine lovitura a fost inversa din interior spre ext.
astept acum piesa sa o schimb..
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
îți vindeam eu basculã veche mai ieftina decît cea nouã și originalã cã mã gândesc cã ce ai lut tu de nouã nu e GM cã te rupea la preț.Dar nu ți s-a indoit poate și podul mașinii sau lonjeronul de care e prinsã bascula?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
normal ca nu am luat noua.. nu s-a indoit altceva. din cele discutate cu oameni care vind piese de omega au mai avut cazuri de bascula strambata in urma unei lovituri. Eu credeam ca acolo nu are moarte dar din ce am citit au mai fost cazuri.
.P.S. Nu cumpar piese de genul asta decat de la masini aduse.
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai din Germania era și a mea ca doar nu a crescut în gradina și a avut 120000 de km
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
normal ca doar nu s-au fabricat la noi. era vorba de masini nerulate in RO.
De la masini rulate la noi nu merita sa cumperi bielete bascule ...etc.
Ai vazut cum se degripeaza o bieleta care regleaza unghiurile fata sau spate la noi? cu autogenul. Ai vazut cum arata piulita aia de reglaj? este rutunjita (nu mai are muchii.) de la sculele profesionale folosite. am schimbat odata bieletele spate de la o masina din Anglia deabea adusa si nici nu a fost nevoie sa fac unghiurile. erau perfecte.
Multumesc oricum pt oferta.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema prin inlocuirea basculei. era indoit bratul interior al basculei.
stau acum si ma gindesc cu groaza daca fierul ala era intepenit intr-un capat ce se intampla?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Te ridica de spate, si in functie de viteza poate pierdeai aderenta pe rotile din spate. Se putea lasa cu nasoale.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu zic ca am iesit bine la 170 cat aveam cind am lovit fierul.
tot ce pot sa zic este ca masina se comporta beton cu o roata distrusa la vieza mare . am putut sa o comtrolez foarte bine.
Cu toate ca acum am Insignia ca masina curenta tot la Omega B am ramas cu gandul.
P.S. am mers zilele trecute cu Omega vreo 300 km pe A1. (acum ca am schimbat bascula) cu 160-180 ca sa curatam injectoarele si turbina ... etc.
nu am fortat mai mult ca masina nu a mai mers din toamna si nu riscam inutil..
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Oau !Și noi sa ne minunam ca tu ai mers cu 180 cu o mașinã de 15 ani? Mai bine sa ne bucuram ca nu eram prin zona!
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
masina este impecabila. are 288k. nu consuma ulei. ambreiaj nou suspensie spate arcuri+ amortizoare noi frine noi pivoti fata noi. discuri frina + placute noi. cauciucuri de viteza pe17 garantat la 300km .ce mai vrei? masina este beton. nici cu consumul nu sta rau are o medie de 7.9-8.2 functie de anotimp..
pt 2,2 nu este rau.
P.S. stiu ce inseamna o masina de genul asta cu probleme .
adica bascule fata cu probleme care dau senzatia ca sari de pe sosea la 100kim (bucse defecte sau de proasta calitate) unghiuri necorespunzatoare care simt orice denivelare de pe sosea... etc.unghiuri spate reglate necorespunzator de meseriasii... etc.
am avut omega b y22dth 7 ani si a fost cea mai buna masina OPEL. .
cei drept am avut numai balene Rekord 1700 Rekord 20 Omega A Omega b 1 Omega b2 ... etc
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
a nu se intelege ca am mers toata distanta cu viteza asta. nu avem sosele unde sa mergi cursiv cu viteza.iar la noi sunt destui berbeci care schimba banda fara sa se asigure si fara sa semnalizeze
acolo unde se putea am calcat-o.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR