Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Amenzile astea le-ai facut tu? Sau ai vandut ceva masina si ti-au venit amenzile deoarece noii proprietari nu au trecut masinile pe ei?
Skip ads

  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu le-am luat cu masina de firma unde lucram.Sau cel putin asa cred.De una imi aduc aminte , cea din 2010 , dar de cea din 2009 nu.Ma gandesc ca daca e de 360 ron ,asta inseamna ca am luat cel putin 4 sau 5 puncte pe permis si 6 de amenda....lucru de care sincer nu-mi amintesc.Asa ca?Ce sa fac?
  • anacosuletu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Amenzile trebuiesc plãtite! Altfel ajung la sume enorme! O întrebare : știe cineva cum pot plãti o amenda de 5000 euro din Germania, care a venit in Ro, eșalonat? Ce ar trebui sa fac?
Mulțumesc!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu știu sã existe în România sistem de platã în rate a amenzilor. Dacã nu ai banii necesari, poți încerca sã iei un credit.
Skip ads

  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pot sa intreb pentru ce ai luat 5000 de euro amenda?
  • alexbadi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
poti sa nu platesti amenzile din germania sau austria care le primesti prin posta...dar daca te opreste politia te retine pana le platesti pe loc!
eu am avut in austria o amenda de 48 de euro venita prin posta si am platito' dupa 4 luni..cand am trecut prin austria am oprin in peco era o masina de politie le-am explicat cum sta treaba si m-am condus pana la prima sucursala de banca ca sa o platesc

colegu pt ce ai luat amenda 5000? venita prin posta..?
daca faceai ceva grav(ca sa fie o amenda asa mare) te opreau si iti retineau masina pana plateai...a patito un prieten a luat 3500 de euro amenda pentru greutate pe duba de 3.5t
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In mod normal cred ca se poate plati si in rate, intereseaza-te la "centrala" zonei unde ai luat amenda.
https://www.berlin.de/polize...n/bussgeldstelle/
  • mihaela.geo98

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra OPC 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,vroiam sa va intreb ceva cand am fost in Germania si a cumparat o duba a luato cu numerele expirate de fapt delarul de la care am cumparat-o mia cerut 400 de euro sa imi faca actele pt masina ,eu nestiind limba germana nu am inteles prea bine ce scria acolo si pe la Passau ma oprit politia si numerele erau expirate de 2 sapt,asigurarea in schimb era valabila , si ma pus acolo pe loc sa fac alte numere la masina bune si tuv,ma lasat sa plec dar acum a primit din germania niste plicuri la care ma incadrau in anumite litere de lege si articol, printre care si o amenda ,ce vroiam sa va intreb poate sa iti puna nemtii sechestru pe casa din Romania daca nu platesti amenda,sau ce se intampla?
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In mod sigur la urmatorul control de politie in Germania vor vedea si amenda neplatita la care se vor adauga penalitati. Sechestru pe casa nu cred ca se pune, dar ma gandesc ca o varianta ar fi sa anunte ficul din Romania(asta e doar o idee). Acum depinde si cat de mare este amenda.
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vine amenda la fisc si tot o platesti.Platesti si majorari de te ustura.Mie mi-a venit din Franta doua amenzi de radar de 45euro fiecare.Le-am platit cu cardul direct la fisc in Franta,on line.Daca nu le plateam imi venea la fisc cu majorari.Au venit traduse in Ro,cu cont de plata .
  • Alexandra1996

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Covasna
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Buna ! Am o întrebare ... Am masina înmatriculatã in Germania si tuvul expirat . Ieri mia adus-o cineva pe trailer ca sa ii fac verificarea dar cand sa ajungã aproape la mine la oprit poliția si mia luat tablele jos si talonul . Ce e de facut ?
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Numai daca era pe roti avea voie sa-ti ia briful mic si numerele.Daca era pe trailer nu avea voie.
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara.. sper ca postez unde trebuie,luna trecuta am facut un drum de austria..si ma luat un radar fix..acu mia venit amenda 30 de euro,o platesc la banca? In plus masina e pe numele lui socru meu,si miau trimis inca o hartie de completat cu cine era la volan,cu aia ce fac? Unde o trimit?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut Tiberiu, daca tu erai la volan si nu ai nimic de obiectat, nu mai este nevoie sa completezi acea hartie; amenda a venit pe numele socrului si el ar trebui sa completeze acea hartie, sa declare cine a fost la volan.
Amenda o platesti la orice banca, ai cel mai probabil datele de cont in josul paginii. Indicat este ca la "motivul platii" sa treci numarul de inregistrare al amenzii sau numele.
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Si mié mí-a venit o amenda din Franta de 45 de euro, am platit-o prin teléfon cu aplicatia pe care o descrie in avizul cu pricina,trebuiesc platite, nu exista scapare mai ales ca vin pe numele proprietarului nu pe masina si cu orice masina ai circula in tara respectiva la un control de rutina retine masina s-au platesti pe loc cu penalizarile de rigoare care cel putin tripleaza valoarea amenzii
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu e bine sa platesti prin banca.Tranzactia costa f mult.Cel mai bine cu cardul.Platesti numai amenda.
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Si ma rog cum platesti cu cardu? Poate in alte tari, dar eu am avut pe austria.. si de abia am reusit la ING, a trebuit sa deschid cont in euro, a
Amenda a fost 30 de euro, comisionu 11 euro. La banca transilvania unde am eu cardu, miau cerut comision 25 de euro...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR