Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • redbull_666666

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut..scuze daca nu ''sant'' unde trebuie si postez rau....dar nu ma descurc cu forumurile...am si eu un twintop si nu mai coboara geamul/respectiv urca cand trag de clanta..ar trebui sa coboare 1-2 cm si motorasul e bun pt ca din buton coboara si urca daca il apas.....sti cumva unde gasesc/repar modulul acela?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu te descurci? Ce e asa de greu? Ai Tigra Twin-top deci Tigra B. Acum am mutat eu subiectul tau unde ii este locul. In ce priveste postarea ta, fii te rog mai explicit. La Tigra B coboara geamul 2 cm cand vrei sa deschizi usa?
  • redbull_666666

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
da..la toate cabrio fiindca nu au rama la partea de sus a usi,,,ca sa nu se aghete geamul in cheder in momentul in care tragi de clanta geamul coboara 2 cm si astfel iasa din cheder altfel nu ai putea deschide usa,,,,
daca esti inauntru si inchizi geamul de tot(in cazul meu geamul urca si coboara pana la capete sus/jos..) nu mai poti cobori din masina...
daca esti afara si inchizi geamul pana sus(capat de cursa pt motoras) risti sa ramai fara geam...loveste in stalpul de la parbriz...
si inca ceva ce am descoperit azi...decapotarea nu merge din cauza lui...doar daca deschid usa sau deschid geamul de tot...
e legat de modulul confort si decapotare.....deci e chiar ...''árzatoare'' problema...si astia de la opel au spus ca imi aduc numai sistem complet...partea electrica,modulul, motoras+sistemul macara...ca sa nu mai spun ca pretul e 18 mil...
  • Scr3am

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
redbull_666666 a scris:salut..scuze daca nu ''sant'' unde trebuie si postez rau....dar nu ma descurc cu forumurile...am si eu un twintop si nu mai coboara geamul/respectiv urca cand trag de clanta..ar trebui sa coboare 1-2 cm si motorasul e bun pt ca din buton coboara si urca daca il apas.....sti cumva unde gasesc/repar modulul acela?






Am si eu aceiasi problema modulul nu se gaseste de cumparat doar tot sistemul care costa 450euro. Ce-a mai simpla solutie este sa gasesti o masina lovita de la care sa cumperi o portiera. Daca ai reusit sa repari modulul sa imi zici si mie unde Smile
Skip ads

  • redbull_666666

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut...din pacate azi am primit ;;mail cu intrebarea ta..eu am reusit atunci...sa cumpar 2 module de pe o masina lovita....atentie insa...ca daca le schimbi intre ele...st pe dr sau invers...le poti strica..eu am patit-o.,,,,bafta...si sper sa te fi ajutat intr-un fel din pacate asa de tarziu am primit notificarea prin mail..nu stiu de ce..
  • sorian.diana

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Buna. Am si eu aceeasi problema la ambele usi. In momentul in care deschizi usa normal ar fi sa coboare geamul automat aproximativ 1 cm, insa la mine nu mai functioneaza din senin. A gasit cineva o rezolvare pentru aceasta problema? Mersi frumos!
  • redbull_666666

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
sal..ai nevoie de modul....si respecta --partea ST sau DR le arzi daca le pui invers
  • sorian.diana

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Oare ma poti ajuta cu un pret sau unde il gasesc? Nu stiu exact ce inseamna acel modul...
Skip ads

  • redbull_666666

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
desfa panoul de la usa si il vezi ai cod pe el..
  • sorian.diana

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles. Am citit postarile de mai sus in legatura cu modulul dar credeam ca s-au gasit si alte variante intre timp. Multumesc pt ajutor!
  • hondacbrf4i

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Înainte de a comanda modulul încerca sã cureți mufa,este posibil sa fie oxidat,merita sa incerci.
  • algabone20

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu e adevarat nu e vorba de cumparat nici un modul. La fel am patit si eu tot la o Tigra TwinTop si am fost la mecanic si sa rezolvat din Tech 2 cost 50 lei. Operatiunea se numeste "invatare geamuri". Nu cumparati nici o piesa.
Skip ads

  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut am si eu problema aceasta la geamul dreapta am cumparat un modul da inca nu l-am montat cum.pot sa aflu de pe ce parte este cei din dezm mi-au spus ca e de dreapta dar nu prea am incredere wl are o numerotatie de la stg la dr 1 2 3 4 5 6 cel dr stg trebuie sa fie invers?
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Codul ce il am pe modulul primit este 440871a daca caut pe internet unele sunt pe stanga altele sunt pe dreapta va rog ceva sfaturi... daca știți
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am mai gasit ceva la setarile modulului de comfort in op com la drivers location zice "invalid" habar nu am trebe trecut left side?
  • sromulus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu trebuie schimbat modulul, de vina este un releu din interiorul modulului si un condensator, sau de multe ori un reset cu Op-Com sau Tech 2 iti rezolva problema. Costul releului este de 50 de lei + transport de la Adelaida si condensatorul 2 lei ceva de genu, si te scapa de costul modulului nou/second. Daca se repara modulul tot asa trebuie reprogramat cu Tech2 sau OpCom. Eu zic mai intai sa pui dignoza pe masina sa scrii aici ce coduri iti apar. PS: Eu am reusit sa repar la mine acest defect, daca ai nevoie de mai multe informatii cum sa schimbi releul imi spui.
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat trebuia doar programat cu tech 2
  • adimelnic

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am o problema similara in sensul ca am dus masina la curatat iar individul de acolo, la ridicarea geamurilor, a tinut apasat butonul pana geamurile s-au ridicat definitiv, motiv pt care ele nu mai coboara la inchiderea usii. Ce este de facut in aceasta situatie, pt ca nici sa le cobor nu mai pot ?
Multumesc
  • CIonutViorel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut . Eu am avut aceeași problemã.la usa ai chestii care blocheazã usa cand o închizi si cand o deschizi...deschizi portiera si apeși pe clește de douã ori pânã se aude 2 sunete .dupã care va funcționa ca si inainte.este i eroare ascunsã.sper sa va fie de folos.ps]
  • Maria_B

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
buna ziua,
am si eu o problema legata de modul macara stanga la un opel tigra twintop 2006.am montat o macara care functioneaza doar sus jos dar
memoria modulul nu mai recunoaste acea deschidere/inchidere a geamului de 1cm la inchiderea/deschiderea usii.(Geamul urca dar nu mai pot deschide usa deoarece nu coboara acei 1-1,5 cm)se poate rezolva din calculator sau si acest modul e defect? este vorba de modul 440706D iar acum am achizitionat macara stanga dar modul 440706E
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR