Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sstormz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

De ceva vreme sunt in cautare de o masina si m-am oprit in ultimele zile la cateva oferte.
Vreau sa va cer parerea despre urmatoarea masina :

Opel Astra J 1.4 MPI Sedan 101 HP
An fabricatie 2013
KM : 87 390 km
Inmatriculata : Da
Taxe platite : Da

DOTARI:
Cutie manuala 5+1, ABS, geamuri electrice FATA, oglinzi electrice incalzite, radio/CD, servodirectie, computer bord, AER CONDITIONAT, inchidere centralizata.

Ca pret, de le 8450 am obtinut 8200, ceea ce pare destul de rezonabil.

Acum problemele :

1. Eu o sa achizitionez masina prin credit auto ( la un avans de 2500, rata vine 110 E/luna ). Merita?
2. Tot citesc pe aici ca e motorul destul de puturos pentru aproape 1.5 tone cat are masina. Eu de fel merg mai sportiv, dar ma intereseaza mai mult masina pentru extraurban.. in Bucuresti exista sfantul metrou.
3. Masina are carte service in reteaua Opel si a avut bara fata/spate revopsita.
4. La interior se prezinta ok, cu minusul ca are display mic si la consola si la volan.
5. Din cate am inteles de pe alte topicuri, este destul de complicat sa pun volan cu comezi pe el si/sau sa schimb computerul de bord/navi.

Pe mine ma intereseaza in viitor, daca o iau pe asta, in principiu volan cu comenzi si computer bord sau navi cu display mai mare, ma seaca prostia aia de afisaj ( zici ca e telefon bosh de pe vremuri ), pentru care am inteles ca e extrem de complicat sa le schimbi.
Pun si cateva poze cu masina, aruncati si voi cu o parere doua.

Multumesc!



Skip ads

  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este foarte slab dotata masina.
Zici ca mergi mai sportiv, masina asta nu are nici o legatura cu sportivitatea; defapt este un "antisport".
Daca o vrei pentru extraurban si o sa mergi si incarcat o sa fie un chin.
Cu riscurile de riguare as merge pe o masina mai veche dar putin mai dotata si mai bine motorizata sau maresti creditul.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Motorul de pe masina este foarte slab pentru greutatea ei (@1490 kg). O sa simti o lipsa masiva de cuplu.
Daca vrei neaparat astra J uita-te la un motor de 1,4 turbo 140 CP sau mai mare.
Motoarele non-turbo sunt o alegere destul de slaba pentru aceasta masina.

Si modelul ales de tine este foarte slab dotat.
  • barto

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Loganul de 1.6 16v o sa îți dea fum în orice condiții. Sportivul din tine sigur nu va aprecia asta. Ca sa nu mai zic ca mașina aia e dotata la nivelul anilor 2000.
Skip ads

  • GTC200

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Lasand situatia usor hilara la o parte (sa cumperi opel de la weltauto), pretul mi se pare cam mare pentru numarul de km si dotarile masinii.
Cum prea bine spun colegii Astra J (indiferent de declinare 4/5 usi, ST, coupe) e o masina grea care cere un cuplu sanatos ca sa o pui in miscare. Orice motor de 1.4 aspirat nu sare de 120-130-140 nm cuplu maxim, si asta undeva la 3700-4000 rpm. Daca treci la 1.6 aspirat nu se schimba cu mult datele problemei, tot la 140-150-160 nm in aceeasi zona a turometrului ramai.
Asta referitor la senzatie. De performante nu prea are rost sa vorbim, de cati cai are de atat livreaza.
Iti recomand sa faci un test drive, se poate face fara probleme la weltauto. Esti multumit ? O iei. Nu conteaza ca noi aici pe forum nu suntem de acord Smile
N-as vrea sa fac reclama dar poti cauta dealer opel + rulate si cred ca sunt cel putin 2-3 dealeri mari prin bucuresti care au parc de sh.
  • Stoica Dragos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2016

  • Mesaj Privat
parerea mea asteapta si cumpara de la un privat , origine romania , 1 proprietar ....ce e adus de afara ori e lovit, ori au multi km ... si 1.4 aspirat e puturos rau pe caroseria asta .... eu mi-am luat 1.6 aspirat si trage acceptabil ... daca iei de la particular mai negociezi , ai si roti cu genti de rezerva ( si alea vreo 250-300 e ) ... acum depinde cat de mult te grabesti ...eu am cautat din decembrie si abia acum o saptamana am gasit ! ai grija totusi cu motoarele turbo 1.4 de 140 cai ... sunt cam problematice !
  • Stoica Dragos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2016

  • Mesaj Privat
parerea mea asteapta si cumpara de la un privat , origine romania , 1 proprietar ....ce e adus de afara ori e lovit, ori au multi km ... si 1.4 aspirat e puturos rau pe caroseria asta .... eu mi-am luat 1.6 aspirat si trage acceptabil ... daca iei de la particular mai negociezi , ai si roti cu genti de rezerva ( si alea vreo 250-300 e ) ... acum depinde cat de mult te grabesti ...eu am cautat din decembrie si abia acum o saptamana am gasit ! ai grija totusi cu motoarele turbo 1.4 de 140 cai ... sunt cam problematice ! ce ai gasit tu e peste pretul ei adevarat ! e varianta care e cea mai ieftina fara nici o dotare decat cele standard !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR