Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi opelisti.Am un opel astra H 1.6 twinport an 2004 si am o problema in sensul ca ,cateodata la mers constant in viteza 1,2,3 apar niste smucituri cateodata mai pronuntate alteori mai putin sesizabile.Chestia e ca in treapta a 4 si a 5 nu apar,ambreiajul merge destul de bine zic eu.O alta problema ar fi ca dimineata la rece primele 4-5 plecari de pe loc masina trepideaza ,zgomotul se aude din partea stanga a motorului in zona filtrului de aer.Nush ce problema are,am asta de aproape 70.000 km nu sa accrntuat si nici nu a disparut.Orice parere e binevenita.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pentru " dimineata la rece primele 4-5 plecari de pe loc masina trepideaza " - Problema este ambreiajul ! 100% pentru ca eu am scapat de ele + alte mici problemute
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut vlad-opc.Am de gand sa schimb ambreiajul poate se rezolva problema asta cu toate ca au foat colegi de aici de pe forum si altii de pe alte forumuri care nu au rezolvat problema prin aceasta operatiune.Multumesc pentru raspuns.
  • Smil3y27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut @leonardo23, ai rezolvat cu acele smucituri? Am aceeasi problema...
Skip ads

  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut smil3y27.am curatat clapeta de acceleratie si a mers bine ceva timp.acum iar merge asa,banuiesc ca e de la ambreiaj zic eu,ori egr,ori senzor turatie ori cine stie.....nu am idee,masina misterelor e Smile))).tu ai reusit sa rezolvi ceva? Stima
  • Smil3y27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut, nu am rezolvat, mecanicul la care am fost zice ca e o supapa de la chiuloasa, nu deschide bine, dar nu ma bag inca la asa investitii, vreau sa ma documentez cat mai bine, apoi sa incerc sa o repar. Am invatat cat de cat sa o conduc fara sa smuceasca f mult. Daca rezolv ceva, te anunt. Stima.
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Smil3y27.posibil,cu mecanica sunt cam in plop,am facut si eu cam ce am vazut la altii ca au facut.Nici eu nu ma bag banii in ea pt ca masina merge fara probleme,eu tind sa cred ca e din ambreiaj.Stima
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Smucituri in ture putine, sub 2000rpm, doar in treptele 1, 2 si 3, pe Z18Xe, au fost cauzate de bobina de inductie obosita.
Smuciturile la plecarea de pe loc cu motorul rece, ambreaj, prezente si la mine.
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Blue_maniak.e posibil sa ai dreptate,pt ca mi se par unele intreruperi nu un mers regulat,si da niste smucituri mai intense,cateodata nu prea se simt.bobina am schimbato(mergea in 3 pistoane,martorul galben aprins) si am cam 70.000 km de atunci o fi obosita saraca Smile).Stima!
  • Smil3y27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2016

  • Mesaj Privat
A mea face din ce in ce mai mult,fie ca e cald motorul, fie ca e rece. Sunt f suparat... Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR