Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ioanky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2016

  • Mesaj Privat
buna
As avea nevoie de un pic de ajutor
Am un frontera 2.0 i. I-am facut un pic de service, si am constatat cand am schimbat pompa de ulei, ca are o bataie la primul piston. Toate bune si frumoase, dar am mai observat ca are o fisura pe capacul bielei. Aveti careva idee unde as putea gasi asa ceva? Am incercat sa caut la magazine de piese, dar vin doar in set, cu toate bielele, nu se vand separat. Stiu ca sunt cantarite ca sa nu vibreze motorul, dar in momentul de fata nu pot schimba toate bielele... motive financiare..
Daca poate cineva sa ma ajute ... cu o informatie, orice.... va multumesc. ma puteti contacta si pe mail ioanky@yahoo.com
multumesc
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Nu iti va asambla nimeni capac neimperechiat cu biela! Mai bn de la dezmembrari o biela completa, masurata,etc... Nici o biela nu se pupa cu alt capac si nici cu capacul ei daca inversezi gaurile... Poate nu ma exprim corect, dar sigur intelege oricine. Trebuie si cuzineti... Studiaza bine pt ca altfel arunci banii de 2 ori sau arunci motorul Smile Sanatate si succes!
  • ioanky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2016

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi. O sa caut o biela completa, si o sa le cantaresc, intrebare e daca e mare diferenta de unde sa o polizez? o sa schimb si cuzinetii toti
  • ioanky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2016

  • Mesaj Privat
problema mare e unde gasesc o biela...?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E netu`plin,cumperi un piston cu totul si aia e.Polizezi din spate de undeva daca e cazul,dar sincer cred ca toate sunt la fel,"cantarite" de fabrica,la turnare.Pe asta cu cantaritul si imperecheatul n-am mai auzit-o de la Dacia 1300 incoace.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
nu sunt toate la fel. Uzina va folosi pentru un singur motor 4 pistoane din aceeasi clasa de toleranta. Bielele la fel.
Alt motor poate fi facut cu piese din alta clasa de toleranta, deci trebuiesc cantarite.
Nu esti la Formula 1, e un motor vechi de cand multi de pe aici nu aveau nici buletin.

cel mai bine e sa le schimbi pe toate de la un motor bun din dezmembrari dar mi-e ca o sa vrea sa ti-l dea cu totu.
  • ioanky

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2016

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi.
Am gasit ceva pe net
Sa vad la ce pret o sa pot sa obtin o biela.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR