Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • flo88creative

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Nu reusesc sa gasesc un raspuns concret nicaieri...Am pus astazi pe masina niste jante originale opel de 17 si cauciucurile 205/50/r17. O sa incerc sa merg luni la reprezentanta in arad, vreau sa stiu ce sanse am sa primesc OK-ul de la ei ca mai apoi sa rezolv la RAR? Multzam.
P.S.: Masina arata si merge bestial cu ele:X!
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Dimensiunea corecta este 215/45/17. Se obtine hartie de la dealer ca pe seria ta de sasiu se pot monta 17 si dupa la RAR.
  • flo88creative

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pai bine...si daca eu am pus 205....E chiar asa bai?adica daca a fost facut cauciucul sa fie montat pe janta de 17,de ce nu as avea eu voie sa il tin pe asta? Ideea e ca imi place cum arata pe 205....:/
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
bantuiala placuta in continuare
Skip ads

  • Andi_XXL

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cred cã era mai bine sã te asiguri înainte în legãturã cu reperul permis ºi d-abia dupã aia sã-ti cauþi anvelopele dorite.
Vei sfârºi prin a merge cu ele fãrã a trece reperul în talon.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Adevarat, si cam asa a fost in cazul meu. Am mers 5 ani cu anvelope de vara neconforme cu ceea ce-a gandit fabricantul masinii pentru Vectra mea, pe considerentul ca daca e fost ok pe Vectra A cu acelasi motor si aproximativ aceiasi greutate totala nu vad de ce nu ar fi fost ok si pentru Vectra B cu aceiasi motorizare. Cu mentiunea ca masina era ceva mai joasa si asta necesita o grija mai mare la borduri, gropi, etc. Un neajuns direct era ca la verificarea periodica trebuia sa te prezinti cu anvelope omologate (de iarna, in cazul meu), in rest sansele sunt mici sa te opreasca Police si sa iti ia talonul tocmai pentru asta.

Nu stiu ce se intampla in caz de ,,fereste-ma Doamne de vreun accident, dar uite ca s-a intamplat,, daca ai anvelope neconforme si asta se lasa cu implicatii legale - atunci NU e de bine. Documenteaza-te in directia asta, si fa-o bine. In rest, daca iti place cum arata, cum merge masina si cum sta ea pe drum si DACA esti setat mental pe ideia ca ,,nu ma opreste nimeni doar pentru ca am alte anevelope decat in talon,, atunci cel mai probabil le vei folosi pe masina pana se vor uza complet si totul va fi ok (vei trai experienta dorita si vei cantari daca a fost pe masura asteptarilor avute).

L.E:
NU provomez - sub nicio forma - ideia de a merge cu anvelope inafara dimensiunilor pe care le-a testat producatorul masinii respective. Dar daca si le-a luat deja, fiind perfect in cunostiinta de cauza, atunci a facut-o cu un scop (cel mai probabil ca sa traiasca aceasta experienta).
  • flo88creative

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am fost astazi la reprezentanta din Arad si cand am cerut informatii despre ce am voie si ce nu...au dat din umeri si au zis ca ei nu se ocupa de asa ceva...In fine,m-au trimis la RAR pentru omologare... Ideea e ca 17" e permis pe vectra doar ca trebuie cauciucul de 115/50..Am sa merg la cel ce mi le-a montat sa vad daca imi da la schimb altele,fiindca el e cel ce a zis ca e ok si 205/50/r17.Multumesc de raspunsuri si tin sa precizez ca prefer sa stau in limitele legale,nu sunt fan "tunning cum imi place mie"Very Happy. Vreau doar sa fie trecuta si in talon, cum a zis @ahappyuser, nu sa am apoi surprize in caz de "Doamne fereste"...Sper doar sa nu ma incurce acei 1 cm in plus la latimea cauciucului.
  • flo88creative

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu un raspuns nu tocmai favorabil pentru mine...RAR-ul a cautat in baza de date dimensiunile maxim acceptate si nu gasesc nicaieri r17....Mi-au spus ca producatorul nu le accepta,...deci in concluzie nu am voie mai mari de 16...Cum se face ca atatia posesori de vectra b exact ca si a mea au pe 17? Au bani de amenzi? Am vro sansa sa primesc de la producator ceva ce sa ateste ca performantele masinii nu sunt afectate considerabil? Si totusi sa zicem ca ma ambitionez si vreau sa le omologhez, unde merg si cat costa? Ma refer la testele pentru stabilitate,putere,consum,zgomot etc? Altii zic ca e 10000 de lei,altii 1000 de euro...Chiar nu detine nimeni astfel de informatii? Si unde exact exista locul ala unde poate si romanu'sa faca tuning la masina "legal". Multumesc
  • APoloboc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Focsani
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Aceeași problema și la mine 🤦
Am cumpãrat (acu’ 2 ani) o Vectra C Gts 2,2 cu jante pe
‘17 .
In carte sunt trecute 2 dimensiuni, respectiv : 195/65/15 și 215/55/16, iar pe capacul de la rezervorul mașinii am urmãtoarele valori : 195/65/15 , 205/55/16 , 215/55/16 , 215/50/17, 225/45/17, 225/45/18.
Iar pe masina sunt puse 205/50/17.
Merg omologate la RAR cele care sunt puse pe masina?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR