Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

De cand am luat masina, am observat ca la temperaturi mai joase, motorul isi schimba foarte mult zgomotul.
Din cate am inteles, zgomotul provine de la injectoare.

Mentionez ca am un B13DTR cu injectoare Piezo, motor EURO 6. Masina cumparata de noua, in prezent are 30.000 de KM.

Sub 10 grade, zgomotul se aude indiferent de regimul de mers, si persista indiferent de temperatura motorului (si la cald si la rece face la fel). Zgomotul are directa legatura doar cu temperatura de afara.

Acum cand e cald, motorul suna beton, zgomotul dispare cu desavarsire.

Am vorbit si cu mecanicii si toti mi-au spus ca zgomotul provine de la injectoare, din cauza motorinei care e prea uscata.

Am incercat sa bag motorina de la toate statiile posibile (OMV, ROMPETROL, SOCAR, GAZPROM) insa zgomotul este acelasi. De obicei bag doar motorina premium si doar de la statii curate.

Am vazut ca multi baga ulei de amestec in motorina (ulei 2T), cica in jur de 300g la un plin, inclusiv mecanicii mi-au spus ca acesta se amesteca bine cu motorina si ungerea la pompa de injectie si injectoare e mult mai buna.

Eu nu am incercat, ma gandesc sa nu imi apara depuneri mult mai mari pe turbina, pe admisie si EGR.
As dori parerea voastra, cum as putea scapa de zgomotul asta.....

E destul de enervant sa stiu ca oridecate ori temperatura e mai joasa, tre sa suport acel zgomotul care se aude destul de usor, luandu-ti un pic din placerea de a conduce...

Multumesc
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa fi scapat de zgomot.... Azi a fost prima dimineata mai rece in care motorul a sunat corect si normal.

Am cumparat un aditiv de la Liqui Molly, aditiv special de ungere pentru motorina ce contine cantitati reduse de sulf. Se pare ca si-a facut treaba.
Vedem, si va tin la curent....

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR