Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Stefan Wylly

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 W0LPD5EC5GG1464
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2015

  • Mesaj Privat
1.7cdti si 125 cai este foarte bun si fiabil fata de cele precedente ,scut poti sa iei este 300 ron original G.M.
daca chiar iti trebuie
Skip ads

  • stefan adrianpaul

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2002 Zxe17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2015

  • Mesaj Privat
As dori sa cumpar o Zafira 1,8 16 valve benzina din 2001. M-ar interesa cateva sfaturi legate de pozitia ECU daca se afla pe motor si daca este E 4 din acest an, costuri la intretinere.
Va multumesc!
  • stefan adrianpaul

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2002 Zxe17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2015

  • Mesaj Privat
cateva sfaturi, as dori sa-mi cumpar o astfel de masina si m-ar interesa daca ECU se afla pe motor si ce taxa ai platit la mediu .
Multumesc
  • ConstantinP

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Ecu se afla aproape de motor,ceea ce poate produce anumite erori.In acte motorul z18xe este Euro 4,iar ca taxa nu stiu pentru ca am luat-o in 2010 si nu cred ca se platea.
Sper ca ti-am fost de ajutor:)
Skip ads

  • Filote95

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Bunã ziua dragi iubitori de Opel! Intentionez ca în acest an sa mi achizitionez prima masina. Dupã nenumãrate cãutãri si pãreri, m am decis spre Opel zafira a. Problema este ca nu stiu ce motorizare sa aleg. Ce ma sfãtuiti? 1.6 sau 1.8?cert este ca vreau motorizare pe benzina. Tin sa va spun ca dispun de maxim 3000 de euro cu tot cu acte, taxe si înmatriculare. Va multumesc anticipat.
  • gratius

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2016

  • Mesaj Privat
salut.please. as vrea sa iau o zamfirica am gasit ceva: una OPC 1,8 140cp si una 1,9 cu 120cp ambele cu km putini de la un dealer national care da si garantie;sfaturi pareri la ce sa ma uit bine?si care ar fi de preferat. mentionez ca benzinara as trece-o pe gpl. multumesc respect
ps. exista posibilitatea sa verifici km altfel decit prin cartea de intretinere?
  • gratius

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ce de informatii! nici nustiu cu care sa incep;)
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Smile
in primul rand depinde ce vrei tu: diesel sau benzina,
iar ordinea in care iti zic nu conteaza:
pe urma trebuie sa stii ce model vrei, din ce an sunt, cati km au (aici cu km putini o cred mai putin Smile )
pe urma vezi ce dotari sunt : aici tine foarte mult de comfortul tau si de ce o sa vrei sa mai poti adauga la ea(ex. un pilot automat CC, sau calculator de bord, dar in general majoritatea au CB, de ex.: un model elegance este posibil sa aiba cablajul tras pentru tot ce se poate pune pe masina)
vezi interiorul cum arata: este foarte important sa fie cat de cat ingrijit si nu f f uzat, ca atunci o mai scoti la capat, dar daca este si murdar si uzat si sa mai si miroase urat, foarte greu o mai scoti la capat, interiorul trebuie sa fie placut sa nu iti fie urat sa te urci in masina, sau cand se urca cineva in masina sa iti strambe din nas, nu o sa iti pice bine.
caroseria sa nu aiba rugina, sa fie ok si pe dedesupt, aici doar un ochi format sau cineva capabil isi poate da cu parerea,
inainte sa dai banii: musai verificare masina la service , testar pe ea, verificati martorii din bord fiecare in parte, vezi ca masina sa nu aiba improvizatii la vreun sistem ceva, sa mearga toate pe ea chiar daca sunt piese uzate dar trebuie sa fie functionale, ex. ventilatoarele sa plece la temperatura corespunzatoare sau atunci cand dai drumul la aerul conditionat, o alta chestie am mai vazut ca avea scaunele schimbate iar cele actuale nu mai aveau airberguri laterala si mufele de sub scaune erau gramada,
motorul trebuie vazut cu un mecanic, sa nu aiba scurgeri (in general), in interior sa nu aiba depuneri (mai ales cele pe benzina trebuie sa aiba o culoare spre rosu-portocaliu ceva de genu, nu trebuie sa aiba pete negre de pamant), aici e cu dus si intors, inca un lucru vasul de antigel trebuie sa fie curat (nu nou, ca atunci apare un semn de intrebare: de ce a fost schimbat), iar antigelul roz si limpede, la la cele pe motorina............. doar tot un mecanic bun care sa le cunoasca dar si aici poti sa iti iei "teapa",
acum daca iei diesel , asta inseamna ca mergi mult oricum si in oras si afara,
daca iei benzina, musai o instalatie GPL, si nu te mai intereseaza consumul in veci, chiar daca la inceput zici ca nu o sa mergi mult
ca motoare toate sunt cu probleme, numai tu poti sa pui in cumpana,
la benzina are mai putine "piese sau componente care tin de functionare"
la diesel ai pompa , EGR, turbina, galerie care se infunda repede daca nu ai combustibil bun sau mergi cam subturat, senzori mai multi,
benzinarul VS diesel, parerile sunt impartite, sunt care nu au avut probleme si intr-o parte si in cealalta, si invers Smile, acum mai departe mai tine si de comfortul tau unul e mai silentios celalalt mai zgomotos.
concluzia mea este ca : masina sa fie buna la tablarie, curata la interior, ca la motoare sigur ai sa bagi bani, si in benzinar si in diesel, e motor folosit iar cel care l-a folosit ultimul sigur si-a batut joc de el, asa ca pana la urma tine de comfortul tau.
tot ce am zis ese doar o parere, cei care au diesel si sunt multumiti sa zica si parerea lor, iar cei nemultumiti sa zica de ce sun nemultumiti si de ce sa te feresti.
Eu am ZAFIRA A din 2001, motor Z18XE, 125cp, am pus instalatie GPL BRC, si nu ma mai intereseaza consumul, (ex de la inceputul lui noiembrie si pana acum am 9500km, acum ma pregatesc sa ii schimb uleiul), motorul a fost refacut, am avut un pic de bataie de cap dar am rezolvat de ce eram nemultumit, am un prieten cu motor de 17 cdti care si el a refacut motorul dar el a avut mai multe batai de cap (senzor MAFsau MAP , ceva de genu, turbina, si inca mai are un pic).
bafta la ales
140cp ma tenteaza si OPC, hmmmmmm , pune niste poze..............
Skip ads

  • gratius

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2016

  • Mesaj Privat
multumesc. am acu o benzinara pe gpl si clar gpl-ist forever; stiu ca la o masina veche mai cad cite unele;sincer ma tenteaza opc-ul dar am vazut ca are buze la bare si praguri;cam cit o lua din garda la sol? in general ce garda au zamfiricile? asta opc e pe weltauto la oradea sper sa nu fie considerata reclama. actuala(alta firma) are 160km luata de noua;dupa una alta sovai sa ma bag la sh-zamfirica am vrut sa-mi iau prin 2006,sh, am luat frantuzoaica noua;ca obs generala la toate apar probleme dupa cca 100km ,dupa bafta fiecaruia. aia diesel a picat ar fi 5 proprietari anteriori.daca nu dau frantuzoaica pica tot.multumesc oricum
  • laex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2016

  • Mesaj Privat
salut,
as dori sa achizitionez un opel zafira din 2005, nu stiu ce model este pestru ca proprietarul este o femeie si nu este la locatie.
anuntul suna cam asa: opel zafira 2005 - ABS, Aer condiþionat , Airbag-uri, CD player, ESP, Faruri cu xenon, Geamuri electrice in fata, Închidere centralizatã
Jante de aliaj, Manual de service, Oglinzi electrice, Cutie de viteza manual, Servodirecþie, 2 chei originale, Inmatriculat in romania in anul 2012 adusa din germania.


intrebarea mea este: cat consuma ?
Capacitate motor 2 000 cm3

respectiva mia zis ca Consumul este in jur de 4,5 in afara orasului , maxim 6 in oras
dar pe linkul asta zice altceva: http://www.auto-data.net/ro...r&car_id=2591

singurul model produs in 2005 a fost B ?
si scuzati-mi daca am gresit aria


Ultima modificare facuta de laex la Mar 03 Mai, 2016 7:17 pm
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
in ultimele 6 luni da.
Nu ai dat motorul.
  • laex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Capacitate motor 2 000 cm3
Skip ads

  • ConstantinP

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu exista motorul asta pe zafira b!Poate dacã e pe benzina,dar la consumul ala sigur e diesel!
  • Andrei Manole

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna ,as dori anul acesta sa achitionez prima masina,as dori un opel zafira A SH ,masina va fi folosita oras ,dar si drumuri de 1000km cu familia ,ce motorizare ar trebuii sa aiba ,combustibil si ce ar trebuii sa schimb dupa ce va fi luata
  • Andrei Manole

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ceva detalii va rog ? ma gandesc sa iau din germania ...nu de la samsarii din romania care dau dublu masina
  • ConstantinP

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Benzina obligatoriu (pentru mai puține bãtãi de cap) si o treci pe gpl,e cea mai eleganta varianta!Smile
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
zafira A VS zafira B
(clar motor 1.8 benzina)

salutare dragi colegi,
am un prieten care vrea sa isi cumpere o zafira,
eu l-am sfatuit sa mearga pe zafira A modelulul Elegance cu motor Z18XE, am acest model si sunt multumit de ea, intretinere usoara, consum acceptabil (cu 50 de lei, aproximativ 25litri gaz am facut 191km doar in Bucuresti), piese se gasesc si daca se poate merg si din dezmambrari,
acum el a vazut si cateva zafire B, si cam ia ramas gandul la B,
eu nu am cunostinte deloc despre B,

m-ati putea ajuta cu cateva informatii si comparatii intre A si B ?

la A de exemplu are:
ABS, ESP,
cel putin 4 airbaguri, volan reglabil, unele au si incalzire in scaune, comenzi pe volan, oglinzi electrice, senzori de nivel la ulei, lichid de parbriz, senzor placute de frana, scaunele rabatabile, motor foarte fiabil cu consum redus de ulei (in comparatie cu cel de 1.6 de care se plang colegii), 125cp, cruise control, obligatoriu aer conditionat, geamurile electrice si fata si spate, proiectoare, faruri reglabile , calculator de bord care te informeaza si de un bec ars, schimbul de ulei si filtre il faci si singur, se poate pune instalatie de GPL, motorul nu are serie trecuta in cartea de identitate asa ca poti schimba cate vrei, o aripa sau o portiera costa undeva la 50 de lei, o mai are si cotiera daca nu se gaseste si pe net, la scaunul soferului exista reglaj pe inaltime si spatarul are si reglaj lombar,
astea ar fi o parte din ele

daca sunteti draguti ati putea sa completati pentru zafira B avantaje si/sau dezavantaje
(inteleg cumva ca B-ul are ECN, un calculator suplimentar sau ce este care mai da si ala rateuri si te mai pune la alte cheltuieli, sau acelas motor de 1.8 are cumva EGR?)

sunt foarte de acord si chiar as vrea sa vad si dezavantaje la A in comparatie cu B, inclusiv motor / caroserie / comportament si tinuta de drum si chiar dotari.

va multumesc
  • dorinrac

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu o poza la eticheta cu nr de omologare european (cel de pe stalpul din dreapta de la portiera de culoare neagra) ca nu il am pe masina si am nevoie de el si masele de pe eticheta .E vorba de Zafira A cu motor de 2.2 diesel din 2002 autoutilitara.
Multumesc !
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut...Vreau sa cumpar un Opel Zafira din Craiova...Este vreun binevoitor pe aici care locuieste in Craiova si ar putea sa vada masina azi sa-mi transmita daca merita sa fac drumul din Iasi pana in Craiova? Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR