Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare colegi, cum crede-ti ca ar actiona cutia mea f16 scurta daca as schimba pinioanele de la treapta 5 cu unele de la o cutie de diesel? In principiu imi doresc ca, cutia sa se comporte astfel 1-2-3-4 scurte la fel cum sunt acum si a 5 de croaziera adica mai lunga. Acum merg cu a 5 in 3000rpm undeva 110-120 kph, nu stiu cat de corect merge vitezometru. Are cineva idee daca ii pun a5a de diesel daca as cobora in turatii si sa am viteza egala sau mai mare? Sau de la ce cutie sa iau pinioanele. Ma omoara la consum pe distante mari si mers in autostrada. Motorul este un ç20ne. Ms mult si astept raspunsuri.
  • john-nero

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991 16 sv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
cumpara o cutie f13 eu merg cu 120\130 in 1500/pana in 2500 cu a cincia treapta
  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
F13 e cumva aia de diesel?
  • john-nero

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1991 16 sv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
nu am motor 16 benzina cu carburatie dublu corp
  • Gabriel Marinescu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XÈ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
daniel_george a scris:Salutare colegi, cum crede-ti ca ar actiona cutia mea f16 scurta daca as schimba pinioanele de la treapta 5 cu unele de la o cutie de diesel? In principiu imi doresc ca, cutia sa se comporte astfel 1-2-3-4 scurte la fel cum sunt acum si a 5 de croaziera adica mai lunga. Acum merg cu a 5 in 3000rpm undeva 110-120 kph, nu stiu cat de corect merge vitezometru. Are cineva idee daca ii pun a5a de diesel daca as cobora in turatii si sa am viteza egala sau mai mare? Sau de la ce cutie sa iau pinioanele. Ma omoara la consum pe distante mari si mers in autostrada. Motorul este un ç20ne. Ms mult si astept raspunsuri.

Nu stiu daca in cazul lui Vectra ai la 3000 rot/min 120km/h(eu am Astra G si am doar 100km/h la 3000 rot/min,dar daca este asa las-o in pace ca este foarte bine!Daca ai motor de 1,6 mai mult nu poate si nu este compatibil sa-ti dea cu atat mai mult cu cat caroseria este mai grea la Vectra.Daca aveai motorul de 2.0L da,mai mergea,ala ar fi avut putere si cuplu mai mari compatibile pt asa ceva.In general este bine ca la cuplul optim sa ai viteza maxima legala admisa pe autostrazi,nu mai mare sau mai mica,iar cuplul optim la motorul de Opel este undeva intre 2800 si 3500 rot/min,deci la 3000 este ideal pt croaziera la consumul optim!In cazul Astra da,merita facuta aceasta modificare(cu conditia unui motor mai puternic deci de la 1600cmc in sus) pt ca la 130km/h ai o turatie prea mare si daca vrei sa mergi cu turatia si cuplul(si consumul)optime ai nevoie de mai multa viteza adica exact cat ai tu pe Vectra acum 130km/h la 3000-3200 rot/min.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR