Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,in maxim 3 saptamani urmeaza sa soseasca noua mea achizitie:astra j sedan 1.6 115 cp,varianta echipare enjoy,display color, pilot automat,computer bord,geamuri electrice fata spate,plus alte dotari.Ca pret am ajuns la 10.800€ plis un tichet remat dupa mai multe negocieri.V-as ruga sa-mi spuneti daca e ok masina eu avand pana acum o corsa d 1.2.Multumesc.
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca masina e comandata, nu prea mai au rost parerile. De obicei e bine sa ai toate informatiile INAINTE de achizitie.

In alta ordine de idei, consumul va fi destul de mare in oras pentru ca masina este grea.
Pe termen lung ar fi o investitie buna sa ii pui GPL.
  • crt7

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2015 B16DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru achizitie.
O sa descoperi ca motorul este foarte slab - putini CP - pentru greutatea masinii si o sa ai un consum mare.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu tine,inainte de achizitie m-am documentat,aveam de ales intre 1.4 100cp si 1.6,am tinut cont si de buget bineinteles, referitor la consum si corsa lua 10 in oras .
Skip ads

  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut.
Si eu urmeaza sa imi iau un Astra Sedan cu acelasi motor.
La mine e o situatie foarte interesanta, masina e deja aici, astept sa inceapa programul rabla.
In week-end am cautat in tot cartierul o masina de genul si n-am gasit decat una parcata sa ma pot uita la ea.
Despre motor mai mult ca sigur o sa fie slab pentru greutatea masinii insa la mine au contat mai mult dotarile si de obicei circul mai mult in afara localitatii asa ca oricum o sa obtin un consum cat de cat decent.Pentru umblat zilnic folosesc metroul sau bicicleta la servici iar la cumparaturi doar seara dupa 9 sa nu fie trafic.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Si eu astept ptogramul rabla si tichetul il cumpar de la dealer
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Apropo cand ti-au spus ca incepe programul rabla?
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Nu se stie, nu s-a anuntat, eu dau la schimb o masina pe tichetul rabla.
Eu oricum am cu ce umbla nu ma grabesc, la rabla mea expira ITP-ul pe 16 mai si pana atunci sunt acoperit sper sa rezolv pana atunci, maine sau poimaine ma duc sa inchei si actele sa dau avansul dar oricum e rezervata masina.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Programul rabla va incepe cel mai devreme pe la mijlocul lunii Mai (din sursele de pe net).
Ca idee, nu mai e disponibil motorul de 1.4 100cp. S au redus drastic motorizarile pentru anul astra, inclusiv echiparea fiind una singura si anume enjoy, probabil va fi si ultimul an in care se mai fabrica.
Motorizarile disponibile mai sunt doar 1.6 115, 1.4T 140, 1.6 diesel de 110 sau 136.
Uitati plianul actual: http://www.girlshare.ro/3489341324.7
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Mie dealerul mi-a spus ca programul rabla va incepe dupa Paste,masina e rezervata,problema e ca nu am rabdare☺.Am ales 1.6 115cp si din cauza timpului de asteptare,cca 3 luni, si din cauza banilor,dar in ciuda a ceea ce se spune pe forum despre acest motor eu ma multumesc cu el.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu am acum un C4 2.0 HDI de 140 CP caruia o sa ii duc lipsa, dar nu mai imi permit sa bag bani intr-un sac fara fund.
O iau pe asta sper sa ma tina tot 10 ani si asta e, pana la urma important e sa ma duca de la punctul A la punctul B.
O sa ii fac si garantie extinsa 5 ani.
Iar despre rabla, atata timp cat e in jur de 16 mai cand imi expira ITP-ul eu sunt multumit.
Mie mi-ar fi perfect sa o iau pe 20 mai dar daca e mai devreme cu atat mai bine, oricum daca nu incepe saptamana viitoare atunci cu Pastele sigur nu o sa inceapa deci abia dupa 10 mai poate.
Eu am mers cu Corsa Diesel de 90 CP si mi s-a parut destul de sprintena dar de la 1.2 la 1.6-le asta o sa fie un salt in plus pentru tine parerea mea, chiar daca e masina cu vreo 4-500 de kile mai grea.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pfff de la 2.0 diesel la 1,6 aspirat benzina Sad ......... o sa te injuri sigur sigur sigur

nu compara corsa diesel (masina mai usoara si cu cuplu cred ca mai mare ) cu astra benzina aspirat...

pune mana inchiriaza masina un weekend si da o fuga la munte si la mare sa vezi cum se comporta, eventual si cu ea incarcata.....
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
E puturoasa pentru ca nu stiti sa o exploatati. Daca 1.6 115 cp e puturos, atunci 1.4 ce mai e?
1.6 e motor de turatie si trebuie exploatat ca atare daca vrei sa te bucuri de fiecare cal putere.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Scuze, acum am vazut c-am pus link cu pliantul din 2015.
Pentru 2016: http://www.girlshare.ro/3489342507.2
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cldmarinescu a scris:E puturoasa pentru ca nu stiti sa o exploatati. Daca 1.6 115 cp e puturos, atunci 1.4 ce mai e?
1.6 e motor de turatie si trebuie exploatat ca atare daca vrei sa te bucuri de fiecare cal putere.


1,4 e si mai puturos Smile da trebuie turat, asta implica consum mai mare si chiar si turat nu o sa suplineasca lipsa de cuplu ca de aici vine senzatia de puturoasa... si chiar si exploatat cum trebuie senzatia nu va fi ca cea de pe 2.0 diesel oricat ai tura si ai schimba cum trebuie....

dezamagirea poate fi mare, de asta i-am zis sa dea 100euroi int-un wekkend si sa dea o tura cu masina.....
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am dat avansul ca sa rezerv masina (masina e aici oricum, am si poza cu ea am vazut-o fizic pe dinafara si pe dinauntru).
Pretul meu este 11.350 + rabla (sau fara, intre timp cred ca voi vinde masina pe care o am acuma si voi lua un tichet de la cineva)
Masina este gri, ca optionale are xenoane d-alea de iau curba cu tot cu masina si clima in 2 zone (pachetul enjoy) si jante aliaj pe 16.Nu are geamuri electrice spate si are display monocrom.
Povestea este ca eu am mers la Radacini sa cumpar / comand un C-elysee care ar fi costat 12400 de euro (Astra pe care il iau e 12.800).
C-elysee nu ar fi avut decat AC manual (nu exista clima, doar display cu niste grade dar de fapt e AC simplu) si nici Xenon.
Eu zic ca am iesit bine, iar ca dotari pentru o masina de 12.800 de euro chiar nu stiu ce as fi putut gasi la banii astia.
Sunt convins ca masina asta e foarte grea pentru CP pe care ii are, insa inainte de 2.0 HDI am avut o masina de 75 CP cu care am facut bine-mersi 80.000 de km fara sa simt lipsa puterii (C4 are 273.000 km, o sa aiba 274.000 dupa acest week-end, facuti toti de mine in 9 ani).
Avand in vedere ca nu mai am de gand sa umblu peste 20.000 de mii pe an nu avea rost sa dau diferenta de cateva mii pe un diesel.
In plus peste 5 ani o pot pune pe gaz daca e.
A contat foarte mult si ca nu circul in oras, la servici am fost de 10 ori in ultimii 3 ani cu masina iar la cumparaturi dupa ora 20.
Nici macar nu imi plac masinile nemtesti, m-am jurat de foarte multe ori ca nu imi voi cumpara niciodata una (excluzand Porsche 911 Turbo, chiar si veche de 30 de ani dar sa fie Turbo) dar la banii astia chiar nu am gasit nimic care macar sa se apropie ca dotari si am limita de buget 500 de milioane vechi plus masina actuala plus o combinatie rabla cu tichet de la altcineva sau de la dealer sau ceva de genul, mai mult chiar nu vreau sa dau pe o masina.



  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da de asta ce zici?
http://autovit.ro/anunt/hon...d.html#94f13ca4dc
Si eu sunt fan Opel,dar la ce dotari si motor (e recunoscuta fiabilitatea) ofera parca,parca as schimba marca!
Apropo,pretul e fara TVA dar am gasit-o (nu mai stiu unde dar sigur am gasit-o ) la 12590 parca,cu exact aceleasi dotari si TVA inclus!
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Ceea ce ai pus tu e 14340 cu tva + tichet rabla, asta insemnand inca 1450E = 15790 deci diferenta de 3000E fata de cea cu care o compari.

@oache81 sigur n are geamuri electrice spate? La cele fabricate in 2016 vin standard sau e fabricata in 2015?
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
burtal a scris:
cldmarinescu a scris:E puturoasa pentru ca nu stiti sa o exploatati. Daca 1.6 115 cp e puturos, atunci 1.4 ce mai e?
1.6 e motor de turatie si trebuie exploatat ca atare daca vrei sa te bucuri de fiecare cal putere.


1,4 e si mai puturos Smile da trebuie turat, asta implica consum mai mare si chiar si turat nu o sa suplineasca lipsa de cuplu ca de aici vine senzatia de puturoasa... si chiar si exploatat cum trebuie senzatia nu va fi ca cea de pe 2.0 diesel oricat ai tura si ai schimba cum trebuie....

dezamagirea poate fi mare, de asta i-am zis sa dea 100euroi int-un wekkend si sa dea o tura cu masina.....

Nu exista comparatie intre un diesel de 2.0 si un benzinar aspirat de 1.6. Ideea este ca daca are nevoie sa faca o depasire mai din scurt, si aspiratul presteaza ok la turatii mari si nu tre sa iti fie mila sa apesi pedala...mai ales ca e in garantie Wink
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
e 2015 masina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR