Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • mavros

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara.De ceva timp masina a inceput sa aiba mai multe simptome.Mentionez ca este o Opel Agila Njoy din 2003.Sa incepem:in primul rind cind sunt in viteza 1 si o calc putin sau scurt,da in nas,adica ma da cu capul de parbriz(cam asa face si in a doua dar mai putin).La ralanti,are din cind in cind o mica scuturatura.Si in ultimul rind,are momente cind trage la drum intins,dar daca ma opresc,sa zicem 10 minute si apoi plec din nou,parca nu prea mai are putere.Mentionez ca am curatat Throttle Body si se simte o schimbare in bine,este mai sprintena,(multumesc domnului Cuciureanu pe aceasta cale inca o data ptr sfaturile date)Am fost la 2 service-uri si mi-au spus ca ar fi injectoarele de vina.Nu am nici tester sa verific daca am vreun mesaj de eroare.Apropo,am gasit o interfata pe serial la 80 de euro,dar poate stie cineva daca merge cu adaptor de serial-usb(laptopul meu nu are iesire de serial).Astept sa ma ghidati si pe mine ,nu de alta dar sunt si incepator in ale soferiei, si in masini.Va multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu la throttle am curatat de 2 ori. Prima oara am scapat de ezitari la accelerare care erau cind vroia ea, deci nu permanent. A doua oara l-am desfacut complet, deci si capacul negru, beleaua era de la motoras si/sau pinion. Cind era si pinionul in lantul cinematic citeodata parca agata. Am facut probe de ma dureau degetele dupa care curatat bine cu spray fara ulei si montat, iarasi probe si in sfirsit merge perfect. Acum cind o calc pleaca de o ia dracu'. Vezi ca am scris in post.
Ezitari si dat in nasar mai putea fi de la :
-debitmetru
-bujii
-furtune crapate/infundate
-sonde lamda afumate (raspuns lent)
-senzor camshaft
-distributie cu lant lung / pozitie eronata disc camhaft / senzor camshaft = avans variabil lipsa
-regulator presiune benzina (e in rezervor cu pompa si indicator nivel) caz foarte rar

Ar fi mai multe, ma mai gindesc. Cel mai bine ar fi de citit coduri eroare si parametri motor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR