Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • S.Adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati... Am cumparat o masina cu numere ,, toll ,, (parca asa ii spuneau la nr provizorii de Germania pe o luna).. Am scos 3 randuri de numere rosii si acum urmeaza sa o inmatriculez definitiv, am rezolvat cu toate actele,mai am doar timbrul de mediu de platit si nu stiu daca sa o fac sau nu pentru ca am auzit ca o sa am probleme la inmatriculare din urmatoarea cauza :

In actele de germania, pe brief mare figureaza 2 proprietari : germanul si romanul de la care am luat eu masina si pe cel mic doar romanul.. Si la sfatul lui am facut un contract de v-c intre mine si primul proprietar ( adica germanul ) si la notar o declaratie data de mine prin care declar cum ca :,,l-am delegat pe roman sa imi aduca masina din Germania ,, . Mentionez ca pana acum nu am avut probleme,adica cele trei seturi de nr rosii au fost scoase pe numele meu ( fara probleme ) , fisa de inmatriculare a fost vizata ( din nou fara probleme )..mai trebuie doar timbrul platit .

Vreau sa stiu daca masina poate fi inmatriculata in conditiile acestea pentru a platii timbrul si a rezolva odata ....

ps: am auzit cum ca mi-ar trebui fiscalul romanului ( ceea ce eu nu o sa vad in viata mea... ) Sper doar sa nu fie asa..

Multumesc anticipat !
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=100
  • S.Adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Tot nu sunt lamurit.....
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Daca ai RAR facut te poti lamuri. Mergi si inregistreaza masina fiscal. La politie nu trebuie fiscal. Iti trebuie fisa de inmatriculare vizata. Succes.
Skip ads

  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am și eu o nelãmurire dacã masina a fost adusa de popescu din germania cu numere de tzoll, aici a fost cumpãratã de ion care a scos numere roșii.
Eu am nevoie de fiscal de la amândoi sau doar de la ultimul pentru a putea inmatricula masina în tara.
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Vã salut dragi colegi,am și eu o nelãmurire cu actele mașinii, am cumpãrat.o de la un roman care a adus.o din germania și pe contractul de v-c apare vânzãtorul cel din germania și cumpãrãtorul eu,ca și cum eu m.as fi dus în germania sa o iau.Cel de la care am cumpãrat.o nu exista pe nicãieri. Și am înțeles cã de la 1 Ianuarie 2016 sa dat lege ca trebuie nu știu ce ștampila de la vanzator și mi.e frica ca nu pot sa o înmatriculez și ca trebuie dus în germania.Dacã știți ceva despre aceasta problema va rog sa mã lãmuriți și pe mine ca nu mai am liniște. Mulțumesc
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dormi linistit, daca ai Kaufentrag pe numele tau, e totul OK.
Nu trebuie nici o stampila.
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am revenit iar,ce acte trebuie la al doilea set de numere rosii?,am citit pe net ca trebuie o declarație vamalã sau pot da și copie de pe talonul unei platforme, mașina nu am luat.o în evidențã la primãrie și a trecut vreo 4 luni de când am scos primul rand. Întrebarea mea este:Ca sa.i pot scoate al doilea set de numere rosii trebuie sa o iau în evidențã la primãrie?
Și îmi mai trebuie și acea declarație vamalã pe care nu o am sau copie a talonului platformei. Mulțumesc!
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La nr rosii nu trebuie alea din cate stiu. Cel putin nu la iasi. Poti sa scoti fara sa o iei la primarie. Doar ca va trebui candva sa o iei si nu poti daca n-are rar facut.
Faci acolo cerere, actele masinii din strainatate, asigurare pe 30 zile, taxa ce o platesti la cec si taxa de la fisc, buletinul, contractul de vanz-cump si mai platesti acolo 40 ron. Succes
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu am scos primul rand de numere rosii, au expirat pe 16 ianuarie și acum eu dacã vreau sa vând masina trebuie sa mã duc la primãrie sa o iau în evidențã pe lunile care au trecut?
Am citit pe net ca trebuie sa.i dau eu certificat fiscal noului propietar ca sa o poatã înmatricula.
Dacã mã puteți ajuta ca nu știu cum sa procedez.Mulțumesc
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da. Trebuie sa o bagi tu la primarie si apoi sa o scoti. Pentru asta trebuie sa ai rar facut.
Sau sa faca el contract cu neamtul direct. Dar teoretic e un fals.
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Și dacã nu am rar fãcut nu o pot lua în evidențã?
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La mine la fisc scrie mare : nu se pot inregistra fiscal vehicule neomologate. Eu am luat masina de la buftea si pana n-am facut rar si i-am trimis cartea omului el nu a putut inregistra masina ca sa o poata scoate sa imi dea fiscal. Asa ca mai bine ii faci rar tu si scapi de grij si tu si cumparatorul. Eu am fost tantalau ca am luat-o fara fiscal. Ma putea santaja omul : 100 euro sau nu iti dau fiscal....
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult colegu.
Încã o intrebare:Eu am luat masina de la un samsar și am contract de v-c intre mine și neamț, mașina a venit pe platforma și nu mi.a dat nimic la mana.La înmatriculare îmi cere sa dovedesc cum a intrat ma
șina în tara?,și îmi mai cere și ceva de la vama?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
De la vama nu. Dar nu stiu cum e la tine cu ala care apare in acte. In unele localitati cere fiscal si de la ala. Dar poate la tine nu..daca a venit pe platforma cred ca o sa iti ceara declaratie din partea celui care a adus-o. Asta daca a fost radiata si n-ai avut nr pe ea cand ai adus-o
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din contract reiese ca eu m.am dus și am luat.o.
Și dacã a fost radiata am înțeles cã trebuie sã am pe spatele briefu.lui mic o ștampila pe care sa scrie ungultig.Dar eu m.am uitat și nu e acea ștampila.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Deja ma depaseste subiectul. Ideea e ca tre sa dai numerele masinii la politie sau sa le declari pierdute. Asta daca masina a fost adusa pe roti si implicit a avut numere. Altfel tre sa ai declaratie de la cel care a adus-o pe platforma. In acelasi timp cred ca nu se poate sa nu fie radiata. Nu prea stiu procedura de vanzare din germania. Mai sus ziceai ca apare si altcineva prin acte. De asta ziceam ca iti poate cere fiscal si de la respectivul
  • Georgica23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu mai apare nimeni in acte,decat eu ca si cumparator si vanzatorul neamt cel din actele masinii.Samsarul de la care am cumparat.o,nu exista pe nici un act.
Dar daca vorbesc cu cineva de la o firma de tractari auto sa.mi faca copie la talonul platformei si sa ma duc cu copia mai departe mai trebuie dat declaratie la notar de presupusul sofer sau pot da declaratia chiar eu?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Teoretic ar trebui sa poti si asa. Mie mi-a dat vanzatorul declaratie de la firma ce a adus masina, si cu o foaie verde , tot tot. fa si tu una la fel si e ok cred
  • Geo30

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost adusa pe platforma (la un birou pentru acte auto se stie ce este de facut ) iar la ghiseu te pune sa scri "declar ca la cumparare nu mi sau eliberat numere straine" si semnatura. Astazi asa am procedat la inmatriculare masina din Belgia.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR