Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare everybody!De ceva timp(aprox 3 luni) mi-am cumparat un Opelash..din targul de masini.Nu sunt adeptul targurilor dar am fost cu un cunoscator si...in fine sunt de parere ca am facut o alegere buna(are 2-3 bube masinuta dar sunt minore si le stiam de cand am cumparat-o).Problema mea este urmatoarea:nu am certificat de radiere fiscala de la fostul proprietar!Sincer pe loc nu prea m-a interesat aspectul acesta,am facut contractul de vanzare cumparare totul legalizat cu stampila cu tot,urmand ca in decursul saptamanii urmatoare sa ma intalnesc cu fostul proprietar si sa imi dea hartia de radiere a masinii.Bun.Saptamana urmatoare la telefon mi-a zis ca nu are timp sa treaca pe la primarie,dar pot sa ma duc eu singur cu contractul de vanzare si imi dau baietii foaia respectiva..hmm.Am fost si surpriza:omu'are amenzi!in jur de 2000 de RON.Acu ce sa va spun nu e o suma mare dar nici in ruptul capului nu am de gand sa i le platesc eu ca sa-mi pot radia masina din circulatie si sa o inscriu pe numele meu!(amenzile inseamna aproape 20% din valoarea masinii deci intelegeti ca nu prea ma ajuta bugetul daca banii de care dispuneam pt masina erau asa putini).Deci eu de vreo 3 luni circul cu masina pe numele fostului proprietar,am facut asigurare pe numele lui,actele sunt pe numele lui,iar masina nu am de gand s-o vand prea curand,dar totusi as vrea si io sa-mi vad numele pe certificatul de inmatriculare odata si odata.. Evil or Very Mad
Dati-mi un sfat cum pot sa-l fac sa-si plateasca amenzile pentru ca eu sa pot inmatricula masina?
Va multumesc baieti(si fete).Numai bine!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca iti dai seama si singur ca nu ai ce sa ii faci. Trebuia sa te uiti mai atent la fata lui si nu la siliconul de pe bord. Pana la urma de ce te deranjeaza ca nu iti vin amenzile acasa si nu platesti impozit pe masina care o folosesti? Rolling Eyes
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in termen de 30 de zile de la dobandire trebuie sa o declari la sectia financiara de care apartii, altfel esti pasibil de amenda de la 50 la 500 lei. Eu am luat masina de noua dar 3 luni am circulat cu numere rosii, cand am fost la financiar ca sa imi puna stampila ca sa o pot inmatricula m-am ales cu amenda respectiva. Din cate stiu o poti inmatricula pe numele tau si fara certificatul ala fiscal de la vechiul proprietar. Cel mai simplu e sa iei actele in brate si sa te deplasezi pana la financiar
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cauta-ti un avocat si da-l in judecata, tu esti cumparator de buna credinta asa poate rezolvi ceva , mai intai eu zic sa ii spui ce ai de gand sa vezi daca are de gand sa reactioneze sau nu
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Suna-l si spune-i ca daca nu va intalniti ii mai bagi niste amenzi pe gat de nu se vede. 4-5 radere, 10-20 de paracri aiurea si ii trece.
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daedalus a scris:in termen de 30 de zile de la dobandire trebuie sa o declari la sectia financiara de care apartii, altfel esti pasibil de amenda de la 50 la 500 lei. Eu am luat masina de noua dar 3 luni am circulat cu numere rosii, cand am fost la financiar ca sa imi puna stampila ca sa o pot inmatricula m-am ales cu amenda respectiva. Din cate stiu o poti inmatricula pe numele tau si fara certificatul ala fiscal de la vechiul proprietar. Cel mai simplu e sa iei actele in brate si sa te deplasezi pana la financiar


amenda respectiva care a fost cat? la alegere intre 50 si 500 ? Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihalceanu_marian a scris:cauta-ti un avocat si da-l in judecata, tu esti cumparator de buna credinta asa poate rezolvi ceva , mai intai eu zic sa ii spui ce ai de gand sa vezi daca are de gand sa reactioneze sau nu


Cel mai bun sfat primit pana acum. Daca ai facut contract de vanzare-cumparare, respectivul scapa de amenzi aratandu-l. In plus, primul cap de creta care iti vede mentiunea de vanzare de pe certificat, ti-l ridica. Pe langa amenda pentru declararea tardiva, va trebui sa platesti si impozitul retroactiv iar daca nu o radiaza vechiul proprietar, este posibil sa trebuiasca sa-l platesti si acolo de la data cumpararii.
In concluzie, mai bine il dai in judecata iar cu hotararea iti inmatriculezi masina.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sfatul cu avocatul e bun, dar daca ai facut contract la o ghereta de ziare o sa fie cam aiurea in instanta pt ca nu cantaresc la fel de mult ca cele de la notar.
Plus ca acel contract poate sa il reinoiasca de n ori pt administratia financiara. Nu sunt sigur, dar parca nu ai voie sa vinzi o masina daca ai restante la impozit.

bafta
Skip ads

  • razvan niculescu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut, daca nu ti-ai rezolvat problema iti pot da un sfat( doar atat deoarece fiind atat de departe nu are rost sa bat atata drum, iti iei un avocat de la tine de acolo) parerea mea este sa iti cauti un avocat si sa ii faca o scrisoare oficiala ( in care sa se vada ca vine de la un avocat ) in care sa se mentioneze ca daca nu isi achita toate datoriile in termen de ...va fi actionat in instanta si pe langa ce are de platit va suporta si cheltuielile de judecata ceea ce, poate sa nu fie chiar pe placul lui. poate asa rezolvi ceva fara sa mai treci printr-un proces.in caz contrar: proces si tragi de la el cat se poate de mult pt. ca merita ! ( ce are de platit + cheltuieli de judecata +despagubiri pt ca nu poti merge cu masina fara acte ) nu uita ca atat amenzile cat si contractul de vanzare cumparare au data certa fie contractul intocmit la notariat sau nu .deci, nu ai cum sa ii bagi pe gat ceea ce faci tu cu masina asa cum nici el nu poate sa iti faca tie .bafta !
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
acum intervine o lege smechera care il poate lasa fara talon pe colegul nostru. in termen de 30 de zile de la incheierea unui contract de vanzare cumparare esti obligat sa declari masina la impozit si sa o inscrii, in caz contrar, ramai fara talon si te alegi si cu o amenda, normal depinde de caz si noroc. Vezi cum te joci cu astea, incearca sa scoti in evidenta ca i-ai adus la cunostiinta ca are de radiat masina si el nu a facut-o. altfel platiti amandoi ca e nevoie de bani pt stat Smile
  • AnakynBlade

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
frate dar tu nu stiai ca iti trebuie fisa de urmarire fiscala de la om ....

Puteai sa faci cum am facut eu m-am dus cu omu am facut actul vanzare cumparare
Dupa direct la primarie si i-am zis nu-ti dau nici un ban pana nu ma vad cu fisa de urmarire fiscala ( omu avea vre-o 6-7 mil zicea el ) cand o aj la primarie avea 17 dar le platit atunci
si dupa mi-am facut restu de acte / chitante

cam dificil in stadiul in care esti tu sa il silesti sa isi achidte datoriile Sad dar cea mai isteata solutie mi se pare cea cu avocatul doar ca ... s-ar putea sa te coste si pe tine ceva ceva Sad
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
adexpert_com a scris:
daedalus a scris:in termen de 30 de zile de la dobandire trebuie sa o declari la sectia financiara de care apartii, altfel esti pasibil de amenda de la 50 la 500 lei. Eu am luat masina de noua dar 3 luni am circulat cu numere rosii, cand am fost la financiar ca sa imi puna stampila ca sa o pot inmatricula m-am ales cu amenda respectiva. Din cate stiu o poti inmatricula pe numele tau si fara certificatul ala fiscal de la vechiul proprietar. Cel mai simplu e sa iei actele in brate si sa te deplasezi pana la financiar


amenda respectiva care a fost cat? la alegere intre 50 si 500 ? Smile

Am primit 50 de lei amenda dupa ceva scandal la ghiseu pe faza ca de unde sa stiu eu ca in 30 de zile trebuia sa merg la ei. initial voia sa imi dea 250 de lei.
Iti garantez 100% ca poti sa immatriculezi masina pe numele tau si fara certificatul respectiv. Cu un coleg am cumparat o masina din cluj si la fel nu am laut certificatul de la fostul proprietar. Cand am fost sa o inmatriculam am dat o declaraite cum ca nu am primit certificatul si aia a fost. Fostul proprietar va primi amenda dupa spusele celui de la ghiseu
Skip ads

  • love_speed

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema si eu si nu am rezolvat-o pana nu i-am platit toate amenzile fostului proprietar! Sad
  • catalliin

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o nelamurire va rog , se poate radia din circulatie definitiv o masina atat de la circa financiara cat si de la registrul auto rutier unde e inscrisa in circulatia daca am o amenda neplatita?.!......
Mai exact acum doi ani de zile si ceva (2010) am fost oprit de RAR-ul mobil si mi-au gasit noxele foarte mari ,iar masina fiind deja foarte veche am decis s-o radiez din circulatie, in final am reusit s-ao scot si de la fisc si de la biroul de inmatriculari/inregistrari auto teritorial...iar acum surpriza m-am pomenit zilele aceste ca mi-a sosit acasa nus' ce averizare ca am de plata cu penalizare amenda de acum 2 ani (problema cu noxele) , ori eu nu am mai pastrat actele doveditoare achitarii amenzii considerand ca circa financiara are totul inregistrat si este ok.
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
se poate inchide.s-a rezolvat demult problema.multumesc.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce frumos ar fi sa ne spui si cum ,.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...mai invatam si noi cite ceva ......
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
teapa frate! nu poti sa o inscrii
  • marius33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2016

  • Mesaj Privat
am un opel astra cu nr de bulgaria. pot sa o inmatriculez pe nr de romania?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, poti. Efectuezi toate demersurile legale necesare, si ai numere de ro
Celalat post ti l-am sters, te-ai trezit sa iti dai cu parerea la un mesaj de acum 4 ani...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR