Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • nelu22

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Pe 8 aprilie am dat si eu comanda de astra j sedan 1.6, 115Cp. Avand in vedere ca am avut o corsa 1.2 cu siguranta si acest motor este unul bun.
Legat de motorina , da asa este daca conduci mult timp un diesel o sa ti se para ca patinezi cu o benzina( am avut un focus 1.8 tdci). Dar e chestie doar de obijnuinta.
Motivul pentru care am ales aspirat benzina este ca nu vreau sa mai aud de turbine, volante cu masa dubla, injectoare, pompa injectie, si nu vreau sa mai repar ce arunca altii. Piesele enumerate incep de la minim 2000 ron de noi.
Da , consuma mai mult decat un diesel si la performante mai modeste dar ma astept ca minim 8 ani sa nu schimb decat consumabile( am un logan, cel blamat la inceput , dar merge de 9 ani doar cu consumabile schimbate).
Diesel nou o sa cumpar cand se va scoate porcaria de ulei (FAME) , biocarburant cica dar care face numai belele.
O zi buna!
Skip ads

  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Si eu am ales benzina tot de asta.
Ca sa nu am injectoare si turbine pe masina.
Ma rog injectoare sunt dar le schimbi cu o tubulara si costa 100 ron nu 2000.
La fost masina am avut 273.000 de km cu turbina si injectoarele originale insa sunt perfect constient ca a doua oara nu s-ar mai fi intamplat asa ceva.
Volanta nu am schimbat-o am schimbat doar ambreiajul de 2 ori, si nu am tinut cont de recomandarea sa schimb si volanta si a mers foarte bine.
Asa ca sper sa am cat mai putine probleme (daca sunt mai putine piese probabil ca asa va fi).
Inainte sa ajung la Astra oscilam intre C-Elysee sau Duster, ambele pe benzina 1.6 deci oricum eram hotarat pe 1.6 benzina asa ca am ales Astra din cauza dotarilor superioare.
Nu cred ca e cazul sa vorbim de super performante la o masina de 12000 de euro, asteptarile mele sunt legate doar de fiabilitate, care sper sa fie ok si sa nu am probleme si sa pot tine masina vreo 8 ani fara mari cheltuieli in afara de chestii uzuale.Oricum am de gand sa o trec pe gaz dupa ce se termina garantia, sunt aproape sigur ca o sa imi fac garantie extinsa, dar mai ma gandesc, depinde ce anume acopera asta, ca daca nu acopera xenoanele atunci la revedere nu imi mai fac pentru ca restul pieselor oricum sunt consumabile si se vor gasi pe toate drumurile in caz de nevoie ca e masina de generatie destul de veche.
  • goia_andrei

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

@Oache81, Nelu22, Fulgu .... cum va sunt masinile? sunteti multumiti?
  • nelu22

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Inca nu a sosit, este pe drum. Am dat comandape 8 aprilie si o sa mai stau un pic din cauza rablei electrice.
Eu am pus pe ea asa: jante aliaj, senzori parcare spate, Cd600( nu imi trebuie navigatie atat timp cat am aparat cu update pe toata viata aparatului gratis),oglinzi electrice si rabatabile, alarma, roata rezerva normala, pachet fumatori,senzor ploaie si lumina,pachet lumini, clima.
Optimist, o sa o am cam pe la sfarsitul lunii.
Total cu discount si rabla 12168 Euro.
Skip ads

  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am facut contractul tot pe 8 aprilie,masina este deja la dealer dar astept sa inceapa rabla....am nervii tociti la maximum.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Mai e putin trebuie sa reistam, oricum eu chiar nu am bani sa o iau fara tichet dar sa vad azi la certificatul fiscal ce amenzi m o pune sa platesc ca sa mi l dea.
Cred si sper ca s a prelungit inscrierea doar pentru electrice daca nu asta e noroc ca nu m am bazat pe masina cand am planuit concediul de peste 2 saptamani si am ales varianta avion.
  • nelu22

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Partea proasta este ca abia luni 13.06 se incheie procesul de validare. Dupa care in termen de 5 zile dealeri primesc parolele si apoi inca 5 zile de validare a rablei.
In conluzie ramane doar ultima saptamana din luna.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Sa le fie rusine.
Skip ads

  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Mie mi-a zis acuma ca pe joi-vineri saptamana viitoare probabil sa inceapa efectiv.
Oricum noroc ca am scos fiscalul care e valabil 30 de zile calendaristice.
Am stat 4 ore la coada desi am ajuns la 7 jumate acolo si se deschide la 8 jumate.
Da la inmatriculare nu mai stau, o sa platesc pe cineva care se ocupa de d-astea si macar stau linistit.
  • mikey_zeke

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt nou pe aici...sunt si eu in aceeasi situatie (cumparat masina noua cu Rabla 2016, masina veche un Logan 1.4) momentan sunt indecis pe nivelul de motorizare si cutia de viteze automata vs manuala. Am o oferta de 10.950E pt 1.6 115CP Enjoy care contine urmatoarele pe langa cele standard din oferta Rabla: jante aliaj, sistem climatizare pe 2 zone automat, volan 3 spite piele, proiectoare de ceata, pachet fumatori, radio CD600 Intelilink, roata de rezerva. Dilema ramane 1.4Turbo 140 CP(eventual si start&stop) sau 1.6 115 CP. Am vazut in ghid de date tehnice ca la consum ar fi mai ok 1.4T cu start&stop. Tin sa mentionez ca masina o voi folosi mai mult prin oras.

P.S.: Inca o intrebare, la partea de consumabile "tine" cat de cat cu casa? Smile)

Va multumesc si astept cu interes parerile voastre,si scuze daca am facut repost sau ceva :-ss
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Depinde cat trebuie sa platesti in plus pentru 1.4 Turbo.
De la 1000 de euro in sus deja dupa parerea mea nu se mai merita, eu chiar imi doresc motor simplu aspirat cu cat mai putine piese.
Adica eu unul nu as plati mai mult de 1000 in plus.
Prefer sa fac altceva cu banii aia (de exemplu 2 ani de casco cam la atata o sa ma duca la o masina de 12.800 pret de vanzare ca anu 1 e 600 si ceva si pe urma o sa scada la vreo 400 ca scade si suma la care e asigurata masina).

Oricum la ce ai spus tu acolo cred ca ai diferenta de 3000 intre masini 1.6 vs 1.4T cu Start si Stop
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
E simplu, cumpara ce te tine buzunarul, diferenta dintre 1.6 115 si 1.4T 140, e fix de 1000E, iar pt varianta cu s/s se mai adauga 250E.

Oferta de 10950E + tichet, nu mi se pare oferta asta daca n ai uitat cateva din optionale (masina pleaca de la 10.000 cu tichetul inclus, iar tu acolo ai optionale de 900E, asta in caz ca ai jantele de 190E).
Skip ads

  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu tot nu cred ca e doar 1000 diferenta pana la 1.4 turbo.Poate cu mai putine optionale.A mea e 11350 + rabla.1.6 clima 2 zone (pachetul enjoy), jante aliaj pe 16, xenon.Am geamuri electrice doar pe fata si am display mic si fara bluetooth.Si masina e 2015 deci ar fi si asta un mic dezavantaj la vanzare sa zicem.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Acum am vazut pe configurator ca e 1000 de euro diferenta.Dar cred ca in cazul meu nu e valabil, probabil trebuie sa fie o masina pe stoc, ca sincer nu as mai astepta inca 3 luni sa fabrice astia alta masina, si din cate am inteles nici nu se mai face modelul asta ca o sa apara sau a aparut deja altul.
  • mikey_zeke

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2016

  • Mesaj Privat
OK, multumesc celor care mi-au raspuns la intrebari. M-am cam hotarat pe varianta 1.4 Turbo 140CP, dar sa vedem acum, ca iesim cam din buget Sad ca mai dau 400Euro pe vopsea inca 400Euro pe Garantie Extinsa pana la 5 ani si uite asa ajungi la 13.000Euro cu ea...ceea ce inseamna deja inca 2000 euro in plus. Sa vedem ce reuseste sa vorbeasca taica-miu cu cei de la reprezentanta Smile Exact si eu daca e sa finalizam comanda asa cum ne-am hotarat o sa ajunga masina undeva pe la inceputul lui septembrie...partea naspa e ca pe 19 expira RCA la Logan Smile)))) o sa trebuiasca sa fac asigurare ca sa mai pot merge cu Loganul pana cand mi-l ia Rematu'. E adevarat ca iti poti recupera o parte din asigurare daca se intampla ceva de genul asta?

O zi buna!
  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
da. se face o cerere catre asigurator si iti primesti banii inapoi direct proportional cu perioada ramasa.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Garantia extinsa o poti plati si mai tarziu, pana face masina 8 luni.
Dar nu stiu sigur daca e tot acelasi pret ca atunci cand o iei de noua.
  • mikey_zeke

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am renuntat la garantia extinsa, pentru ca zvonurile s-au adeverit...cum ca nu iti mai ofera aceleasi servicii din primii 2 ani...so fuck'em! saving 400Euros Smile expected time of arrival: pe la inceputul lui august Very Happy can't wait!
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Masina inca se mai fabrica (sedan-ul), mai mult ca sigur va fi si ultimul an.
Termenul initial de livrare e 2.5 luni, dar stim cu toti cum stau treburile. Garantia e 336E pt +3 ani in primele 8 luni pt 30.000 km/an, totusi inclind sa cred ca merita, mai ales ca nu i o suma atat de mare pe care o poti plati ulterior.

Nu cred ca merita sa dai loganul la rabla, o rabla o poti lua la 1500 lei poate chiar si mai putin. Apropo de rabla, s a dat drumul la program de marti, asa ca succes Smile
  • mikey_zeke

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Nu am nimic pe el, nici macar AC asa ca nu imi iau mare lucru pe ea daca ar fi s-o vand in afara Rematului. Am doar geamuri electrice fata si servodirectie sau ceva de genul...si in 2005 masina a costat noua undeva in jur de 8000EURO.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR