Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cand cumperi amortizoarele noi pe fata explica-i celui de la magazin ca ai suspensie sport si iti va da ce trebuie.
Daca masina a avut din fabrica suspensie sport e deajuns seria sasiului la magazin.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io-s dezamagita ca am pus pe spate originale GM acum vreo 4 ani si deja-s curse. Poate ar fi bine cand le schimb sa schimb si arcurile si buscaraiele pe spate (poate scap de scartaiala aia de dulap vechi cand salta masina prin gropi).
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Shiva, ai idee ce marca (ce producator) sunt amortizoarele originale GM ?
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sachs Touring
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Shiva, scartaiala aia de dulap cum ii spui tu mai mult ca sigur este de la flanse.
  • icoman_me

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua.

Trebuie sa schimb amortizoarele pe fata la Opel Corsa C ! (Z12XE)

De ceva timp e groaznica prin gropi, le simt de parca se zguduie masina, si cum zona pe unde circul de obicei e cu gropi ... am nevoie de un SFAT BUN !

Va cer sfatul pentru ca pe asfalt in mers fara gropi nu prea se observa diferenta la cum se comporta masina, dar la mici sau mari gropi zici ca mergi cu tancu - si ca si alti colegi de pe forum am mai mers si cu alte masini (chiar Dacia Logan) si parca plutesti pe sosea si peste gropi .......

si mai e un aspect ciudat dar tot de la aamortizoare zic eu ca e, cand coboara masina cu rotile din fata de pe un nivel actual ridicat brusc pe o noua sosea la 5cm mai jos se aud arcurile cum se intind pe fata si scartaie ....

As dori sa cumpar amortizoare pe Ulei (Monroe Reflex) - am auzit ca sunt cele mai bune pentru CONFORT.

SAU daca sunt alte tipuri de suspensii bune si nu astea standard ! care se pot monta - dar sa nu fie pretul exagerat .. max 300 lei /buc as da pe ele.

Amortizoarele le-am testat singur, le-ma desfacut pe masina si surpriza .. unu cade in jos singur .. alalat se mai ridica da foarte greu.

Cele pe spate sunt noi, le-am schimbat si sunt pe gaz.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
icoman_me a scris:
si ca si alti colegi de pe forum am mai mers si cu alte masini (chiar Dacia Logan) si parca plutesti pe sosea si peste gropi .......

As dori sa cumpar amortizoare pe Ulei (Monroe Reflex) - am auzit ca sunt cele mai bune pentru CONFORT.


Ma indoiesc ca monroe reflex nu sunt gaz+ulei. Asa am gasit pe net peste tot. Daca aia au mintit, mint si eu. E oricum mai bine sa fie asa.

Daca sunt special concepute pt confort, e posibil sa ajute, dar Corsa C nu va "pluti" niciodata peste gropi precum alte masini mai mari si cu siguranta nu precum Dacia Logan. Loganul a fost conceput in ideea ca va lua mai multe gropi decat curbe.

Vei simti din plin imbunatatirea fata de amortizoarele uzate pe care le ai acum, dar va ramane o masina destul de rigida, deci nu te astepta la vreun covor zburator.
  • catalin.2828

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. As vrea sa îmi spuneți și mie ce tip, model de amortizoare sa îmi pun pe fata. Mai exact pe un opel corsa c 1.2 16v, 4 uși. Menționez ca îmi troncane mașina la orice groapa pe fațã ca și cum ar fi deschisa capota.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR