Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Zilele trecute am urmarit un film pe youtube in care un pilot de raliu roman dadea sfaturi legate de pozitia la volan.
Ce am retinut ca fiind important era ca pedala de ambreiaj trebuie calcata "intotdeauna" cu calcaiul sprijinit, lucru pe care eu nu il pot face de 9 ani aproape de cand am Astra H.
Unde gresesc eu?, pt ca pozitia la volan o am corecta, cu volanul apucat in punctele corespunzatoare orelor 9 si 3, fac unghi de aproape 90 de grade la cot. Scaunul este jos de tot iar eu am 1,85 m.
Cu toate astea, pedala de la abreiaj pare ca, culiseaza si pe orizontala, caz in care nu o pot apasa fara sa am piciorul doar pe pedala(fara sprijin). Plus ca ambreiajul se decupleaza doar cu ea apasata la maxim, iar cuplajul se face eliberand aproape total pedala. Din cauza asta schimbatul vitezei este mai greu si dureaza mult, motiv pt care motorul consuma mai mult.
Comportamentul ambreiajului pare sa fie la fel ca la inceput, nu observ o uzura mai pronuntata in urma utilizarii, poate ca e ceva defect de cand am cumparat-o, dar nu mai stiu ce sa cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR