Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@ahappyuser - o metoda romaneasca pentru a nu mai ploua pe la piciorul antenei: umplerea spatiului respectiv cu mastic negru, de inchis motorul (exista si varianta rosie!). Daca nu gaseam garnitura pentru antena mea, cred ca incercam carpeala asta, deja ma saturasem de picaturi de apa pe polita de la portbagaj la orice ploaie sau spalat masina. Oricum, vechea garnitura era crapata (auto din 2001), devenise rigida de la atata stat in soare, dar isi facea treaba pana m-am suparat si am tras de ea, de s-a facut bucatele...
  • sdragos

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Pentru Astra Hatchback garnitura de la antena este altfel...nu am gasit niciunde una noua. Eu am o baza cu garnitura. Vreau sa o inlocuiesc. Ma poate ajuta cineva contra cost? am inteles ca se desface plafonul.
Multumesc,
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Momentan am facut o cârpeala româneasca asa cum bine a descris colegul @clawoodiu mai sus, caci am ratat o baza de antena originala + garnitura noua aferenta pe eBay la 30EUR, iar de atunci nu am mai avut timp sa caut si sa ma documentez suplimentar... asa ca pâna in primavara ramâne asa. Deci i-am pus un silicon pentru etansare flansa conducta apa circuit mic de racire motor pe blocul motor, e un silicon care este super-scump (134 lei, 50ml) si care se gaseste doar la reprezentantele Opel, de culoare gri-deschis, sper sa reziste câteva luni de zile pâna gasesc o garnitura noua.

Nu-mi plac cârpelile -de niciun fel- asa ca pe termen lung antena auto de pe masina nu va ramane asa.
Daca între timp am gasit o solutie-ceva, o sa revin cu pretul si restul de detalii aici in topic.
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema cu umezeala la plafon in dreptul antenei. Tin sa precizez ca am un astra g, hatchback. In prima faza am reparat furtunul cu diuza, apoi am observat ca acea garnitura de la antena este macinata (casanta) si se detelioreaza foarte repede daca incerci sa o scoti. Intrebarea mea este....posibil din cauza acelei garnituri sa mi se umezeasca plafonul in spate de la ploi ?

Acum nu stiu daca este din cauza spalarii lunetei sau a ploii....
  • marius9228

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine cineva contracost cu montarea unei noi garnituri? Nu ma descurc deloc cu demontatul. Am ajuns la piulita dar se invarte in gol.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR