Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • astrabounce

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Intrucat in ultimii 100000km (in 9 ani) de pe AstraH-ul meu 1.4 nu am schimbat absolut nimic consumabil in afara de filtru ulei/aer/polen si ulei; lichid frana, ma intereseaza in general cam ce altceva sa ma astept sa schimb dupa o astfel de perioada.

- banuiesc ca va trebui discuri + placute frana pe toate rotile (astea le-am putut vedea si mai are cativa mm pana se tocesc de tot placutele iar discul mai are pe el cam 2/3..1/2 din carne)

- bielete antirului, capete de bara, bucse, pivoti ?

Rotile au uzura perfect simetrica pe toate cele 4 roti (ca si cum unghiurile sunt perfect reglate din fabrica), nu simt nici o bataie, dar cum as putea sa ma prind daca sunt ceva probleme cu partea de directie ?

Mentionez ca am pachetul drumuri grele si am mers mai mult prin oras dar am mers si pe drumuri forestiere/desfundate. Sa zicem ca aproximativ jumate din km (sau mai mult spre cam 1 treime) i-am facut pe drumuri bune (autostrada/interjudetene).
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
in 100.000km nu ai schimbat niciodata placutele de frana (fata si/sau spate) ?
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu as schimba distributia, daca nu cumva este pe lant
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu bate, nu troncane, nu schimbi. La discuri se mãsoarã grosimea: daca au uzura mare, se înlocuiesc.
Cand o ridici pe rampa, faci verificare vizualã sa nu existe scurgeri de lichide. Si tragi de toate alea pe dedesubt. Posibil ca amortizoarele sa nu mai aiba aceeasi eficacitate dupa atata vreme. Si cureaua de la accesorii sa fie îmbãtrânitã.
Un mecanic stie ce are de facut.
Ps:Am fãcut eu cu g-ul meu 70 mii km cu un set de plãcute pe fata; deci se poate.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ska a scris:in 100.000km nu ai schimbat niciodata placutele de frana (fata si/sau spate) ?

Eu am schimbat la 150k km placutele pe spate si 110k pe fata. Conteazã cum a fost condusã mașina si pe ce drumuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR