Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Am o intrebare care ma macina. Am schimbat de curand uleiul la revizie si cei de la service mi-au pus ulei 5W40 Mobil1. Singura mea problema este ca masina are motor pe benzina iar pe bidonul de ulei scria la compatibilitati GM LL B 025 care este recomandat de GM pentru motoarele diesel.
De cand l-am schimbat am si o impresie (poate creata de faptul ca am schimbat tipul de ulei - inainte foloseam GM 5W30) ca atunci cand urca in ture motorul, se aude un zgomot mai puternic ca si cand ar fi un motor mai vechi si obosit. Adica mi se parea mai silentios inainte.
Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, daca trebuie sa schimb sau nu uleiul (se poate sa fi gresit si cei de la service- e omeneste sa si sa gresesti), asa ca va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • catalinzafira

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut.trebuia sa ramai pe gm 5w30.au pus un ulei mai gros.la tine trebuie ma i suptire avand in vedere ca este benzina.parerea mea este sa l dai jos si sa pui 5w30.
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Uite ce am gasit
But as a quick primer - the number before the 'W' is the 'cold' viscosity rating of the oil, and the number after the 'W' is the 'hot' viscosity rating. So a 5W40 oil is one which behaves like a 5-rated single grade oil when cold, but doesn't thin any more than a 40-rated single grade oil when hot. The lower the 'winter' number (hence the 'W'), the easier the engine will turn over when starting in cold climates.

Dar problema mea nu era legata de vascozitate ci de faptul ca pe bidonul de ulei era trecut GM LL B 025 si nu A 025. Adica, daca era bun pt ambele tipuri de motoare (benzina/diesel), nu ar fi trebuit sa fie specificate atat B025 cat si A025? Cand i-am sunat pe cei de la service sa-i intreb de ce au pus B 025 in motor benzinar, m-au luat cu stiu ei ce fac si ca ei din ala au bagat in multe motoare cu benzina si toate merg ok. Asa ca merg cu el 1 an de zile dupa care ma duc eu cu uleiul meu 5w30 la urmatorul schimb.
Multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
normal b-025 este exclusiv pentru dieselina.la castrolul care il folosesc e specificat gm ll b025 diesel.
daca era si a -025 puteai sta linistit.
dar daca mamelucii din service garanteaza.....
eu zic sa-l dai jos,zici si tu ca ai facut o spalare la motor cu un ulei mai de calitate Very Happy
Skip ads

  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Legata de faza cu uleiul eu am o vaga banuiala ca ei folosesc doar recipientul de 5l pt a aduce uleiul din depozit. Cand am facut schimbul de ulei la dealerul Opel din Pitesti mecanicul a plecat cu un bidon de ulei GM gol si a venit cu el aproape plin (cred ca erau 4 l in el) si de aici am dedus ca ei defapt au butoaie de 200 l din care isi iau cat au nevoie. Pe factura erau trecuti 4 l.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cei din service au interes sa vanda marfa si sa ia banul, fara sa tina prea mult cont de toate specificatiile produselor vandute de ei. Dupa parerea mea cel mai indicat ar fi sa cumperi uleiul cu specificatiile din cartea tehnica si sa nu te lasi pe baza diversilor ,, nea Vasile". Eu unul dau comanda de pe net la ulei , conform specificatiilor si ma ajunge si mai ieftin. Succes.
  • catalinzafira

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
eu cred ca tot ma i bine treci inapoi pe gm 5w30.eu il folosesc si sunt multumit de el.am aproape 300.000 km Very Happy Very Happy
  • pal

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am facut schimbul de ulei anul trecut Am parcurs 18 mii de km si am completet 300gr ca sa fie iar pe maxim.
Folosesc ulei mobil S3000 5W-30 POMPE DIUZE-FILTRU DE PARTICULE. 45LEI/LITRU
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
GM-LL-A-025 = Petrol engines.
GM-LL-B-025 = Diesel engines.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR