Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, tot climatronic.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit sa schimb toate ledurile din interior dar la climatronic pana la urma butoanele de sus au fost facute cu alb. Asta dupa ce panoul a fost schimbat deaorece se pare ca ledurile rosii care au fost puse prima oara au ars procesorul placii. Nu prea am inteles bine termenii folositi, noob in ale electronicii, dar se pare ca ledurile de sus cele de activare au circuitele direct spre procesor fara nici o rezistenta. Atat stiu ca s-au fososit leduri rosii de tip 0805 si a ars procesorul. La noul panou s-au pus de tip 1206 albe si nu au mai fost probleme.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Procesorul l-a ars cel care ti-a facut modificarea, nu ledurile. Asta se poate intampla cand nu se foloseste letcon "ESD safe" si bratara antistatica.
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Acestea sunt vorbele celui care a facut modificarea. "0805,cel putin pe rosu,folosescc o tensiune foarte mica pentru a produce lumina si ca urmare restul tensiuni care ramane ,merge direct in procesor. Vinovatele sunt butoanele(lumina de fundal) de dezaburire luneta si parbriz sunt conectate direct la procesor fara nici o rezistenta,se produce un scurt in procesor si aia e".
Acum cat de adevarat o fi treaba asta nu stiu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR