Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CRISTIAN80

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2014

  • Mesaj Privat
azi am schimbat si eu acel oring masina are 137000 si cei de la servis au zis ca parea destul de ok si oringul vechi
Skip ads

  • atlantistm

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La insistentele mecanicului meu (20 ani la Opel) mi-am schimbat si eu ,,oringul vietii" si mi-am comandat si galeria de admisie ...totul preventiv. Oringul vechi arata bine mai ramane sa vad situatia galeriei dipa ce o da jos. Daca totul e ok o sa conduc si eu relaxat ca dupa atatea povesti mergeam doar cu muzica incet si urechea la motor Smile))
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

Am vazut azi o Insignia, si e foarte interesanta masina. Am luat seria de sasiu, ma poate ajuta cineva cu istoricul masinii? Pe bord scrie aprox 132000 km, masina este din 2011, cam putine sanse sa fie adevarati, dar masina se comporta bine si arata bine ( nu iti dai seama cati km ar avea ). Dar daca exista cineva care poate accesa baza de date Opel si sa scrie doar ca da ar fi reali sau cat a avut ultima inregistrare in service, as fi foarte recunoscator. Berea din partea mea. Smile Multumesc

VIN: W0LGT6GM3B1125927
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La o reprezentanta Opel iti poate spune. Se conecteaza la baza de date si vad istoricul. Fara cont la G.M nu vezi istoricul.
Skip ads

  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut Ionut, stiu ca fara proprietar sau acces la GM nu vezi istoricul. De asta am si intrebat, poate cineva are acces si poate sa-mi zica daca sunt sau nu reali km. Si cat de mare ar fi diferenta daca nu sunt. Am fost cu vre-o doua masini la reprezentanta nu doar Opel si am ramas cu gura cascata la cat de "invartiti" erau km Smile.

Mai am o intrebare, am vazut ca tu ai masina demult si a trecut prin toate lucrarile importante: Cat m-ar costa aproximativ dupa ce o cumpar sa-i fac: Distributia, revizia ulei motor si filtre, schimb ulei si filtre cutie automata si desigur oringul Smile
  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
@Verjic

Același operații numãrate de tine mai sus le-am fãcut și eu acum o luna și m-au costat în jur de 2400 lei
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@crapu7

Multumesc pentru informatii! Masina pe care am gasit-o pare interesanta, cu dotari de top, 2.0 160 cai putere, chiar si ventilatie in scaune ( nu are doar muzica Infinity ), iar ca pret este 10400 Euro. Si de asta imi fac calculele cat m-ar costa in final. Deci un maxim 900 Euro cu taxa de mediu s-ar aduga la pret. Total in jurul a 11300 Euro. Pe bord masina are 131000 km, si este din 2011, o fi reali sau nu nu stiu, (nu prea cred Smile ), dar masina merge bine si cutia schimba bine. Pretul total vi se pare ok?
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa fie 900 euro taxa de mediu
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Taxa de mediu e pana în 700 ron, rar 450 ron, asigurarea ce trebuie sa o iei în calcul și încã 500 euro revizie cu toate filtrele + oring + distribuție.
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ziceam 900 Euro cu toate lucrarile si taxa de mediu inclusa Smile
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Dar eu am facut un calcul pentru taxa de mediu si imi aparea aprox 270 Euro. RAR 450 Ron? atat costa sa treci RAR-ul? Asta doar daca nu e inmatriculata? Daca ar fi inmatriculata ar fi mai ieftin?
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
crapu7 a scris:Taxa de mediu e pana în 700 ron, rar 450 ron, asigurarea ce trebuie sa o iei în calcul și încã 500 euro revizie cu toate filtrele + oring + distribuție.


Ai scris mai sus ca te-au costat aprox 2400 Ron toate lucrarile, asta e cost la reprezentanta sau alt service?

Nu ma sperie costul, e chiar ok, avand in vedere toata lucrarea, ma intereseaza daca asta e costul cu piese originale la reprezentanta.
Skip ads

  • deleted-103883

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
2400 la cei de la eds opel București, care sunt de altfel prezenți pe acest forum. Ei știu deja de majoritatea bubelor la acestã mașinã și am fost mulțumit de calitatea serviciilor. (a nu se considera ca fac reclama).

Dacã dorești îți pot trimite o pozã cu factura finala sa îți faci o idee de manopera + piese.

Mașinã descrisã de tine pare sa fie înregula ca și preț cu asemena dotãri. Doar ai grijã sã investești puțin în ea și sa o pui la punct cu toate probleme întâmpinate de alți colegi în paginile anterioare și nu o sa ai probleme. Eu am luat una din 2012 cu 136,000 km, i-am fãcut revizia plus altele preventiv și merge brici.
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu îți mai face atâtea probleme cu km, eu pe a mea (gãsești informații mai multe în Vand/Cumpãr mașinã ) din 2009 am 145.000 și am luat-o la 137,verificați și rasverificati. E posibil sa fie ca a mea , rulatã mult în tara și se explica.

Recomand cu cãldurã la banii aia FlexRide pe mașinã. Merita toți banii !
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa o iau cu inceputul. Cand am cumparat-o am platit Rar-ul 450 de lei, asigurare vreo 350 de lei, taxa 189 de euro, finante si restul actelor vreo 200 de lei. Distributia este 700 de lei pe G.M , manopera cam 250, ulei Castrol Edge cam 200, filtre G.M 300de lei, manopera 50 de lei, oringul vietii este 70 de lei, un silicon Victor Rainz 30 de lei si manopera 200 de lei. Daca mergi la o reprezentanta opel ii dai 50 de lei unui baiat de la consiliere sau garantii, cei din fata care preiau masinile si le duc in service si iti verifica istoricul dupa seria de sasiu. Eu la Iasi asa am facut si mi-a listat istoricul. Eu oricum o verificasem acasa la Bacau dupa serie inainte sa ma duc sa o iau. Am platit 100 de lei fostului sef de la opel di Bacau si mi-a verificat-o. Din 2011 la pretul asta s-ar putea sa fie O.K.
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
De ce o-ti scrie voi detalii legate de "sfaturi achizitie" pe topicul asta, cand exista topic dedicat, nu inteleg. Smile
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi si informatii baieti,

Dar tot nu inteleg de ce RAR-ul e 450 Ron? Asta pentru ca are numere rosii si nu a fost niciodata inmatriculata deifnitiv in Romania? Un prieten acum cateva luni si-a inmatriculat masina si a platit aprox 150 Ron la RAR ( El a cumparat-o de la cineva din RO, fiind inmatriculata deja definitiv ).

Baxt are dreptate, e forumul despre problemele motorului Smile
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Iti face carte de identitate: de aici diferenta. Plus itp.
Daca era din ROMANIA, aveai carte si posibil ca si itp-ul sa fie in termen.
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles, deci daca are carte de identiate si itp, e vre-o 150 de lei. Altfel 450 Ron.
  • andrei8601

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut, sunt posesor de insignia diesel 130 cp 137.000 km luata din Belgia. Am fost azi la opel fundeni pt o simpla verificare ce nu avea legatura cu cele enumerate mai jos. Mecanicul mi-a zis ca ar fi bine sa schimb cele 2 garnituri din cauza vestitelor probleme si anume:
-Cea de la baia de ulei 25 lei garnitura plus 260 lei manopera
-garnitura de la pompa de ulei 75 lei plus manopera 700 lei Sad((

Am citit si topicul acesta si de frica sa nu am belele mari pe cap o sa strang din c_ _ si o sa le schimb. Mi-am facut deja programare . Ce m-a socat , pe langa pretul total bineinteles, a fost faptul ca trebuie sa las masina in service 1 zi jumate.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR