Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, am o Zafira B 120 cp, 2007 cu spalatoare de faruri in bara.
La 6-7 utilizari din 10 (aprox) nu imi retrage spalatoarele complet in bara si trebuie sa le imping manual, a mai patit cineva, ceva pareri, sfaturi ?
Skip ads

  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva idee cum fac sa imi ramana deshise ca sa am acces la mecanism, sa il ung eventual ?
  • sndflorin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ai aflat ceva ?
  • chivui

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
din pacate nu, mi-a recomandat cineva sa trag de ele ...dar nu vreau sa stric mecanismul
Skip ads

  • dode76ro

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema pe partea dreapta la astra J.
Ies, stropesc dar cel din partea dreapta ramane jumatate afara. Il imping cu mana si intra la loc, parca ar avea o piedica undeva.
  • vavi-de

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Sistemul la spalarea farurilor functioneaza asa: presiunea apei impinge sistemul afara iar un arc din interiorul tijei le trage inapoi. In timp din cauza prafului in cazul fericit nu mai aluneca bine tija in tija din ax pe sistemul antenelor vechi a caror tija se baga una in alta - (plastic pe plastic) iar un spray cu teflon rezolva problema (se trage afara cu grija de sistem pana la punctul maxim si se da cu spray. In caz ca nu se rezolva problema trebuie schimbat pentru ca arcul din interior nu-si mai face treaba bine (am citit pe forumurile germane ca primele modele aveau plasticul ala din tija prea moale si se freca cu arcul si rezulta span din ala de plastic si se strica sistemul, alti ziceau ca din cauza colorantului din lichidul de spalare al parbrizului se depune ca un ''gel'' pe arc ... alti ziceau ca daca folosesti apa la diluarea lichidului atunci se depune calcar etc. Eu m-am gandit (avand aceeasi problema la spalatorul stanga) sa fac un plin de otet la rezervorul cu lichid ... poate dizolva lucrurile pe acolo ... La mine nu a functionat cu spray cu teflon iar schimbatul lui la service ma costa 100 si ceva de euro. Am sa incerc varianta cu otet si am sa revin cu rezultatul ... momentan nu tin farurile aprinse cand spal parbrizul si atunci nu se declanseaza sistemul.
  • dode76ro

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Otetul nu afecteaza chedere, plastice, tabla si alte componente? Ca as incerca si eu plus spray cu teflon,.
  • vavi-de

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut, in mod normal nu ar afecta dar o sa incerc sa pun in coltul farului intai putin otet sa vad daca nu afecteaza ... mai bine metoda babeasca precauta decat sa-mi matuiesc farul Smile) otetul are un ph de vreo 3 din ce-am citit pe net dar nu cred ca e asa puternic incat sa strice ceva ... poti pune o punga pe far, o folie ceva. Lasa-ma sa incerc si apoi iti dau unda verde ... sau chitanta la ce-am stricat si cumparat de nou Smile)
  • dode76ro

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata! In urma cu 2 zile am dat cu WD la pistonas. Am procedat in felul urmator: am stropit farurile si a ramas jumatate afara ca de obicei, l-am tras usor complet afara la maxim si am dat cu wd cu simt de raspundere si i-am facut cateva curse complete. A doua zi am golit un rezervor de lichid stropind parbrizul si farurile, bineinteles cu oprirea motorului ca sa se initieze iar stropirea farurilor. Azi dimineata cand am stopit a mers fara probleme.
  • Signum1.9cdti

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Signum 2007 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2016

  • Mesaj Privat
am incercat acum si eu cu WD-40. am un opel signum din 2007 si am aceeasi problema. am inceput sa scot bucatele mici de "guma" albastra si a inceput sa retraga mai mult decat inainte.
maine am sa incerc sa le folosesc sa vad efectu cu toate ca azi pot spune ca am fost destul de multumit. pana acum ramaneau afara de tot. nu se trageau inapoi deloc. acum retrage mult mai bn ca inainte. ms mult dode76ro
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR