Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut ,are cineva schita ansamblului de sustinere a roatei de rezervea+chit de prindere.Multumesc anticipat.PS:poate ma ajuta Edwin.ms
Skip ads

  • veve73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2013

  • Mesaj Privat
ai facut rost de schita? ca ma intereseaza si pe mine.Mersi
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
suportu de roata rezerva se gaseste la dezmembrari
  • veve73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2013

  • Mesaj Privat
am cautat ... pana acum fara succes pentru modelul meu.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cum vezi o zafira prin parcare poti face o poza cu telefonu sa vezi cum este suportu si sa-ti faci unu,numai sa nu dea peste tine proprietaru ca sar putea sa nui convina ca faci tu poze sub masina lui
apropo-----masina ta nu are suport roata rezerva
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul mi-am facut singur suportul. voi face zilele urmatoare ceva poze sa le vedeti. Daca aveti un aparat de sudura , ceva teava patrata de 16 mm , o bucata de fier rotund cu diametrul de 8 mm si indemanare se rezolva cam in 2 ore. Ca prindere am folosit o bucata de bara filetata de 8 de circa 25 cm. Voi reveni cu poze.
  • veve73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Aștept pozele.Nu am suport de roata , mașina a venit cu kitul de pana. Deși sub mașina sunt cele 2 prezoane cât și clema de prindere de siguranțã. ÃŽn portbagaj am vãzut ca flanșe respectiva are o forma diferita fațade ce am vãzut pe net.Dar și eu mam gândit tot la un sistem cu tija filetate prinsa cumva cu o piulita de flansa.Efectiv suportul de susținere al roatei e simplu de fãcut ca îl fac direct dupã roata.prinderea lui în interiorul portbagajului mã nedumerește puțin, sa nu intre apa sau praf....
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am facut ceva poze. Sper sa se vada.



Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am un Renault din 1987 care exact asa are roata de rezerva. Daca nu ai si husa aferenta, in timp iti rugineste janta rau de tot ca acolo sare apa la greu pe timp de ploaie. De preferat sa pui o janta de aluminiu si un cauciuc SH, altfel fara husa aferenta se duc naibii amandoua.

In plus, daca faci o pana e chin sa demontezi rezerva, apoi sa pui la loc suportul rotii de rezerva. Mai bine bagi roata cu probleme direct in portbagaj pâna la vulcanizare, e mai la indemâna sa procedezi asa.
  • veve73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am fãcut și eu suportul de roata de rezervã. Nu e mare filozofie.Un pic de îndemânare. Și ceva scule..Tot ansamblul m-a costat 26 lei.Am atașat câteva poze.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asta-i suportul de roata de rezerva de Renault 5/9/11/Rapid.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mi-a adus cineva din Germania un suport pentru roata de rezerva, dar ii lipseste flansa aceea cadmiata care se monteaza in interiorul masinii si prin care trece surubul de strangere al suportului (la fel ca in poza 3 de mai sus). Am comandat-o la un magazin de piese auto si mi-a venit un capac de plastic ce se monteaza in locul acelei flanse la masinile care nu sunt prevazute cu roata de rezerva. Masina pe care doresc sa montez acest suport este o Zafira B din 2009, A17DTR.
Codul de pe acel capac de plastic este 13108450. Stie cineva care este codul corect pentru aceasta flansa?
Multumesc.
Skip ads

  • ciprianbond

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

eu lunile trecute mi-am luat de la dezmembrari cu 50 lei un suport pentru Zafira mea (2009 A17DTR). Suportu a fost scos de pe o zafira A benzinar, mai mica decat a mea. L-am curatat, vopsit si montat foarte usor fara probleme. Cat priveste flansa din poza 3, vezi ca o ai montanta pe masina, sub ea este un cauciuc mai gros pe care doar trebuie sa il gauresti ca sa treaca surubul si gata... Cand dai gaura respectiva, iti recomand sa te uiti si sub cauciuc sa vezi daca ai rugina pe acolo, eu am descoperit ca aveam si a trebuit sa curat si apoi sa revopsesc (aprox 10-15 cm patrati). Nu e mare scofala, dar daca tot umbli acolo nu strica sa te uiti Smile.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@ciprianbond, din pacate masina mea a avut montat din fabrica suportul pentru roata de rezerva (se observa pe caroserie urma flansei si urma rotii), dar cineva l-a demontat inainte ca eu sa o cumpar. Am rezolvat problema construind din poliamida (POM) ceva asemanator acelei flanse, dar sunt intrigat de faptul ca am comandat acea flansa dupa codul gasit la mai multe magazine cu piese de schimb si mi-a venit un capac de plastic ce se monteaza in locul acesteia.
  • sebitutzu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare

Veve73 am o intrebare: eu am suportul si flansa dar nu am suruburile, de unde pot face rost de cele doua suburi?

Merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR