Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din lipsa de ocupatie in timpul liber am facut asta.
Am folosit un bec cu led la 220 v de la Auchan,care are vreo 30 led-uri disponibile(de 9W spun ei) care a costat 4 lei. Pt ca ledurile sunt de cea mai joasa calitate, ele nu pot fi desprinse de pe placa, asa ca dupa ce am distrus mai multe din ele, am decis sa decupez cablajul cu ajutorul unei banale foarfece. Am lipit doua bucati de cablaj si am racordat in paralel 4+4 leduri. apoi cele 8 leduri inseriate cu o rezistenta de 33 ohmi. Am folosit o bucatica de cablaj de test pe care am infasurat niste sarma subtire, pe care am cositorit-o ca sa fac suprafetele de contact cu soclul becului(nu este tocmai cea din poze, am rafinat-o ulterior ca sa nu mai mai chinui la conectare). Am imbracat ledurile in lipici fierbinte - silicon fierbinte, care sper eu sa nu migreze in timp in carcasa lampii.
La bornele astfel create am lipit "becul cu led" in paralel cu rezistenta de anulare a erorii de bec ars, cu valoare de 220ohmi, 5 W, ceramica. Am ales rezitenta in functie de caldura disipata(puterea consumata). Am testat 39 ohmi, 200 ohmi si 220 ohmi.
Dupa cum vedeti in poze am gaurit carcasa lampii, ca sa conectez rezistenta de anulare a errori.
In final rezistenta consuma 0,6 W, iar ledurile 0.15 W la 12v, in total vreo 0,75 W. la 14 V insa cred ca ajung la 1,1W. Ramane sa vad daca merge in starea actuala sau necesita modificari.
Costuri becuri: 4 lei, rezistentele de 220 ohmi stateau degeaba prin casa, 2 degete taiate cu cutterul si 2 seri pierdute, pt ca nu stiam ca si becurile de la numar sunt monitorizate..

Rezultat: face lumina suficienta, nu a fost intentia sa bag toti watti disponibili in becurile alea.

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR