Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Are legatura cu sonda Lambda 1 cea de inainte de catalizator.



Care din astea a fost la tine?
Skip ads

  • Gheorghe Laurentiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mi s-a aprins in bord semnul de sub masina cu cheie si am citit codul cu metoda pedalelor, nu stiu decat ca e 0130
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am botit si eu masina dupa 25 ani, nu a patit nimeni nimic. Bara, capota, ranforsare bara, trager, ambele radiatoare si electroventilator, far dr, sonda lambda, conducta ac subtire, si ceva strambaturi de colo de colo, ce sa mai, masina lovita e masina lovita. Daca stie cineva ceva pe undeva...sarumana. Preturi decente ca asa pret radiator este 253 lei nou.
Ca si masina de joaca un logan. Muci.
Eu am plecat pe roti, nu a curs nimic decat freon.
La el nici caucioacele nu mai erau intregi.
Nu a sarit airbag desi aveam centura, ori prea vechi ori nu a ajuns unde trebuie.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Greu cu piesele sh. Daca nu i musai sa pui sh originale ca sunt mai bune, te duci frumos la magazin si constati ca sunt la acelasi pret sau chiar mai ieftine. De ex bara este 200-400 la sh in functie de an si daca e cu grila sau proiectoare (ajunge si peste 100 euro) iar la magazin o iei cu 167 lei. De evitat tot ce tine de dezmembrari pe Bucuresti sau olx dezmembrari pe Bucuresti. Niste neni care se fac ca au marfa dar nu au, refuza sa trimita poze pe motiv ca de ce nu ma duc pana la ei ( de parca eu nu am ce vizita decat rahaturile de asa zise ,,parcuri de dezmembrari". Ce am cumparat sh: electroventilator 50, capota 150, bara 200 grila, far 120, intaritura 100 (bara inca nu), conducta aer (inca nu), radiatoare cred ca noi 650, sonda lambda 270. De vopsit nu cred ca ma mai chinui, pun colant si la revedere.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie 167 lei o bara noua la magazin dar chiar daca se potriveste este din plastic foarte prost, doar un sut si o aduni cu farasul.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta e sigur. Am cumparat de ford fiesta acum ceva timp si imi era frica sa o pun in masina. Casanta 100%, flexibila zero. Portelan.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Update
Fugita rau din lonjeroane, o zi de munca pt un profi, mai sunt ceva retusuri.
Am renuntat la spoilerele trimise de diversi de prin tara, rahaturi pocnite, crapate, timp pierdut...mai usor s-a aranjat cu a mea.
Radiatorul de apa vine ok de la Nissens, 260 lei.
Radiatoarele AC vin fara uscator, am gasit de la NRF cu, marti imi vine cu 420 lei, sa speram ca are uscator.
Sfatul meu este sa nu cumparati radiatoare online, primul a ajuns stramb si am fost acuzat ca am furat uscatorul.
A trebuit sa faca ei o comanda sa se convinga ca nu sunt hot.
Asta e Romania, suntem hoti pana la proba contrarie.
Eu am invatat la scoala cum ca nu esti hot pana la definitiva si irevocabila.
Au cazut de fraieri.
Cand schimbati conducta de aer, inlocuiti si oringuri, verificati sa nu fie vreun gandacel prin ea.
Claxonul bulit din lovitura.
Mai este ceva pe la motor care zangane si ceva ce nu imi place, o sa ma mai uit maine la geometrie.
Bafta!
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
A venit si radiatorul de ac (NRF cu uscator, 420 lei), l-au aruncat pe masina, sa vedem maine la umplere ce surprize mai sunt. Sonda lambda stramba rau, a iesit cam greu, identica cu busita. Claxonul Bosch (80 lei) cumparat pe ,,seria de caroserie" a trebuit sa facem improvizatii, in loc de mufa s-au pus surubele. Merge ok, trebuie sa vopsesc piesele, reglaj de faruri, ac-ul si voila. Ca bani...cumperi aproape o masina dar banuiesc ca o iei de la zero sau de mai jos de zero. Social...nu mai face nimeni domle ceva pe gratis sau pe dea bogea, aia atat aia atat...daca te incrunti un pic se fac ca au clienti cu nemiluita. Si chiar au...
Skip ads

  • reylo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva idee ce ar fi trebuit sa fie in gaura aia? (Banuiesc ca un capac ceva). Eventual unde pot gasi si pe la ce pret.
Multumesc.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un clips gri
  • reylo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Si cu care clips e similar? Pentru ca nici pe partea cealalta nu am. In afara de faptul ca e un clips, nu am alt reper pentru a cumpara.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
http://ecat24.com/opel/cata...6/6474,6475,6473/
Cred ca este pozitia 15
Skip ads

  • hgabi81

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Agila 2001 No
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut am o agila cu bord fara turometru model dec. 2000 motor 1.2
,pot sã pun un bord cu turometru?
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum putin timp am schimbat pompa de apa. Temperatura nu mai sta normal dupa, sta mai jos dar aerul suflat de aeroterma, cuptor. Azi asa, maine asa pana cand imi explodeaza furtunul de la pompa la teava metalica de jos. Am gasit la dezmembrari rapid, sambata ma duc sa cumpar si continuarea ca nu se stie cand mai apare o buba. Intrebarile mele:
1) a fost furtunul montat fortat si de la miscarea motorului sa faca buba? Partea de langa pompa s-a taiat cam 4 cm
2) presiune in furtune nu am observat, antigel concentrat am avut si problema cu temperatura care persista si acum. Cum pot sa verific senzorul de apa?
Multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe capac distributie ai doua ghidaje (ca niste trevi) prin care trec suruburile, ele mai raman in corpul pompei si mioriticul le arunca fara sa vada. Daca nu le ai paletele pompei stau dupa nimereala si freaca in capac distributie.
Ca acul de temperatura sta mai jos nu trebuie sa te ingrijoreze, doar cu tester o vezi pe cea reala. Crede ca am luat eu teapa cu ac decalibrat, de ce nu stiu. Am schimbat termostat degeaba de parca nu aveam opelscanner...scoti acul cu furculita si il pui corect.
1) din cauza pozitiei si anilor a fost fortat
2) senzor temperatura motor cu aparat de masura si tester
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sper ca din cauza anilor.
Am reusit sa cumpar tot setul de furtune, il tin in masina pt ca nu se stie niciodata.
Am gasit un baiat cu cateva masini la dezmembrat, il gasiti pe olx, sectorul 5, preturi ok si negociabile, am dat pe toate furtunele cu coliere 80 lei si arata ca noi.
Corect, trebuie sa masor senzorul ca sa elimin suspiciunea.
Azi, aveam o pasarica cu frana de mana, desfac si surpriza...aproape de fier ajunsesera ferodourile, am schimbat rapid. Tamburii ruginiti dar in limite. Frana de mana e acum la cativa dinti, frana de picior s-a intarit considerabil.
Bafta!
  • Laurentiu72

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2013 A17DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
A picat senzorul abs dr. spate la Agila mea 1.2 Z12XE din 2012. Daca are cineva disponibil, as dori sa cumpar. Multumesc!
  • Veverita21

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2017

  • Mesaj Privat
din totii colegiii mei din acest sait cine ma poate ajuta ce rol are electro valva canistra ca am gasito blocata la agila va multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Laurentiu72 a scris:A picat senzorul abs dr. spate la Agila mea 1.2 Z12XE din 2012. Daca are cineva disponibil, as dori sa cumpar. Multumesc!

Am eu unul dar la primavara si-l dai tu jos, scule am eu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Veverita21 a scris:din totii colegiii mei din acest sait cine ma poate ajuta ce rol are electro valva canistra ca am gasito blocata la agila va multumesc

Uite https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8739
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR