Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am avut un accident din vina mea in sensul ca masina a derapat in curba si s-a rasturnat.Nu am avut Casco la masina.
Masina a fost achizitionata de la reprezentanta Opel in noiembrie 2015 si numarul de km este ~135000 km
OPEL Corsa C CDTI 1.3 varianta cea mai ieftina (+vopsea metalizata +aer conditionat) si pretul de achizitie a fost in jur de 11.000 Euro (trebuie sa caut facturile ptr valoarea exacta)

Am gasit pe autovit masini similare intre 2000 si 2500 E si banuiesc ca a mea daca as fi incercat sa o vind ar fi mers mai mult catre 2000E
(zgirieturi fine ,si faptul ca trebuia sa ii fac revizia de 10 ani si 1500000 km in curind care costa ceva )

Pentru epava eu o estimez la 1454 Euro (valoarea pe care o pot primi daca predau epava completa in programul Rabla)- transportul pe platforma pina acolo deci probabil in jur de 1400 E.

M-a poate ajuta cineva sa calculez valoarea masini inainte de accident si valoarea epavei ?
Multumesc in avans
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Erata :
1.) masina a fost cumparata in 2005 nu in 2015 mai exact 25/10/2005 (am cautat in posturile mele vechi)
  • turcu20

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara,
In data de 18.06, am avut un accident - 3 masini implicate eu fiind primul oprit pentru a vira la stanga (regulamentar ,cu semnal din timp ) ,
in spatele meu o Mazda a oprit si din spate a venit un Astra proiectand Mazda in partea dreapta spate a masini mele , (un opel vectra b caravan-98,1.6,16 valve,cu dotarile -climatizare automata ,geamuri electrice fata , airberg sofer , pasager si laterale in fata scaune,oglinzi electrice-incalzite,faruri reglabile,volan reglabil,scaun fata stanga cu reglaj pe inaltime si lombar) .
Am mers la politie,am luat dovada de reparatie si asigurarea vinovatului (Euroins) Am mers la un service care era pe lista celor de la Euroins si am deschis dosar de dauna ,sa facut evaluarea de catre service in valoare de 8600 lei.Service-ul a primit raspuns de la firma de asigurari precum ca masina nu intra in reparatie si ca eu voi fi contactat de firma de asigurari. Am primit scrisoare de la Euroins in care imi comunicau ca in urma finalizariicercetarilor si verificarii devizuluide reparatii , autovehiculul este considerat DAUNA MAJORA .Au venit cu 2 variante de solutionare a dosarului:
-1 Daca auto se repara si se face dovada reparatiei(factiuri,chitante),suma maxima pe care asiguratorul o poate platicu titlu dedespagubire este in cuantum de 3264,55 lei.In acest caz,se va pune la dispozitia asiguratorului autovehiculul reparat pentru verificare
- 2 Daca se renunta la reparatie , epava ramanand in posesia dumneavoastra ( pentru o eventuala valorificare) , suma maxima pe care asiguratorul o poate plati cu titlu cu titlu de despagubire este in cuantum de 2448,41 lei
Asta insemnand aproximativ 545 Euro + epava , pot eu sa imi cumpar o alta masina la fel cu bani acestia , sa o si inscriu?
Asiguratorul a facut calculul cica de la pretul de piata de la data accidentului adiaca 3264,55 lei , din care epava este 816,13 lei
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra,vreau sa stiu daca a fost facut corect calculul pentru masina mea ,( mi se pare ca cei de la asigurari vor sa ma traga in teapa)


MULTUMESC ANTICIPAT
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Calculul a fost facut corect... in favoarea lor:)
Sperante mari sa nu iti faci. Ia legatura cu kosfunny (poti si sa il scoti la o cafea, ca sunteti dina celasi sat) sa te sfatuiasca cum poti obtine un calcul corect. Da' sa nu te astepti sa capeti bani de o insignia. Totusi, vorbim de o masina care are 18 ani. Ca sa nu mai vorbim ca autovitu' e plin de B-uri din '98-99 la ~800 EUR. Drept, nu e taxa platita... da' na
Deci, in final, poate ajungi la un 700 EUR+epava (sau ceva de genu')
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
turcu20 a scris:[...] pot eu sa imi cumpar o alta masina la fel cu bani acestia , sa o si inscriu?[...]

Am citit tot ce ai scris, si cand am ajuns la aliniatul acesta de mai sus mi-a trecut un flash prin fata ochilor... ce-ar fi fost daca NU dadeam in judecata Statul Român ca sa-mi recuperez taxa auto ? Ramâneam cu taxa platita pe masina si cu masina pe dauna totala... imi dadea asiguratorul mai nimic pe ea. E chiar o bataie de joc ce se intampla in tara asta.

Daca ai o a doua masina, du-te in judecata cu asiguratorul (dureaza pana la 2 ani) dar o sa castigi la final (vei primi ceva mai mult decat ti-a calculat acum). Daca ai nevoie de masina, cum a fost si in cazul meu, o repari la un cunoscut care stii ca face treaba buna dar iesi pe minus la bani, sau te incadrezi in banii asiguratorului dar cel mai probabil o sa ramai nemultumit la final privind calitatea reparatiei (calitatea reparatiei o sa-ti ,,sara in fata,, de fiecare data cand te uiti la masina, stiind cum era ea inainte de reparatie acolo).

L.E:
Poti sa urci niste poze, sa vedem si noi cum arata masina dupa accident ?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De obicei, cu putina harjoneala se mai poate ridica despagubirea cu vreo 25 % .
Cum ti-am spus, astept pe mail mai multe detalii, in special fotografii cu dauna.
  • turcu20

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
nu am alta masina,este masina cu care asigur veniturile familei mele,taxa platita a fost de 4636 lei ,aproximativ 1040 Euro si nerecuperata.
Ca sa repar masina trebuie sa accept oferta lor de dauna totala sau ..?
Ce trebuie sa fac mai exact?
Poze am sa pun maine pentru ca nu am facut(nu este un lucru care poate fi imortalizat)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce e un lucru ce nu poate fi importalizat, au ramas ceva morti lipiti de masina, etc?
Baga niste poze ca sa se vada dimensiunea pagubei.

Ce trebuie sa fac mai exact?
Nimic din ce nu vrei...
Ce sa faci ca sa ce? Ca sa fie o toamna lunga si blanda.... or what? Defineste scopul!
Skip ads

  • turcu20

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Poze
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nasol ca te-a luat si in colt, cred ca ieseai mai bine daca te lua central.
Eu zic ca, cu piese din dezmembrari si la un mester mai "de cartier" masina ar putea fi facuta in ~500-600 EUR...
Intai vezi cum te sfatuie kosfunny, sa maximizezi suma ce o iei de la destepti...
  • turcu20

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da este destul de nasol,haionul nu se mai inchide daca il deschid,la fel si usa dreapta spate, era mut mai bine daca ma lua central, paguba cred ca ar fi fost mult mai mica.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Indiferent cum te-ar fi lovit situatia nu e buna. Daca te lovea central se putea deforma plafonul, se arcuia si iarasi nu e ok.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca-i rezolvabila lovitura, dar nu as putea aproxima valoarea finala a reparatiei. Cu ocazia asta iti faci si pasajul rotii spate-dreapta (pui segment de reparatie acolo).
  • turcu20

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Este rezolvabila , dar costurilesunt destul de mari , depaseste valoarea data de asigurator. Pasajul roti dreapta spate nu avea nimic
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR