Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • fireman31

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni nu știe?
Skip ads

  • claudiu.wdy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu o rugãminte mare.
Când acționez butonul de Ac îmi arde siguranța am înțeles cã ar fi bobina. Dacã schimb compresorul se rezolva? Și m ar interesa daca se potrivește si de la alt Opel compresorul . Masina este o CORSA C din 2001 1.2 benzina
Mulțumesc mult
Ps îmi cer scuze daca nu am postat unde trebuie
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de ce te grabesti cu schimbarea unei piese care poate nici nu este defecta?... esti tu sigur ca este de la bobina?
verifica intai ventilatorul de pe radiatorul de clima (daca ai doua ventilatoare sau cel care este acolo sa se invarta usor cu mana, poti si sa il pui pe direct la baterie sa vezi daca functioneaza) daca nu stii cum atunci apeleaza la un service pentru ca altfel risti sa faci alte prostii...
daca ventilatorul este ok atunci trebuie sa verifici daca ai in instalatie destul freon (nici mai mult nici mai putin decat trebuie) si trebuie masurata si verificata bobina la compresor si daca este dusa se repara sau daca crezi ca este mai simplu schimbi compresorul cu unul second dar bun.
eu zic ca iti este blocat ventilatorul sau este in scurt si de aia iti arde siguranta cum dai drumul la clima... Wink
  • claudiu.wdy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am fost sã verific instalația mi-a bãgat freon totul e ok (adicã ține presiunea) în schimb la apãsarea butonului arde siguranța. Acum nu stiu ce sa zic ca nu prea existã oameni buni care sã se priceapã din pãcate Sad
Skip ads

  • catalin_n

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema cu AC, freon este, tensiune vine la bobina, am masurat rezistenta bobinei si are 76 ohmi (stiu ca normal e pe la 6-8. Cateodata cupleaza, cateodata nu. Se mai poate repara bobina? Multumesc
  • Tanase ion

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut gasesc si eu o bobina ac motor 2000diesel am gasito arsa
  • deleted-110796

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut, la Astra h 1,3 cdti se poate repara siguranța termica de la AC , am încãrcat anul trecut instalația si nu a mai cuplat ambreiajul . Am verificat si îmi ajunge tensiune la Ac.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR