Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
buna ziua, am o mare problema, cand ploua ( cu cat ploua mai tare cu atat se aduna mai multa apa la picioare la sofer ) imi intra apa la picioare in partea soferului si nu stiu pe unde intra, la inceput a intrat doar la picioare la sofer dar acuma sa adunat si este apa si in spate la sofer, se aduna multa apa, am avut infundate gaurile de scurgere de sub grila stergatoarelor( unde parchez sub un pom au cazut frunze si in timp sau adunat foarte multe) dar acelea le-am desfundat insa problema nu sa rezolvat, cand ploua intra apa foarte multa, am incercat sa dau jos mocheta fata dar ca sa o scot e aproape imposibil tre demontat foarte multe, mocheta se continua si in spate, vreau sa mentionez cagrila de la portbagaj dar cea din partea dreapta a masini, mi sa desprins in mers( sau rupt cateva cleme) si am fost cu ea la servis si a pus-o la loc dar nu e la fel cum a fost la inceput, oare poate sa intre pe acolo apa?, astept pareri si sugestii,multumesc
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Vezi daca folosesti ac ca s-ar putea sa ai apa din condens ,sa fie infundat tubul de scurgere care e sub masina in dreptul consolei centrale sub forma de L .Apa din fata ajunge si in spate de la accelerare.Da jos grila din fata de sub stergatoare aceea capitonata fara sa mai scoti stergatoarele doar cea frontala cu mocheta pe ea are 4 suruburi si curata bine malul si frunzele de acolo ca sigur e jale, si toarna apa sa vezi daca are pe unde se scurge, ai ca doua jgheaburi din plastic care arunca apa inspre motor in spatele filtrului de motorina si sub motoras stergatoare mai jos .bafta!
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, ac nu prea folosesc. .rar...și cred cã de la ac nu avea cum sã se adune așa Multã apã. ..și se adunã doar când plouã și când merg cu ea pe ploaie, de curãțat am curãțat de frunze și mizerie când am vãzut prima oarã cã am apã la picioare. ..am desfundat atunci clapetele acelea de scurgere..de atunci nu sau mai înfundat. ....cred cã singura soluție e sã demontez cât mai mult din mocheta de la picioare. ...pânã ajung la tablã. ...iar o altã persoanã sã toarne apã pe parbriz....și pe la baza ștergãtoarele iar eu sã stau jos la pedalier sã vãd pe unde intrã apa......am fost astãzi la un atelier de dezmembrãri opel....m-am uitat la o mașinã Meriva dezmembratã. ..ar fi prin multe locuri șansã sã intre apã dacã garniturile sau copt și sau întãrit. .ar putea curge pe lângã ele....însã problema ce nu o înțeleg e cã se adunã foarte multã apã. ...mocheta ºi pâsla ce e sunt îmbibate de apã. ...scot cel puțin 2 litri....
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Dacã nu rezolv problema. ...mã gândesc sã fac 2 gãuri de maxim 5 mm diametrul. ..2 la șofer și 2 în spate la șofer. .. (fiindcã numai pe partea șoferului se adunã apã).....în porțiunea cea mai de jos....mãcar dacã mai intrã apã sã se și scurgã pe undeva. ...
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pee la pompa de servofrana mai intra apa in habitaclu pe partea soferului
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mersi.....o sã mã uit și la garnitura de la ea....
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Demonteaza plasticele de sub volan si pune pe cineva sa toarne apa competent pe grila in timp ce tu urmaresti pe sub volan daca apare apa
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Așa nu merge. ...fiindcã este mochetã și ceva pâsla. ...apã vine pe sub ele ....eu am ridicat ornamentul de la prag în partea din fațã ( de dat jos nu merge cã el se continuã pânã în spate)...am dat jos ornamentul de la stâlp. ...am dat jos și din plasticurile de sub volan...de la consola centralã. ...am tãiat materialul ce este acolo.( cu un cuter)...am tras cât am putut de mochetã. ..am ajuns la tablã. ...cu un pãhãrel de plastic. ..scoteam apã. ..Sad.......însã am fost singur și a trebuit sã merg am montat la loc toate....așa o sã mai fac dar vom fi douã persoane. ..unu va turna apã. ..tare curios sunt dacã voi vedea pe unde vine apa
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai trapa stiu ca are doua scurgeri si acolo vezi de ele, la mine intra apa prin dreapta se prelingea pe un surub nestrans care prindea mocheta si ajungea destul de multa imi lipseste plasticul de la scurgerea din drapta si am facut eu unul dintr-o cutie prins cu silicon.Nu am mai vazut de atunci.Verifica la filtrul de aer habitaclu daca are prorectia de plastic bine pusa si in stanga daca nu este rugina sau gaura libera pe la cutia cu relee daca are garnitura de etansare pentru cablurile care intra in habitaclu !Nu e avion...e masina imposibil sa nu se rezolve!
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu am trapã. ..filtrul de aer e în partea cealaltã. ..m-am uitat în stânga. ..am curãțat de frunze și mizerie...numai dacã sunt garniturile coapte și sã curgã pe lângã ele...dar cutia cu relee are șuruburile pe interior. ..sub volan stânga. ..nu am ajuns sã le desfac...o sã mã uit zilele astea. ..poate și pe lângã cablurile ce intrã în habitaclu....dar de vãzut nu se vede...doar dacã desfac pe acolo tot...
  • AButc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu am aceeași problema. Multa apa la sofer. Nu am trapa. Am curãțat o de mizerii la sub parbriz la motor, frana, si dedesubt la scurgerea ac care era aproape infundata, si mentionez ca nu am trapa. Inca nu am rezolvat problema. Tu ai gasit pe unde intra?
  • nad69

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu am mai gãsit apã la picioare...nu am mai fãcut nimic în sensul ãsta...dar nu am mai mers prea mult pe ploaie ( atunci când îmi intra apã mergeam des Cluj Budapesta... și dacã ploua tare îmi intra apã...mie cred cã pe la prag îmi intra..cum stropea roata în mers...cu ceva vreme în urmã am cãzut cu roata într-un șanț... și sa îndoit puțin pragul exact dupã roatã...pe acolo cred cã îmi intra mie)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR