Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • gicatgjiu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Pana astazi oglinzile mele se rabatau din cheie, acum se strang dar nu se mai desfac! Care o fi cauza? Ms!
Opel Vectra C 2008
Skip ads

  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Daca sunt comandate din alarma, atunci e posibil sa fie un contact imperfect in panoul de comanda al alarmei... sau un releu....

Ca tot veni vorba, a aflat cineva precis in ce conditii se pot monta oglinzile rabatabile fara alte adaugari la sistemul electronic?
Eu daca le am electrice si incalzite... trebuie doar sa le dau jos pe astea vechi si sa le montez pe cele noi?

Cu respect!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ai nevoiecel putin de cablaj de la ddm respectiv pdm spre oglinzi si de activarea functiei.
Daca masina nu are pdm cablajul se complica...
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut, masina are doar DDM instalat. Ce as putea face in cazul acesta? Sincer nu stiu nici unde e si la ce sa ma uit :$
Daca am doar DDM nu se poate face conexiune la ambele oglinzi de la el?
Cu respect!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Functuile pdm sunt preluate de ddm dar si de bcm.
Trebuie vazuta schema din tis.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru ogilinzi rabatabile electric iti trebuie un ANUMIT model de DDM si PDM, nu merge cu toate, deasemenea iti trebuie si BCM-ul cu modelul de alarma din fabrica (exista un topic pe vectra-c.com), apoi comenzile de pe usa cu asa ceva. In final mai trebuie niste circuite legate de la BCM la DDM/PDM daca nu ma insel. Cautati topicul pe forumul englezesc. Oricum, distractia nu e chiar ieftina (vreo 4-500E), pentru ca oginzile rabatabile electric nu prea le gasesti SH,si trebuie sa cumperi de la reprezentanta montajul (sticla poti s-o pastrezi)
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ok, am inteles... Cred ca e mai ieftin daca ma rezum la o tura de masina sa le rabatez... Si asa, prealaudatul OP-COM mai mult da peste cap calculatorul masinii, ma voi rezuma la mai multa mecanica decat electronica pentru moment Very Happy.
Multumesc pentru informatii!
Cu respect!
  • djsadiq

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 1.4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Mi.am luat oglinzi rabatabile electric pt un opel astra h care nu avea din fabrica modul acesta , cum asi putea sa fac legaturile sa mi se plieze la inchiderea /deschidere usilor .Astept un raspuns multumesc !
Skip ads

  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
iti trebuie modulul de pe usa soferului care sa aibe fct asta....si verificat daca este cablata instalatia pe fct de rabatare(pliere)
insa nu se face doar din inchidere deschidere usa ci prin apasare buton care se afla pe acel modul de pe usa soferului
  • djsadiq

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 1.4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa existe o solutie gen cum este ridicarea gemurilor din telecomnada cei care nu au functie si nu o pot activa /metoda diode exact asa am facut eu la mine avand doar geamuri fata electrice, Din ce am vazut eu la oglinda normala cea cu incalzire si pliere manuala si cea cu pliere electrica diferenta este la mufa din interior unde sunt doi pini in plus fata de cea normala de acolo se poate pleca cu fire si le legi la inchiderea/deschiderea usilor cu diode legate pe fiecare fir in parte zic eu
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Aia inseamna romanism si carpeala. Eu n-as face asa ceva. pentru ogllinzi rabatabile electric este nevoie de modulele din usi cu o anumita echipare. unele stiu doar rabatare din interior, fara rabatare din cheie. cele mai "destepte" pentru full can sunt JN JP. Acestea "stiu" sa faca management si daca ai oglinzi exterioare heliomate + memorie daca ai oglinzile cu motorase suplimentare (sunt altfel decat cele normale). Pentru functiile astea, cablajul de la DDM/PDM la oglinza trebuie sa fie complet (are vreo 10 fire cand ai toate optiunile: oglinzi rabatabile electric,incalzite heliomate si cu memorie). Memoria de pe ele functioneaza doar daca ai si scaunul de la sofer cu memorie, modulul ESM se ocupa sa dea comanda prin DDM/PDM si sa seteze pozitia oglinzilor. De treaba cu mutatul oglinzii de la pasager in jos spre bordura stiu ca merge doar daca oglinda respectiva e dotata cu o pozitia suplimentara in motoras, nu merge cu una normala, si e posibil (nu bag mana in foc) sa aveti nevoie de scaunul cu memorie (s-ar putea sa stie PDM-ul daca stie si oglinda chestia asta)
  • dedey3

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut la toti.....vreau sa pun si eu actionare electrica pliere oglinzi la astra mea j 2011.....am vazut ca exista de cumparat butonul pt reglare oglinzi cu inca o functie pe el, are un desen cu rotire oglinza. Daca il pun va functiona plierea electrica? Daca trebuie altceva, ce anume si cat ar costa? Ca butonul cu functia in plus de pliere costa 20 euro, nu ar fi asa mult Smile
Multumesc anticipat tuturor.
Skip ads

  • alexxxx88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Este posibil sa ai acel buton pt rabatare oglinzi eletrice si sa nu mearga? Cand apas pe el ai impresia k e blocat sau cv de genul si oglinzile nu fac nimic. Ce ar trebui sa fac sau un sfat cum as putea afla daca sunt rabatabile electric?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din amintiri parca ar trebui sa se rabateze singure cand incui masina...
Nu sunt sigur dar parca asa faceau la un coleg din galati...
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu nu se rabateaza atunci cand inchizi usile. Cel putin la mine nu merge decat din buton.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la masina asta se rabateaza cand se incuie masina

  • mariusdenis

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara !
Tocmai am cumparat un vectra c 2008. Am o rugaminte. Problema oglinzilor rabatabile electrice. Ele functioneaza . Daca tin apasat pe telecomanda se rabateaza. Dar de rabatat inapoi numai. Am inteles ca ar trebui scos acel panou micut dupa usa si curatat. Dar nustiu cu cr spray se curata sau daca se curata..
Multumesc si sper sa nu incepeti cu mesaje ironice si sa radeti. Stiti ai vreti sa ma ajutati va multumeac. Nu vreti eu tot va multumeac
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Il scoti, il demontezi cu grija, il cureti cu spray de contacte electrice (se gasesc pe la magazine si nici nu sunt scumpe), il lasi sa se usuce, il pui la loc si faci proba.
Am fost ironic?
  • mariusdenis

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos. N ai fost. O sa incerc sa vad daca merge. Ptr ca neamtul mi a zis ca a intrat apa pe akolo...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am și eu ceva problemã cu rabatatul oglinzilor(Vectra C din semnãturã):
-uneori nu merge deloc rabatarea(foarte rar), alteori (cel mai des) se rabateazã, dar de revenit, la poziția normalã, revine doar dreapta. Foarte rar nu revine nici dreapta, dar extrem de rar. Dupã o vreme, închis-deschis mașina, scos cheie, oglinda dreapta își revine la poziția inițialã, bineînțeles la comandã.
Observații
1. Am scos mufa de conectare a oglinzii stânga, iar atunci pare cã rabatarea funcționeazã normal, desigur doar pe oglinda dreapta.
2. Am înlocuit oglinda stânga (suspectând un defect) cu una din dezmembrãri, dar și cu aceastã oglindã se menține funcționarea defectuoasã, identic, fãrã nicio diferențã sau nu una ce am putut s-o remarc.
Orice ajutor e binevenit...poate o diagnozã?!
Probabil cã o sã ajung la un ”doctor”...cumva mã simt depãșit, fiind cu CAN-BUS și calculatoare...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR