Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
.....salut, sint un nou membru al clubului CLUB OPEL, si am o intrebare......am un Opel Zafira-A, am un consum cam prea mare cca 14l/100km...cumva sonda/sondele Lambda, sau si altceva......ar putea cineva mai in masura sa-mi spuna, desigur cu mult mai multa experienta in domeniu.....?.....multumesc frumos!
Skip ads

  • vally14v

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Ceva martori in bord ? In ce regim de mers ai consumul ala ?
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut.....nu am nimic aprins la bord in timp ce merg, (mers normal urban, sau viteza de croaziera-afara....), dar totusi consuma exagerat de mult.....ex. benzina de 20 lei, merg cca 30-35 km max. in regim de mers normal-urban...nu ma dau la ea, (am motorizare de 1,6-16V-benzina...., am toate filtrele schimbate de f. curand timp, toamna trecuta, ulei folosesc mai nou 15W-40, inainte foloseam GM-10W-40....
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
adica tu cu aproximativ 4litri de benzina mergi cam 35km, adica cu inca 4 litri ai mai merge inca 35km, si daca mai adaugi 2 litri ar mai fi undeva 15 (toate le dau cu aproximatie, ok?) deci pana la urma sa zicem ca : CU 10 LITRI AI MERGE 85KM in Bucuresti, asta ce inseamna? ca de fapt tu ai o masina normala care este in mintile ei si un consum normal, producatorul zice ca un 10.9l/100km ar fi in oras, (dar consumul asta este dat in anul 2001 si nu in Bucuresti), plus ca un consum normal mai adaugi cel putin un litru in plus, uite aici ce am gasit http://www.auto-data.net/ro...r&car_id=2600 , eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji deloc, eu am 1.8 si fara 12.5 in Bucuresti nu scap, dar i-am pus instalatie de gaz si nu ma mai intereseaza consumul.
Bafta, si sa o stapanesti sanatos, (nu conteaza ca pui intrebari, si nu se supara nimeni, cu timpul ai sa cauti mai multe informatii si ai sa descoperi ca ai o masina super, chiar daca e mai veche nu isi arata varsta, si daca ai sa mai faci si comparatie cu o masina mai noua tot nu o sa te incante prea mult cea noua).
Smile
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
georgeplopeanu a scris:Salut.....nu am nimic aprins la bord in timp ce merg, (mers normal urban, sau viteza de croaziera-afara....), dar totusi consuma exagerat de mult.....ex. benzina de 20 lei, merg cca 30-35 km max. in regim de mers normal-urban...nu ma dau la ea, (am motorizare de 1,6-16V-benzina...., am toate filtrele schimbate de f. curand timp, toamna trecuta, ulei folosesc mai nou 15W-40, inainte foloseam GM-10W-40....
Cum sa bagi 15w-40??? Schimba vaselina aia din motor, sfatul meu! Sanatate!
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
gogosica a scris:adica tu cu aproximativ 4litri de benzina mergi cam 35km, adica cu inca 4 litri ai mai merge inca 35km, si daca mai adaugi 2 litri ar mai fi undeva 15 (toate le dau cu aproximatie, ok?) deci pana la urma sa zicem ca : CU 10 LITRI AI MERGE 85KM in Bucuresti, asta ce inseamna? ca de fapt tu ai o masina normala care este in mintile ei si un consum normal, producatorul zice ca un 10.9l/100km ar fi in oras, (dar consumul asta este dat in anul 2001 si nu in Bucuresti), plus ca un consum normal mai adaugi cel putin un litru in plus, uite aici ce am gasit http://www.auto-data.net/ro...r&car_id=2600 , eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji deloc, eu am 1.8 si fara 12.5 in Bucuresti nu scap, dar i-am pus instalatie de gaz si nu ma mai intereseaza consumul.
Bafta, si sa o stapanesti sanatos, (nu conteaza ca pui intrebari, si nu se supara nimeni, cu timpul ai sa cauti mai multe informatii si ai sa descoperi ca ai o masina super, chiar daca e mai veche nu isi arata varsta, si daca ai sa mai faci si comparatie cu o masina mai noua tot nu o sa te incante prea mult cea noua).
Smile
Multumesc mult pt. aceasta informatie, daca si tu ai tot Zafira sa le stapanim sanatosi si sa ne bucuram de ele asa cum , daca si altii mai au, multumesc mult, inca o data....!!! George!
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:
georgeplopeanu a scris:Salut.....nu am nimic aprins la bord in timp ce merg, (mers normal urban, sau viteza de croaziera-afara....), dar totusi consuma exagerat de mult.....ex. benzina de 20 lei, merg cca 30-35 km max. in regim de mers normal-urban...nu ma dau la ea, (am motorizare de 1,6-16V-benzina...., am toate filtrele schimbate de f. curand timp, toamna trecuta, ulei folosesc mai nou 15W-40, inainte foloseam GM-10W-40....
Cum sa bagi 15w-40??? Schimba vaselina aia din motor, sfatul meu! Sanatate!
......bun, am sa-l schimb, si ce pun....?.....ce ulei este idicat pt. acest tip de motor/masina, (Z16XE, 1,6-16V, BENZINA), ce recomanda fabricantul....Opel?....multumesc...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
10W40... Eu unul pun Castrol (si am si GPL)... Puteti folosi si Aral, Mobil. Restul nu am incredere. Motoarele Z16Xe si Z18XE...sunt motoare de turatie si necesita lubrifiant de calitate. Uleiul GM ...este foarte, foarte slab. Cele frantuzesti sunt ''praf''...GM ul se consuma si se arde...inainte de timpul limita pt care este recomandat. Sfatul meu ...sincer...Schimbati uleiul cand aveti 5-6 mii Km (cu filtru cu tot). Daca mergeti peste ...chinuiti masina. Sacnchi...ca mai are putere de lubrifiere, si mai face pelicula...Nici vorba...Cu cat mai repede , cu atat mai bine. Nu apuca sa se arda si sa faca zgura, care poate infunda canalele spre rampa tacheti, pompa ulei lucreaza mai silentios....compresia este mai buna, ungerea cilindrilor evident mai buna....s.a.m.d....Scuze pt toata "povestea'' dar pt cei care sunt incepatori, este necesara.Daca deranjaza aceasta postare puteti sa o mutati la zona ...uleiuri. Pt nelamuriri puteti citi si acolo un topic detaliat.
Skip ads

  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut.....imi poate trimite si mie cineva manualul OPEL ZAFIRA-1,6-16V-2002-benzina, in limba RO.?....nu pe cel de reparatii si intretinere, ci doar cel de utilizare, la fel ca si cel original de fabrica in limba germana, se poate va rog.....? multumesc frumos!
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
gogosica a scris:adica tu cu aproximativ 4litri de benzina mergi cam 35km, adica cu inca 4 litri ai mai merge inca 35km, si daca mai adaugi 2 litri ar mai fi undeva 15 (toate le dau cu aproximatie, ok?) deci pana la urma sa zicem ca : CU 10 LITRI AI MERGE 85KM in Bucuresti, asta ce inseamna? ca de fapt tu ai o masina normala care este in mintile ei si un consum normal, producatorul zice ca un 10.9l/100km ar fi in oras, (dar consumul asta este dat in anul 2001 si nu in Bucuresti), plus ca un consum normal mai adaugi cel putin un litru in plus, uite aici ce am gasit http://www.auto-data.net/ro...r&car_id=2600 , eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji deloc, eu am 1.8 si fara 12.5 in Bucuresti nu scap, dar i-am pus instalatie de gaz si nu ma mai intereseaza consumul.
Bafta, si sa o stapanesti sanatos, (nu conteaza ca pui intrebari, si nu se supara nimeni, cu timpul ai sa cauti mai multe informatii si ai sa descoperi ca ai o masina super, chiar daca e mai veche nu isi arata varsta, si daca ai sa mai faci si comparatie cu o masina mai noua tot nu o sa te incante prea mult cea noua).
Smile
Salut, George sint, scuze de deranj.... astazi am facut consumul de combustibil pe a mea masina, Zafira-A, 1,6-16V-benzina intr-adevar cu (20 lei) - 4 litri am mers (urban) - 34km, iata ca am un consum de 11,76 l /100km, asta acum in 2016-in Bucuresti, nu atunci cand a iesit de pe linia de fabricatie 2002 cu un consum de fabrica de 10,9 l /100km....bine asa?...adica cu 1 litru, si un pic mai mult decat atunci...respectiv acum 14 ani, masina ce chiar nu-si arata anii....(mentionez ca km-trajul nu a fost niciodata modificat, sau dat peste cap, la ultima diagnoza facuta asa mi-a dat scris, am sa mai fac una, si daca nu te superi te rog, si te pricepi mai bine decat mine, sa-mi spui si mie ce inseamna anumite date pe care mi le va scrie acolo( mi-am luat un op-com de curand, si folosesc ca si soft-program OP-COM-RO 090820d...asta-i, multumesc frumos!
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Va salut, scuze de deranj....am o intrebare, pt. cine poate, si se pricepe mult mai bine decat mine, astazi 19.05.2016. am facut consumul de combustibil pe a mea masina, Zafira-A, 1,6-16V-benzina, cu (20 lei) - 4 litri am mers (urban) - 34km, iata ca am un consum de 11,76 l /100km, asta acum in 2016-in Bucuresti, nu atunci cand a iesit de pe linia de fabricatie 2002 cu un consum de fabrica de 10,9 l /100km....bine asa?...adica cu 1 litru, si un pic mai mult decat atunci...dupa 14 ani, masina ce chiar nu-si arata anii....(mentionez ca km-trajul nu a fost niciodata modificat, sau dat peste cap, la ultima diagnoza facuta asa mi-a dat scris, am sa mai fac una, si daca nu va suparati va rog, si va pricepeti mai bine, sa-mi spuneti si mie ce inseamna anumite date pe care mi le va scrie acolo( mi-am luat un op-com de curand, si folosesc ca si soft-program OP-COM-RO 090820d...asta-i, multumesc frumos!
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Consum ca la Zafira 1.6 nu am mai vazut. Detin de 3 ani z16xe 2002, Cu toate problemele pe care le-am avut si consumul de ulei, consumul de benzina s-a prezentat chiar bine. La mine sta din full in full, la fiecare plimbare. Merg doar pe benzina 99. Prin oras/sat/fataiala am intre 10 - 12l/100km (chiar si cand ma dau la ea. rar merg in turatii normale), extern <50km - 8.5 - 9l/100km, extern >50km - 100km< - 8 - 8.5l/100km, extern >100km - 7 - 7.5l/100km. Cand folosesc AC creste foarte putin consumul - mai putin de 0.5l/100km. Cu masina incarcata full 7 persoane + bagaj, la munte cu a 1a si a 2a urca la 14l/100km. Doar pe autostrada dintr-un full (63-64l) - 140km/h constant - 5.5l/100km (7 persoane + bagaj + AC din cand in cand) , asta cel putin la a mea. Mereu m-a interesat si am urmarit consumul.
Skip ads

  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
georgeplopeanu a scris:Va salut, scuze de deranj....am o intrebare, pt. cine poate, si se pricepe mult mai bine decat mine, astazi 19.05.2016. am facut consumul de combustibil pe a mea masina, Zafira-A, 1,6-16V-benzina, cu (20 lei) - 4 litri am mers (urban) - 34km, iata ca am un consum de 11,76 l /100km, asta acum in 2016-in Bucuresti, nu atunci cand a iesit de pe linia de fabricatie 2002 cu un consum de fabrica de 10,9 l /100km....bine asa?...adica cu 1 litru, si un pic mai mult decat atunci...dupa 14 ani, masina ce chiar nu-si arata anii....(mentionez ca km-trajul nu a fost niciodata modificat, sau dat peste cap, la ultima diagnoza facuta asa mi-a dat scris, am sa mai fac una, si daca nu va suparati va rog, si va pricepeti mai bine, sa-mi spuneti si mie ce inseamna anumite date pe care mi le va scrie acolo( mi-am luat un op-com de curand, si folosesc ca si soft-program OP-COM-RO 090820d...asta-i, multumesc frumos!
....OP-COM 100219a - PC based diagnostic tool

hkj

OP-COM - KW2000 Communication Window> 2002|Zafira|Engine|Z 16 XE

Keyword #1: EF
Keyword #2: 8F

Normal timing parameter set.

VIN: W0L0TGF7522034377
RepairShopCodeOrTesterSerialNumber: O100068731
ProgrammingDate: 20150714
systemSupplierECUHardwareNumber: DEL 0115351289
vehicleManufacturerECUHardwareNumber 09364499 EW
systemSupplierECUSoftwareNumber: DLYU
systemSupplierECUSoftwareVersionNumber: 0005
exhaustRegulationOrTypeApprovalNumber: D01006
systemNameOrEngineType: Z16XE

Identifier: 15B3

CalibrationDate: P0201A09


Total number of fault codes: 3

P1614 - Immobiliser Wrong Signal Received
(04) - Not present

P0400 - Exhaust Gas Recirculation Flow Excessive
(0C) - Not present

P0130 - O2 Sensor 1 Circuit Voltage Low
(02) - Not present
  • georgeplopeanu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
georgeplopeanu a scris:Va salut, scuze de deranj....am o intrebare, pt. cine poate, si se pricepe mult mai bine decat mine, astazi 19.05.2016. am facut consumul de combustibil pe a mea masina, Zafira-A, 1,6-16V-benzina, cu (20 lei) - 4 litri am mers (urban) - 34km, iata ca am un consum de 11,76 l /100km, asta acum in 2016-in Bucuresti, nu atunci cand a iesit de pe linia de fabricatie 2002 cu un consum de fabrica de 10,9 l /100km....bine asa?...adica cu 1 litru, si un pic mai mult decat atunci...dupa 14 ani, masina ce chiar nu-si arata anii....(mentionez ca km-trajul nu a fost niciodata modificat, sau dat peste cap, la ultima diagnoza facuta asa mi-a dat scris, am sa mai fac una, si daca nu va suparati va rog, si va pricepeti mai bine, sa-mi spuneti si mie ce inseamna anumite date pe care mi le va scrie acolo( mi-am luat un op-com de curand, si folosesc ca si soft-program OP-COM-RO 090820d...asta-i, multumesc frumos!
...OP-COM 090820d Program de diagnozã bazat pe PC

Introduceþi numele atelierului în
meniul de Setãri.

OP-COM-Fereastra de comunicare -KW2000> 2002|Zafira|Motor|Z 16 XE

Keyword #1: EF
Keyword #2: 8F

Setare timpi de parametri normali

Numãr ºasiu VIN: W0L0TGF7522034377
CodAtelierSauNumarTester: O100068731
Data de programare: 20150714
systemSupplierECUHardwareNumber: DEL 0115351289
vehicleManufacturerECUHardwareNumber 09364499 EW
systemSupplierECUSoftwareNumber: DLYU
systemSupplierECUSoftwareVersionNumber: 0005
exhaustRegulationOrTypeApprovalNumber: D01006
NumeSistemSauTipMotor: Z16XE

Identificare: 15B3

Data de fabricatie: P0201A09


Numãrul codurilor: 3

P1614 - Imobilizatorul a primit semnal incorect
(04) - Nu este prezent

P0400 - Recirculare gaze de evacuare - cantitate prea mare
(0C) - Nu este prezent

P0130 - Circuit sondã lambda 1 - tensiune prea micã
(02) - Nu este prezent
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
danutzzzflorin a scris:Prin oras/sat/fataiala am intre 10 - 12l/100km (chiar si cand ma dau la ea. rar merg in turatii normale), extern <50km - 8.5 - 9l/100km, extern >50km - 100km< - 8 - 8.5l/100km, extern >100km - 7 - 7.5l/100km. Cand folosesc AC creste foarte putin consumul - mai putin de 0.5l/100km. Cu masina incarcata full 7 persoane + bagaj, la munte cu a 1a si a 2a urca la 14l/100km. Doar pe autostrada dintr-un full (63-64l) - 140km/h constant - 5.5l/100km (7 persoane + bagaj + AC din cand in cand) , asta cel putin la a mea. Mereu m-a interesat si am urmarit consumul.

Consum ca la Zafira, nici eu nu am mai vãzut. Ce zici tu despre cum îți consumã, este adevãrat. Pânã la partea cu 5.5 litri la sutã pe autostradã, la 140km/h. La 1.6 cum am eu, 5.5 îmi consumã doar în viteza a 4-a, la 60km/h, fãrã AC, cu mașina goalã. La 140km/h îmi ia minim 12l/100
Eu merg pe autostradã cu 100km/h, la care îmi ia 7 l minim. Consumul mediu e pe la 9,2.
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Nolob, eu am discutat strict despre masina pe care o am...am fost in grecia si am mers din full de benzina, doar autostrada, constant, fara opriri, exact asa cum am precizat anterior, si mi-a iesit 5.5. Nu as fi vorbit daca nu intampinam aceasta chestie. Gandeste-te, fara dealuri, vãi, constant 140, clar a mers mai mult din inertie motorul. Nu mi se pare absurd. Vorbeam strict "autostrada".
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Scuzã-mã, dar este incredibil. Nicio Astra pe motorinã nu consumã așa puțin la viteza aia, în orice condiții.
ÃŽn afarã de drumul acela prin Grecia, s-a mai întâmplat sã mergi pe autostradã și sã ai consum sub 6, la orice vitezã?
Nu te bãnuiesc de rea intenție, ci de un calcul greșit Smile

PS: ca sã fie concludent, orice calcul legat de vitezã sau consum se face cu dus întors pe același drum. Drum fãrã dealuri poate însemna un gradient imperceptibil în pantã. La întoarcere se echilibreazã consumul, în zona unei medii reale.
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Mda, nu condamn Smile). Asa mi-a iesit din peco in peco la plin de benzina. Chiar sunt curios, cu prima ocazie o sa mai incerc o data sa vad consumul in acele conditii. Pot sa afirm ca a fost numai drum intins, la intoarcere am avut alta ruta. Oricum, voi mai face o proba de acest gen. Smile
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Posibil sa fi fost mai mult vale insesizabila... Saptamana trecuta a facut o excursie cu 3 pers in masina si bagaj pe rutele: Buc-Brasov-Gheorgheni-Lacul Rosu-Praid-Gheorgheni-Lacul Rosu-Bicaz Chei-Valea Largului-Tg Neamt-Piatra Neamt-Bacau-Bucuresti, si am avut consum mediu 6,1% in 1070 km. Viteza de croaziera 105km/h +-2km, cu pilot automat si A.C. peste 700km. Bafta !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR