Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiti unde gasesc informatii legate despre ce anume se verifica/se schimba la fiecare interval de service? La Volkswagen scrie clar in cartea de service cat de des se schimba distributia, uleiul de frana etc. Asa ceva caut si pentru Astra mea.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
de distributie nu stiu ce sa iti zic exact ca nici eu nu stiu, cred ca te refereai la cureaua de accesorii, banuiesc ca la 3-4 ani ar trebui schimbata chiar daca nu e foarte uzata.....ca distributia banuiesc ca o ai pe lant.

In principiu ca si uleiul, si antigelul si lichidul de frana .....(eu as adauga si uleiul din cutie daca ai M32 sau M20) ar fi bine sa le schimbi....nu la fel de des ca uleiul evident, dar la la un 3 ani cred ca ar fi ok.
Ai sa vezi ca orice lichid pe care il cumperi (inclusiv uleiul de cutie care dupa opel nu se schimba, are un shelf life de 3-5 ani , asta stand pe raft, imagineaza-ti ce se intampla la folosire )
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Da, nu prea e in regula ce-au facut ei, pentru ca in mod normal ar fi trebuit sa fie trecute in carnetul de garantii informatiile astea. In primul rand netrecand aceste informatii nu poti avea un plan clar de service functie de numarul de km in momentul in care iesi din garantie si poate nu vrei sa mai faci reviziile la reprezentanta. Dar in felul asta trecem la al 2-lea aspect in care te cam obliga sa faci reviziile la ei pentru ca nu prea stii ce si cand sa schimbi asa de capul tau, si te pot incarca cu o gramada de chestii care "trebuiesc schimbate". Tehnica asta se numeste fidelizarea clientului prin necunostiinta de cauza.
  • Ronin333

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat


Skip ads

  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mersi Ronin. Oare cat de actualizat e tabelul? Tabelul pare generic si tot ma gandesc daca sunt chestii specifice distributiei pe lant, franei electrice sau benzinarelor cu turbo.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
distributia pe lant nu se schimba decat atunci cand face zgomot, frana electrica se calibreaza cand se schimba placutele spate Wink
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,domnule @lucio cum se calibreaza frana de mana electrica...intreb deoarece ma bate gandul sa schimb placutele de frana.
Stau asa si ma gandesc, acum cand placutele sunt tocite ea de unde stie cat sa deschida , iar atunci cand placutele ar fi noi, dupa parerea mea ar trebuii sa deschia pistonasele acelea mai putin.
Nu imi deau seama care este principiul de functionare al franei de mana electrice, nu tot pistonasele cu lichid de frana actioaneaza asupra placutelor( ca si atunci cand folosesc frana de picior?)....banuiesc ca doar inchid mai mult sau mai putin,asta in functie de uzura placutelor.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Paul nu ma mai domni atat ca ma faci sa ma simt batran Crying or Very sad calibrarea se face cu mdi sau clona de op-com, la motorasul care trage de cablu,cel putin asa stiu de la un prieten care le-a schimbat Very Happy
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Frana de mana electrica functioneaza impreuna cu abs-ul , ia pozitia rotii de aici
Iar motorasul care trage cablurile e unul de curent continuu ce duce pana la 40 de amperi corelat cu forta de franare.
Adica abs-ul vede ca roata se invarte incet ( in panta de ex) si se trage cu o forta mai mare (in acest timp masurandu-se curentul consumat pentru a se opri la forta maxima fara a-l arde)
Teoretic nu se calibreaza nimic la schimbarea placutelor deoarece invatarea noilor pozitii o face electronica franei electrice.

Placute uzate- cursa mai lunga ptr motoras dar el tot la acelasi curent maxim consumat se opreste , adica masina sta
Placute noi - el atinge maximul mai repede
Cam asta stiu eu dar daca mai sunt intrebari pot veni cu o baza teoretica mai solida
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Asa ceva cautam. Va pun si voua la dispozitiein format pdf: https://1drv.ms/f/s!Avg5ifyOlj1MgS1DfHebuPf5zkwK

Am aflat doua lucruri: lichidul de frana ar fi trebuit schimbat de trei ori in 6 ani, si nu a fost niciodata, iar bujiile ar fi ajuns la 8 ani sau 120000.
Mainile sus, cui i s-au oferit macar toate lucrarile de pe lista?

Mediocritate peste tot, asta ma enerveaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR