Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Catalin22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare sunt nou pe aici si sper sa nu fiti rai cu mine .
Am 20 ani si prima masina (un opel corsa 2001 , motor 1.2 si cutie easytronic)
As dori sa schimb tot iluminatul interior al masinii iar apoi , usor ,usor sa trec si la exterior .
Stiti cumva ce bec se afla sub capacul de la levierul de la cutia de viteze ? (Cum scot acel capac?)

Continui pe acest subiect si as dori sa stiu si eu ce fel de becuri sunt in urmatoarele locuri :
Ce becuri se afla in plafoniera? (Dar in plafoniera din spate ? doresc sa le schimb cu leduri si tin sa mentionez ca am luat 2 "becoleduri" si cand am montat primul "becoled" cu smd-uri a fost ok , cand am scos al doilea bec (clasic) , a inceput sa lumineze slab 5-10% din intensitate , becul cu leduri , cand l-am pus si pe al doilea au inceput ambele sa lumineze foarte slab,fara ca eu sa le aprind !)

Ce fel de becuri se afla in TID ? Dar la display-ul cu km si cel cu A/N/1,2,3,4,5 ?

Ce becuri sunt in spatele ceasurilor ? Se gasesc si alb rece ? Sau trebuie neaparat cu smd-uri (ma sperie ideea ca nu v-a fi uniform Sad )

La consola centrala unde sunt cele 3 butoane cu aeroterma masinii , ce becuri sunt ?

La bricheta ce tip de bec este?

In blocul de lumini ?

Se pot schimba si cele de la butoanele geamurilor electrice sau cele de la comenzile de pe volan ?

Ce becuri gasim pe pozitii si lampi numar de inmatriculare?

Si o ultima intrebare :

Detin 5 metri de banda smd si as dori sa stiu daca afecteaza cu ceva daca pun o bucata de banda cu (3 sau 6 leduri pe stanga in portbagaj si leg in serie o bucata de 3-6 leduri si pe partea dreapta . Se mareste consumul de curent ? As putea sa ard vreo siguranta ? Doresc sa fiu informat inainte sa fac vreo tampenie ..


O sa atasez si doua imagini , Va multumesc . Astept raspunsurile dumneavoastra si criticile in acelasi timp Laughing
  • Catalin22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu este capac....
Se scoate ansamblul cu totul.
Se demonteaza tunelul apoi ai acces la cele 4 piulite si o mufa care tin ansamblul levierului pe sasiu
  • Catalin22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Adica nu e ca la cele clasice unde scoti acea husa de piele ? Sad
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR