Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Va salut.Am problema asta si nu reusesc sa i dau de cap.Azi am stat sa o repozitionez vreo 2 ore insa fara rezultat...Ce e de facut?
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ai dat jos bara? sau doar ai incercat cu ea pusa? n-are nimic rupt la bara? in cel mai rau caz incearca sa pui ceva sub buza spoilerului ce intra sub far.. astfel incat sa stee mai sus..a fost lovita?
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am dat o jos si m am uitat ffff atent.nimic indoit nimic inlocuit.Nu are buretii aia.o fi de la aia?
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
n-am dat spoileru jos niciodata...insa ai putea incerca cum am zis in primu post... sa pui ceva sub pentru a o ridica, la ce burete te referi? cum este si pe spoileru spate?..nush daca ar trebuii sa aiba si pe fata..
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cand o pui sus acolo sub zona farurilor trebuie sa se aseze pe niste suporti si la tine ai pus-o sub acei suporti. da-o jos si intai aseaza zonele de sub far cum trebuie apoi lateralele...
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Crede ma ca am pus o exact pe sina aia de metal.M am uitat foarte atent sa nu ratez.

mafiozo sunt acei buretei care se pun sub far,pe bara de ramforsare, si vine bara peste ei.Probabil din lipsa lor bara sta cazuta.Incerc sa i iau sa i pun si cred ca se rezolva problema ma gandesc eu....mai e si cauciucul acela de sub far care vine prins pe spoiler care la fel lipseste...

@m am uitat la un vecin care are break si la el zici ca e lipita bara de faruri asa tapana sta...
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Bara fata la astra g are si niste cleme de prindere si pozitionare. Dintr-un motiv sau altul, acele cleme, atat cit se vede in poza, sunt deteriorate. Eu am lovit un caine, la 100/h si a sarit de la locul ei. Cand o puneam in stanga, sare din dreapta si tot asa. Am rezolvat cu poxipol transparent prin octombrie. Vad ce deocamdata ma tine. Multa bafta!
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
La mine nu e rupt sau indoit nimic.In laterale e prinsa in clipsurile alea la fel si pe centru in cele 2 suruburi.Am gasit sa iau acei bureti absorbanti de soc.II primesc joi si sambata ma apuc sa dau iar bara jos.Sper sa isi revina...Revin cu poze inainte/dupa.
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Va salut.Am problema asta si nu reusesc sa i dau de cap.Azi am stat sa o repozitionez vreo 2 ore insa fara rezultat...Ce e de facut?


Va salut.
Din imaginile postate de dumneavoastra reiese faptul ca.....va lipseste "piesa"(deflectorul) care vine in contact cu farul . Aceasta piesa este practic asemanator cu un cheder destul de finut, vine montat direct pe bara exact in zona farurilor si putin pe colt. Nu aveti cum sa "lipiti"(apropiati) foarte mult bara de far in cazul dumneavoastra.
Deasemeni, aveti si lipsa absorbantelor din zona farurilor, absorbante pe care se aseaza bara. Va atasez imagini cu acel deflector.


  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da stiu ca lipseste acele chedere dar cu ele nu stiu cat de mult s ar apropia bara.Astazi iau absorbantele de soc si sambata ma pun pe treaba.

@am intrebat si de acele mici chedere dar nu prea am gasit.le pot confectiona din altceva?
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am revenit asa cum am spus.Am montat acei bureti.Nu mi a trecut prin cap sa le fi facut o poza, chestia e ca sunt foarte mici ( 10 cm/10) si se pozitioneaza in coltul farului la imbinarea cu capota si spoilerul.

Poze inainte de montare si dupa montare.

Mai ramane acum sa gasesc acele cauciucuri ca sa acopar in totalitate luftul.

Sper ca am fost de ajutor!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cu siguranta acolo nu o sa mai ai probleme daca montezi si acele chedere mici.
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce le cumpar revin cu poze normal Smile.Sper sa rezolv in totalitate problema asta.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In baumaxx gasesti chedere de usi la metru,este un model subtire,asemanator cu cel original de opel si este dublu-adeziv, costa cam 3 lei metru,cumpara 2 metri si ai rezolvat problema.
Poza cu el mai jos montat pe bara:

  • andreibalu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Unde ai gasit bureteii antisoc pentru bara fata? Ai cumva o schita de montaj? Am aceeasi problema cu pozitionarea barei, dar la mine nu se pricep dobitocii de la service si as vrea sa ma ocup personal de partea aceasta estetica.
Merci!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Poate te ajuta urmatoarea imagine:


Cod reper: 90559504(GM 1400184) dreapta si 90559503(GM 1400183) stanga
  • eduard_pop

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna baieti,

Va rog foarte mult,ca cineva sa-mi explice cu poze daca poate,ce trebuie sa am sub far,ca sa pot prinde bara bine.

Azi am pus bara originala, jumatate de zi am jucat cu el si tot vine afar pe lateral, si sub far am o gaura imensaaa, am impresia ca imi lipsesc multe chesti ca sa pot prinde si alinia normal bara.

Va rog sa ma ajutati cu descriere,sau poza cat mai detaliata ca sa stiu ce ar trebui sa cumpar daca nu am.

Sunt deja disperat...

Mersi mult!

Seara faina. Smile
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca te ajutau colegi mai bine daca puneai tu niste poza cu bara, si si cu zona unde nu intra bine si cat este iesita.
Si o poza din fata fara bara ca sa poate sa te indrume colegi pe ele.
Ca sa stie si ei despre ce este vorba. (cu ce lipseste si nu se potriveste.)
  • eduard_pop

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2015

  • Mesaj Privat


Numa poza asta am momentan, daca dati zoom se vede cum e iesit si cat, ca sa fac poza fara bara ar trebui sa dau jos bara dar momentan trebe sa folosesc azi masina...

Sina aia de metal care a prinsa cu nituri de bara,este numai intaritura,sau ar trebui sa se prinda de ceva sub far?

Mersi mult!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
are doar rol de intaritura si de sprijin plus ca de ea este nituit acel cheder de sub far...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR