Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • vali2007

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare la toate lumea,
Am achizitionat masina din semnatura acum cativa ani pentru a ma deplasa la tara si un pic de off-road usor. In general este foarte OK pentru cerintele mele insa, pentru un pic de confort m-am hotarat sa o echipez si cu A.C. Pentru partea electrica/electronica m-am lamurit, insa am unele neclaritati in ceea ce priveste amplasarea elementelor instalatiei de A.C.
Deoarece in manualul de reparatie nu figureaza instalatia de A.C. rog posesorul unei astfel de masini (Frontera A sport 3SUD - 1997) sa faca niste fotografii la prinderile si amplasarea elementelor (din zona motorului) ce compun instalatia de AC (compresor, radiator de clima, conducte si uscator).
Ma intereseaza de asemenea sa cumpar un compresor AC si eventual un radiator. Va multumesc anticipat si toate cele bune,

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai important e ce fel de motor ai,nu cate usi.Cauti la dezmembrari una similara,cu AC functional daca se poate sau macar intreg sa fie,chiar daca nu se poate proba.Prinderile exista pe sasiu/caroserie la toate modelele.Va trebui sa iei toata instalatia dintr-un singur loc,si ca manopera trebuie dat si bordul jos,pt a ajunge la condenser.Instalatia evident difera in functie de motorizare.La 2.5 trebuie schimbata si pompa servo,e model diferit de la AC la fara.La 2.8 e mai simplu,se pune doar o curea peste locul gol de pe fulia vibrochenului si mergi mai departe.La 2.2 si 2.0 benzina mi se pare ca e la fel(vezi insa anul si tipul de motor).
Cred ca ar fi undeva la 6-800 ron o instalatie complete
Arata cam asa

  • vali2007

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Asa este SuperDragos - nu conteaza nr. de usi, am uitat sa mentionez motorizarea : X20SE.
Intre timp m-am mai documentat si am mai facut niste pasi in realizarea acestui proiect.
Inca de la inceput trebuie sa metionez ca la motorizarea X20SE este necesar schimbarea pozitiei pompei de servodirectie de pe partea stanga pe partea dreapta.
Pentru acesta este nevoie de :
- Suport comun alternator + pompa servo (din dezmbembrari, altul decat cel de la modelele fara AC) - 50 RON
- Suport AC, se va monta pe stanga, in locul suportului vechi pentru pompa servodirectie (50RON)
- 1 conducta pompa servo la caseta de directie (100 RON )
- 1 conducta rezervor lichid hidraulic la pompa servo (100 RON )
- 1 furtun rezistent la hidrocarburi, intre rezervor lichid hidraulic si pompa servo (20 RON - Dedeman)
- distantier intre conducte (bonus)
- suport fixare conducte (bonus)
- suport rezervor lichid hidraulic (rezervor care se amplaseaza si el in partea stanga) (10RON)
- curea accesorii corespunzatoare modelului cu AC (60RON - nou)
- rola ghidare - plastic (bonus)
- suruburi
Pentru partea de AC este nevoie de :
- Compresor AC (400RON)
- Condensor - radiator AC(150RON) - Atentie la SH, am luat unul dar este are fagurii de racire atat de oxidati incat daca il spal cu apa sub presiune acestia se transforma in praf ...
- Evaportator + senzor de temperatura (montaj electronic) (150RON)
- Uscator (75RON - nou)
- senzor presiune freon - (am achizitionat un uscator defect - gaurit cu senzor si mufa - 100RON)
- Tevi de legatura (75RON * 3 buc)
- mufa 3pini termocupla (eu am modificat-o pe cea de pe masina)
- 1 ventilator condesnsor AC (100RON)
- 1 modul ON/OFF AC - eu l-am modificat pe cel al masinii
- 1 set garnituri rezistente la temp -40grC - + 165grC (5USD de pe Ebay)

Aici am ajuns cu modificarile la partea mecanica. Pentru partea electrica o sa revin cand o sa fie gata iar instalatia de AC functioneaza.
In principiu mai este nevoie de lipirea a 4 fire pe ECU, 3 relee suplimentare si cam 15m sarma litata de 1,5mmp.
75% din instalatia electrica am montat-o pe masina .... o sa revin cand functioneaza ... inclusiv cu poze.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca le iei pe bucati,iesi mult mai scump..Pune cerere pe PieseAuto.Ro ceva gen "Cumpar inst.COMPLETA AC pet X20SE" si vei primi sigur oferte avantajoase.Eventual mentionezi si exact piesele necesare,sa nu fie neintelegeri.Oringurile le poti lua si de pe aici,(cine se ocupa cu AC sigur le are),nu tb.neaparat de pe Ebay
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR