Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut am o vectra B X16XEL, toata lunea stie ca acest motor consuma mult ulei, oare daca imi iau un indicator de presiune ulei o sa imi dau seama cand l-a papat pe tot? Cum se monteaza senzorul, Este greu, usor? Va rog sa imi spuneti si mie daca at abut experienta cu asa ceva. Multumesc!
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Te obosesti degeaba. In primul rand ca indicatorul ala nu iti arata nivelul uleiului, iar in al doilea rand ai un martor in bord. Cand nivelul scade la cateva sute de grame (nu stiu exact cat... ~ 300-400 grame... difera de la masina la masina), o sa ti se aprinda martorul din bord la curbe si la franare... si atunci stii ce ai de facut Very Happy
  • Costin Marculescu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997 16/16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tannu a scris:Te obosesti degeaba. In primul rand ca indicatorul ala nu iti arata nivelul uleiului, iar in al doilea rand ai un martor in bord. Cand nivelul scade la cateva sute de grame (nu stiu exact cat... ~ 300-400 grame... difera de la masina la masina), o sa ti se aprinda martorul din bord la curbe si la franare... si atunci stii ce ai de facut Very Happy

Ai perfecta dreptate asa mi-am dat eu seama ca am dat cu baia in bordura si am retezat surubul!si-mi pierdea ulei in draci!
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pai si atunci indicatorul de presiune a uleiului la ce ajuta?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Martorul de bord indicã doar faptul cã esti sub nivelul minim de presiune ( se aprinde ), sau peste nivelul minim ( se stinge ). Indicatorul de presiune iþi indicã ºi valoarea presiunii ( 2-3-4-5...bar). Este bun in caz cã se defecteazã senzorul de presiune pentru martorul de bord, poþi citi presiunea uleiului. În nici un caz nu îþi indicã nivelul uleiului, doar presiunea acestuia.
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pai deci practi ma ajuta sa aflu cand mai am ulei putin in baie, totusi nu vreau sa stau pana se aprinde martorul de pe bord pentru ca atunci deja inseamna ca am mers cu ulei insuficient protiuni bune de drum.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut , am deschis si eu un topic mai demult dar se pare ca f putin au facut modificarea asta eu vreau sa pun temp ulei si presiune, ToX A a montat pe bertone dar a zis ca a pus sonde suplimentare daca afli ceva sunt si eu interesat unde as putea sa ma duc sa mi le monteze
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru presiunea uleiului se poate folosi sonda de ulei de la Dacia 1310 (e ca o ciuperca) daca vreti sa pastrati si sonda masinii se face un adaptor,un fel de T pentru a se conecta ambele sonde. Daca e cineva interesat de cum se conecteaza sonda de dacie pentru a indica presiunea ma puteti contacta printr`un pm. Numa` bine!
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sonda de presiune (emitatorul) trebuie sa fie calibrata ci aparatul indicator (receptorul); asa ca daca vei folosi sonda de Dacia atunci ve trebui sa folosesti si "ceasul" de Dacia; asta daca vrei o indicatie corecta; daca vrei doar o valoare oarecare atunci poti folosi ce gasesti
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bineinteles! La fel am procedat si eu. Eu am facut doar un test,nu am avut intentia de a integra acest sistem pe masina.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Vreau sa-mi montez ceasuri suplimentare si nu stiu cum se face treaba asta. A montat cineva asa ceva pe aici? Am un Astra G (y17dt) si as vrea sa pun 3 ceasuri: presiune ulei, temperatura apa si voltmetru. Rog daca stie cineva cum se moteaza toate acestea 3 sa imi spuna si mie. La apa si voltmetru cred ca e usor dar nu stiu la presiunea de ulei cum fac. Multumesc mult!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru termometru ai nevoie de un fir de la masã, un + de la contact, un fir de la senzorul de temperaturã si un + de la blocul de lumini pentru poziþie ( sa se aprindã becul cand "pui "poziþia ).
Pentru Voltmetru ai nemoide de un fir de la masã ºi un + de la contact precum si un fir de la blocul de lumini pentru poziþie.
Pentru presiune ulei ai nevoie de un fir de la masã, un + de la contact, un fir de la manocontact ºi un fir de la blocul de lumini pentru poziþie. La maºina ta nu existã montat manocontact care sã indice presiunea uleiului, doar un senzor "care "simte"presiunea minimã si trimite comanda pentru aprinderea martorului. Trebuie sã cauþi un manocontact care indicã presiunea, dupã care se poate face un tub care sã fie montat in locul unde este senzorul de presiune si care sã conþinã atât senzorul, cât ºi manocontactul ( se poate face la strung ).
Nu ºtiu dacã se meritã, dar se poate face. Succes.
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc mult. Smile. Sper sa-mi reuseasca tot.
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Te asteptam cu rezultatul finalizarii. Inclusiv poze. Bafta!
  • iordachegaby33

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2016

  • Mesaj Privat
salut,
vreau sa montez si eu la insignia mea un ceas pentru presiune ulei si nu stiu de care sa cumpar astept sfaturi si sugestii de la cei care si-au montat.
multumesc anticipat
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare. Stie cineva daca la motorul Y20DTH exista un senzor care de pe care se poate lua semnal pentru un ceas de presiune de ulei?...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din fabrica nu exista montat un astfel de senzor. Dar se poate improviza un alt model...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mersi Edwin pentru raspuns Smile nu ma mai apuc si de asta ca deja am adus atatea modificari de efectiv nu mai stiu de unde sa ma mai leg cu firele Wink
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
iordachegaby33 a scris:salut,
vreau sa montez si eu la insignia mea un ceas pentru presiune ulei si nu stiu de care sa cumpar astept sfaturi si sugestii de la cei care si-au montat.
multumesc anticipat


Daca mai este de actuallitate...
RaidHP...
Gasesti absolut tot: ceas, suport fixare pe stalp, teu-ri/reductii, sensor de presiune...etc
  • Cosmin_001

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2015

  • Mesaj Privat
a mai montat cineva ceas de presiune ulei la opel insignia ? si daca da ce ceas au folosit si ce pasi a urmat
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR