Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca a fost desfacut motorasul si cel care l-a desfacut n-a mai vazut asa ceva (placi de contacte in interior... motoras pas-cu-pas, roata melcata...), greu de crezut ca a mai pus la loc la fel totul... Oricum, verificati si firele care duc la actuatorul de pe grupul fata (planetara fata stanga).
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum spunea un classic in viata, "Nimic nu intrece bucuria de a avea Frontera B...NIMIC..!" Wink
  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nino a scris:Daca a fost desfacut motorasul si cel care l-a desfacut n-a mai vazut asa ceva (placi de contacte in interior... motoras pas-cu-pas, roata melcata...), greu de crezut ca a mai pus la loc la fel totul... Oricum, verificati si firele care duc la actuatorul de pe grupul fata (planetara fata stanga).


Nici nu mai stiu cum sa facem... Sotul meu ar vrea sa mearga la un service in alt oras, dar unde? Financiar, nu ne permitem sa mergem la reprezentanta. Credeti ca este o idee buna de-a incerca service de la reprezentanta? Sincer, nu avem posibilitati de alta masina si ne-am dori sa-i dam de capat. Am incercat la cateva service-uri, dar fara rezultat... O fi electric, o fi mecanic?
Citisem o postare ca la Frontera B nu sunt MRL-uri. Cei care au desfacut si au avut probleme, asa este?
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca s-a umblat la motorasul de pe cutia de transfer si o perioada a mers bine, cauza este tot acolo in proportie de 85%. Verificati electrica pana la motor, cablurile, conexiunile, furtunasele de vacuum ( nu e bine ca ati infundat unul - de obicei se infunda doar cel care merge la comanda clapetelor de la admisie aer in motor, nu cele care au legatura cu 4x4!). Daca aveti posibilitatea, inlocuiti motorasul 4x4 (achizitie dezmembrari, atentie ca unii cer foarte mult pe acest motoras - aproape cat toata cutia!). Trebuie sa incepeti, din punctul meu de vedere, cu analiza, la un service serios, cu un electrician bun: de la buton la motoras si la cuplarea grupului fata, la supapele si furtunasele de vacuum... Incercati sa contactati si oamenii din zona dvs. de pe forumuri , http://forum.club4x4.ro/sho...tara-in-zona-Iasi , http://forum.club4x4.ro/sho...service-auto-Iasi , http://adventure4x4iasi.ro/contact .
Skip ads

  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc, Nino.
Sa vedem ce facem mai departe. O zi buna.
  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am revenit cu noutati - problema 4x4.
Schimbat furtunase, curatat tot, nu mai clipeste martorul de bord, nu mai face zgomot...
Dar...se blocheaza in 4x4 si dupa cateva manevre fata spate isi revine Embarassed
Am primit ceva sfaturi tehnice, foarte utile, dar service-ul a spus ca nu-i de la electrovalve nici de la furtunase (au fost schimbate) nici de la motoras... Sad . A ramas pistonul / furca sa vada daca nu ramane ceva blocat si din acest motiv sa nu iasa din 4x4.
Daca mai aveti sugestii, astept cu interes.
Totusi, am o nelamurire si este foarte important, pentru ca am adus scandalul in casa , dupa ce am citit pareri diferite Twisted Evil
Frontera B, 2,2 2003, (motorina)... se cupleaza 4x4 de la buton (am inteles ca nu are MRL-uri sau are?)... Cum este corect sa se faca cuplarea/decuplarea in mers sau pe loc?
Stiu, s-a mai scris, am citit, dar poate are rabdare cineva sa mai explice pe scurt cu scuzele de rigoare, va multumesc.
Butonul de cuplare (nu s-au facut modificari)

  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca se banuieste furca de cuplare de pe grupul fata, sa se lucreze cu grija la demontarea actuatorului ca ansamblu (va curge uleiul din grup). Frontera B nu are MRL (doar Frontera A are, asemanator cu ARO...). Desi in cartea masinii scrie ca se pote cupla / decupla 4x4 in mers, eu nu recomand, decat eventual la viteze mici, sun 30 km/h... Cuplarea 4x4 se face de la buton, cu maneta reductorului pe pozitia "High" dupa care se poate trece pe "Low" cu apasarea ambreiajului. Decuplarea, in ordine inversa! Very Happy
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca iti curge "uleiul din grup" inseamna ca e prea mult.Va curge putin,nesemnificativ,furca nu lucreaza inecata in ulei,ci doar atinsa un pic,pe la franare sau viraje.Daca e la nivelul corect,nu se scurg decat cateva picaturi,ce ramane deci pe furca,nimic de speriat.
  • violeta66

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2003 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri, Nino.
  • mitza64

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1999 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Conform manualului masinii, la Frontera B cuplarea 4x4 din buton poate fi folosita pana la 96 km/h. Ce zice Nino are mult mai mult sens (30 km/h) avand in vedere ca puntea fata nu se cupleaza decat atunci cand nu ai aderenta. Adica nu e recomandata pe asfalt uscat sau chiar umed. Tractiunea 4x4 pe Frontera B se foloseste doar in situatiile in care nu ai aderenta, carosabil acoperita de polei sau gheata/zapada si offroad adica noroi, pietris etc. Am o Frontera B din '99 si am invatat "the hard way" aceste detalii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR