Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua, Pe data de 19.10.2016 am fost victima unui alfa romeo ,mai exact masina era parcata pe partea dreapta a drumului deabia daca atingeam cu roata carosabilul.Masinile circulau din ambele sensuri iar soferul cu alfa romeo venind 50m pe frana a optat sa se "buseasca" in mine .Pana aici totul bine am scapat cu viata chiar daca masina mea a mers 10m cu frana de mana si in viteza.Vinovatul are asigurare la Carpatica si am aflat ca e falimentara.Ce ma sfatuiti sa fac? daca asta nu mai raspunde nici la telefon?.Multumesc






[img]http:
//www.clubopel.com/8080/uploads/2016-10/73650_r3xe1ct1u_th.jpg[/img]


http://www.youtube.com/watch?v=T7Dg4y03aP8
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
prima intrebare e daca ai declarat accidentul la politie. Sau v-ati inteles ca o faceti pe amiabila?
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
E declarat la politie, la inceput am zis ca ne intelegem cu asigurarea ,Carpatica fiind falimentara i-am cerut sa-mi cumpere alta masina la pretul pietei.Treaba e ca dupa ce i-am spus asta nu a mai raspuns la telefon:) .
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fondul de garantare: o sa astepti putin, dar se rezolva.
Skip ads

  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ati avut de-a face cu FGA?
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Chiar te rog sa ne spui cum ai rezolvat in final si xe suma au acoperit cei de la asigurari
  • cristianprodan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2000 s93 cn11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Pe data de 13 septembrie am fost implicat într.un accident din care Masina mea a fost declaratã dauna totala (Opel Astra g cc 2003) eu am fost victima,dupa aproape 2 luni ma suna cei de la city insurance si îmi spune cã îmi ofera 5600 de lei despãgubire,mi se pare o sumã aberantã. Va rog sã îmi spuneti si mie ce trebuie sa fac sa îmi dea o sumã cel putin apropiatã de valoarea masinii. Masina avea 170000 de km si era foarte întretinutã nu aveam gram de rugina. Specific ca la reconstatare cei de Opel dibas au evaluat reparatiile la 13.000 de euro fata de 3.000 cum au facut cei de la city insurance.

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La 13.000 euro cumperi Insigna. Nu Astra G.
Eu zic ca 3000 euro e un pret OK pentru masina si varsta ei.
Desi la inceput ai zis 1500 EUR care e cam putin.
Skip ads

  • cristianprodan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2000 s93 cn11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ei au evaluat reparațiile la 3000 de euro dar urma sã îmi dea 60 la sutã din ãștia 3000 iar toatã lumea m.a sfãtuit sã fac o reconstatare pe care am fãcut o la Opel si a reieșit reparații 13000 de euro deci dauna totala. la care cei de la Opel au zis ca din suma de dauna totala cam ãștia ar fi banii care o sã mii dea asigurãtorul 3000 de euro dupa prețul pieței era bine dacã ofereau așa cei de la asigurare dar mi.a oferit 1300 de euro plus epava care epava a fos valorificatã la 500 de euro. La 3000 îmi permiteam sã îmi iau un alt Opel Astra Da cu 1800 nu prea îmi permit sã îmi iau o mașinã buna.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Fondul de garantare: o sa astepti putin, dar se rezolva.


Deja se asteapta de ceva timp sa se declare falimentul de catre instanta si se pare ca va mai dura. Pana atunci nu poti face decat sa deschizi dosarul si sa primesti nota de constatare !
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Chiar asa am facut "kosfunny" , dat in judecata, astept sa vad cum evolueaza situatia. Am sa va zic in final cum am rezolvat. Drumuri bune
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit sa depun toate dovezile la centru FGA din judet,unde nenea de acolo a scos-o ca dauna totala. Astept despagubirea. Drumuri bune
Skip ads

  • boera

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Sa va povestesc patania mea cu Fondul de Garantare.
In noiembrie 2015 am avut un accident in urma caruia masina mea a fost destul de grav avariata. Au sarit airbag-urile, roata stanga fata a fost smulsa etc. Cel care m-a lovit avea asigurare la Astra. Am facut toate demersurile, a venit constatatorul, service-ul a evaluat costurile reparatiei, iar in februarie am primit decizia: dauna totala. Dosarul s-a finalizat si suma despagubirii a fost stabilita la o valoare de aproximativ 7000 de lei. Masina este un Opel Astra G N-Joy din 2004. Bineinteles foarte putin, mai ales daca tinem cont de dotarile masinii. Mi s-a explicat ca s-a scazut 25% valoarea epavei. Nu am vrut sa adopt calea unui proces, adica sa-l dau in judecata pe cel care mi-a distrus masina (desi in momentul de fata ma gandesc ca ar fi fost o solutie mai buna), prin urmare am semnat hartiile la Fondul de Garantare, implicit cererea de plata pe care era mentionata suma de 7000 de lei.
A trecut un an de atunci. Am urmarit permanent status-ul dosarului pe site. In luna noiembrie m-am trezit in cont cu o suma virata din partea Fondului de Garantare de … atentie! … 4550 de lei. Am incercat sa contactez FGA prin telefon, insa nu raspundea nimeni. Am trimis un e-mail in care am solicitat lamuriri si raspunsul pe care l-am primit a fost urmatorul:
“Conform colegilor de la juridic, in urmatoarea perioada va fi remisa prin
posta si motivarea deciziei.”
Sunt indignat. In primul rand pentru ca nimeni nu m-a anuntat in legatura cu vreo modificare a sumei despagubirii, fiind pus in fata faptului implinit cu suma (mult diminuata) virata in cont.
La al doilea mesaj am primit urmatorul raspuns:
“Dupa rpmirea deciziei, aceasta poate fi contesta in termen de 10 zile la Curtea de Apel Bucuresti.” (greselile gramaticale nu imi apartin).
Consider ca modul in care suntem tratati de acest Fond de Garantare este un afront la adresa oamenilor de buna credinta. Este pur si simplu o bataie de joc! Astept “motivarea deciziei”.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR