Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mare dezamagire pt mine Passatul asta,cel putin modelul din 2000
Am probat azi 3 persoane unul berlina 1.9 TDI (foarte greoi..) si saptaminile trecute unul benzinar de 1.8 cu 20 valve (la care i s-au si dus citeva supape ulterior datorita unui intinzator prost->curea accesorii ciufulita care a intrat aiurea sub cea de distributie pe sub capacul slab etc sad.gif )
Toti 3 au zis ca e sensibil mai buna o Astra G caravan de 1.7 in toate privintele (excluzind suspensia si scaunele)
Si cred ca erau obiectivi,unul avind un Golf 4,deci fan VW , iar altul multe alte masini prin USA.
Daca ma gindesc si la costuri de intretinere,si ca unele probleme cu suspensia spate multilink sint f costisitoare sau chiar nerezolvabile ... ciudat ca se vind asa scump
Radiocass modest,ca de Golf,portbagaj aiurea,motor longitudinal-cui foloste botul luung? doar nu ne tamponam frontal toata ziua Smile;frina prea asistata,pragurile zgiriate pina la tabla de niste chestii de plastic ale portierei fatza etc
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic! Cred ca depinde mult de motorizare, de dotari...Eu am mers cu un Passat din 2003, 4motion, 1,9tdi, 130CP, frane cu disc fata-spate, care mai avea si alte "rahaturi" (climatronic, piele...), dar care nu sunt importante in performantele masinii. Eu pot spune ca mi-a facut o parere buna sau foarte buna in ceea ce priveste tinuta de drum si cam toate cele. Fireste ca am facut si-o "liniuta" mica si as putea spune ca "m-a calcat pe cap" destul de repede cu toata Astra mea de 2.0dti si 101CP. Acum ce sa zic...Cred ca depinde mult de multe...Chiar si de starea de ingrijire a masinii...Sau poate am dat eu peste un model mai de soi...
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
E drept ca asta TDI era cam obosit ,zgiriate plasticele pe interior etc,desi pe bord avea 150k parea de 250-300
Dar nici conceptia nu mi s-a parut ok,iar ca demaraj slab de tot.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sefu' vezi ca passat n-are multilink pe spate decat cu incepere de la generatia actuala...
Skip ads

  • alexandrubyta

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995 c2one
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu am o vectra din 95-200000 km cam de 1 luna si nu pot spune ca nu sunt multumit de ea are ceva probleme cu motorul ca imi da putin in nas si are are o conducta sparta la AC nu are geamuri electrice si nici oglinzi.Un amic mi-a propus un schimb cu un passat din 95-128000 motor 1'8 full fara piele si nu are nici o problema dar mai vrea o dif de 1000 de euro.M-am gandit sa intreb niste vechi posesori de vectra ce parere au de schimb nu mai stiu pe nimeni cu vectra cu care m-as putea sfatui si m-am gandit sa va cer voua niste sfaturi astept sfaturi mersi
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mai bine nu faci schimbu asta pasatu din 95 e vechi si consuma mult motoru de 1.8
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
1.7dti_edition2000 a scris:Mare dezamagire pt mine Passatul asta,cel putin modelul din 2000
Am probat azi 3 persoane unul berlina 1.9 TDI (foarte greoi..) si saptaminile trecute unul benzinar de 1.8 cu 20 valve (la care i s-au si dus citeva supape ulterior datorita unui intinzator prost->curea accesorii ciufulita care a intrat aiurea sub cea de distributie pe sub capacul slab etc sad.gif )
Toti 3 au zis ca e sensibil mai buna o Astra G caravan de 1.7 in toate privintele (excluzind suspensia si scaunele)
Si cred ca erau obiectivi,unul avind un Golf 4,deci fan VW , iar altul multe alte masini prin USA.
Daca ma gindesc si la costuri de intretinere,si ca unele probleme cu suspensia spate multilink sint f costisitoare sau chiar nerezolvabile ... ciudat ca se vind asa scump
Radiocass modest,ca de Golf,portbagaj aiurea,motor longitudinal-cui foloste botul luung? doar nu ne tamponam frontal toata ziua Smile;frina prea asistata,pragurile zgiriate pina la tabla de niste chestii de plastic ale portierei fatza etc

motorul longitudinal este considerat un avantaj nu dezavantaj dar nu intru in polemici.
in schimb sunt de acord cu tine cand e vorba de comfort la modelele anilor 2000 gen golf, passat. sunt de toata jena. para sunt facute doar sa fie incomode. asta am remarcat si eu de mult timp...
motorul de 1.8T mai ales in primele generatii eu i-l consider o mizerie. nici putere prea mare, turbo ala e de toata jena cand si cum intra si consum mare. mai ales la un condus urban.... performante iar de caruta
  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
passat b5 incomod? Rolling Eyes esti sigur?
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
da. la calitatea scaunelor si a banchetei din spate ma refeream... nu comfort per general al masinii. scuze daca am scris aiurea si am indus in eroare.
am facut ceva drumuri lungi cu un golf 4 si mi-a indreptat toate oasele....
  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu de golf 4 dar la passat B5 sigur nu sunt mai incomode scaunele sau bancheta decat la astra g
sa nu mai zic de spatiu si izolare fonica Very Happy
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O fii avand alte probleme nu zic nu dar scaunele sant comfortabile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR