Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu prea ai dreptate. Si eu vorbesc din perspectiva unui posesor atat de Opel, cat si de Bmw. Si nu am luat bmw pentru fitze, un seria 5 touring , ci pentru ca asta aveam nevoie. Nu stiu ce gagicute agati cu un combi mare. Dar ma rog, sa trec la argumente. Un bmw e mult mai bine construit, ma refer la atentia pentru detalii, plasticele folosite, ideile implementate. Confortul e infinit mai mare la un seria 5, decat la un vectra caravan mai nou cu 4-5 ani (am dat exemplu care ma priveste pe mine).

Bmw e mult mai dinamic, tractiune spate cu traditie de zeci de ani, greutate 50-50 axa spate-fata. Sa nu mai zic ca la aceeasi capacitate un bmw e mai rapid si mai economic. Intretinerea la astea noi intr-adever e scumpa, dar si la o Insignia e, depinde cum ai ghinionul. Daca vorbim de design, bmw iar castiga, design-ul e mai longeviv, intre un bmw e36 pisicuta si un astra G mai nou cu 10 ani, nu are nimic in plus astra. Ba chiar in minus daca vorbim de suspensia fixa spate, fata de independenta la bmw.
Skip ads

  • kellu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste consumul, care model omolog de la BMW e mai economic decat Corsa 1.3 CDTI? Razz
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand am scris la aceeasi capacitate. Pana la ultimele modele, bmw nu a facut motoare diesel sub 2000cmc.

Dar la F-uri a facut si un motor L3 de 1.5 diesel care scoate consum declarat de 3.1% pe autostrada: vezi aici http://www.autoevolution.co...namics-6mt-116-hp


  • kellu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
un coleg de-al meu a avut pe autostrada in bord 2.7 pe o Corsa 1.3 diesel
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci se adevereste, la o capacitate putin mai mare bmw-ul are aproape acelasi consum (corsa are motorul mai mic si e mai usoara). Si totusi, pentru 0.4L in plus as alege bmw-ul.

Si nu stiu cum se simte o corsa C la drum lung, dar masinile astea nu sunt facute pentru asa ceva.

Eu m-am plimbat poate peste 1000km cu un bmw 116d - 2013, pot sa zic ca e stabil precum renumele marcii. Ii dai a 6-a la 160kmh si nu simti nimic, motorul e silentios (sau masina bine antifonata). Aici se face diferenta, daca ma intelegi.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu intelege Smile
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Smile

As preciza ca mergeam in Germania cu 160kmh constant, sa nu se inteleaga ca in Ro.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta dintre Opel si orice masina din clasa premium este mare! Daca te intereseaza strict sa mergi din A in B nu te uiti la BMW / Mercedes / Audi. Dar cu aceiasi mentalitate vei conduce logan, ca e mai ieftin. Sunt de acord ca vei plati in plus pentru clasa premium, dar vei si avea in plus comfort: insonorizare, motoare mai bune, calitate mai buna la interior, senzatia la volan, stabilitate, etc. Urcate intr-un bmw si apasa pe bord, plimbate cu mana pe materialele din interior si o sa intelegi diferenta, fa un drum mai lung si vei vedea iarasi diferenta.
Sunt persoane pentru care diferentele mentionate conteaza si sunt dispusi sa plateasca diferenta de pret.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motoare mai puternice poate....mai bune? e foarte dificil sa judeci....n-as da 1.9 cdti de la opel pe 2.0 de la bmw....mai deunazi vorbeam cu o cunostina cu 320d 163cp din 2006, clapete rupte motor terminat, apoi dupa ce a rezolvat cu motor din dezmembrari, au crapat toate injectoarele, urmatoarea la rand turbina care fluiera ca trenul....calitatea la interior da e mai buna, dar nu mult mai buna, astazi am pipait un 320d din 2002, sincer fata de G-ul meu NU este mult mai calitativ, vorbesc de plasticele de pe bord si fetele de pe usi( nu contest ca sta mai bine pe drum si ca e mai confortabil)
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu n-am zis mai bune.

increatul a scris:Bmw e mult mai dinamic, tractiune spate cu traditie de zeci de ani, greutate 50-50 axa spate-fata. Sa nu mai zic ca la aceeasi capacitate un bmw e mai rapid si mai economic.


Chiar daca suntem pe un topic de Vs. eu zic ca nici n-au rost comparatiile intre cele doua marci. Un 320d poate ajunge si la 40.000 eur, de asta e si diferenta.

mad2max a scris:( nu contest ca sta mai bine pe drum si ca e mai confortabil)


Pai asta e esenta, si tu pui in paranteza afirmatia. Pai inginerii aia pentru asta scot masini mai bune, ca au facut un sasiu care ofera atat stabilitate cat si confort. La o masina nu conteaza doar sa te duca din A in B, mai conteaza si cum te duce.
De exemplu, la viteze de 160kmh nu exista termen de comparatie la antifonare (si stiu ce zic de cand am avut H-ul) intre bmw si opel, si chiar la 130kmh.

Eu doar am combatut ideea colegului care zicea ca bmw = fite, cand de fapt exista o gramada de argumente care justifica pretul. Ca romanii sunt cocalari e altceva.
  • kellu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:nu intelege Smile


Stai linitit ca inteleg... ca fost detinator de 3 astfel de masini "premium", inteleg perfect. Se pare ca tu nu intelegi punctul meu de vedere, ca de altfel majoritatea de pe-aici. Razz
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:Motoare mai puternice poate....mai bune? e foarte dificil sa judeci....n-as da 1.9 cdti de la opel pe 2.0 de la bmw....mai deunazi vorbeam cu o cunostina cu 320d 163cp din 2006, clapete rupte motor terminat, apoi dupa ce a rezolvat cu motor din dezmembrari, au crapat toate injectoarele, urmatoarea la rand turbina care fluiera ca trenul....

Tu caracterizezi dieselul de 2.0 cel mai produs din istorie(s-au produs zeci de milioane de motoare) pe baza experientei prietenului tau de pe o masina care la cat merg nemtii are +600.000 km de voie.
Ca s-a vorbit despre consum:
BMW F10 2.0d 240 de cai-480 Nm

Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai prost motor ~ 2.0 diesel din perioada 2004-2010 e cel de la vw, ala e greu de egalat....n-am zis ca e prastie 2.0 de la bmw, cu putina stiinta poti preveni multe din problemele care le are, dar la fel si la 1.9 de la opel care e mai simplu de intretinut....am si zis ca e dificil sa judeci fiabilitatea
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
mad2max a scris:Motoare mai puternice poate....mai bune? e foarte dificil sa judeci....n-as da 1.9 cdti de la opel pe 2.0 de la bmw....mai deunazi vorbeam cu o cunostina cu 320d 163cp din 2006, clapete rupte motor terminat, apoi dupa ce a rezolvat cu motor din dezmembrari, au crapat toate injectoarele, urmatoarea la rand turbina care fluiera ca trenul....

Tu caracterizezi dieselul de 2.0 cel mai produs din istorie(s-au produs zeci de milioane de motoare) pe baza experientei prietenului tau de pe o masina care la cat merg nemtii are +600.000 km de voie.
Ca s-a vorbit despre consum:
BMW F10 2.0d 240 de cai-480 Nm

Ce are configurabil la ultimul meniu, EfficientDynamics?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ala e meniul de fapt de la funcția Eco Pro a mașinii când trage maxim de economie. Acolo se regleazã doar viteza maximã pana la care e disponibila opțiunea de condus EcoPro(maxim e 130 km/h) și dacã vrei sa intre și climatizarea în Eco Pro. ÃŽntrerupe de foarte multe ori compresorul de AC pentru economie. ÃŽn pofida ce spuneau ãștia de pe net nu am sesizat vreo diferența chiar și la 42 de grade.
ÃŽn rest partea de Efficient Dynamics: setãrile de la motor, cutie, recuperare energie la frânare, închiderea sau deschiderea jaluzelelor de la fantele de aer, preselectarea treptei de viteze în funcție de stilul de condus pe care l-ai avut și de ce urmeazã pe drum(bazându-se pe navigatie), funcția de "coasting" a cutie de viteze când e trafic în fata și știe ca trebuie sa opreascã și le face automat.
Ca idee la un drum de 520 de km prin tara prin folosirea modului Eco Pro am economisit suficienta motorina cât sa mai fac 111 km decât pe Confort(am câștigat 111 km). Ia lucrurile mai încet dar la caii lui acest încet e "relativ". Am avut 90 și un pic viteza medie care e mare pentru România și un consum de 4.8.
ÃŽn pofida a ce zic colegii e cel mai bun motor diesel de 2.0 l de departe. Nu îți dai seama din interior ca e diesel(și la 200 km/h poți vorbi în șoaptã) , consum infim la cât e F10 de mare(media pe ultimii 20.000 km cu mai mult oraș și mers tare e 6.8 ), 0-100 km/h în 6 secunde și un pic(Insignia OPC 2016 care e 2.8 și 325 CP ia suta în 6 secunde), cutia automata cu 8 trepte e cea mai buna deasemenea cutie automata fãcutã...
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
motorul de 1.9 diesel e de productie fiat.
cel de 1.9 cat si cel e 2.0 sunt motoare foarte bune, fara doa si poate
consumuri de sub 3.5 in realitate nu exista. si asa e aproape imposibil de ajuns... sau daca faci consumul ala pe 3 km si aia sunt la vale. ceea ce arata comp de bord e alta gargara si in 99% din cazuri minte
legat de topic,e cam impropriu sa compari o masina mai de buget cu una premium. acum daca esti persoana pragmatica, care ai nevoie de o sursa de transport si atat opelul e perfect si vei blama bmw, daca vrei comvort, materiale fine, design etc. alegi mercedes Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Motorul 1.9 de la opel e productie opel.
E doar proiectat de fiat, dar de produs (well, asamblat, nimeni nu mai produce nimic indoors) e in fabrica opel.

Consum de (aproape) 3,5 e imposibil, corect.
Insa e posibil un consum de 4,3 la o viteza medie de 102 km/h este, si e facut de mine intre galati si mangalia, drumul liber ce e drept si am abuzat de pilotul automat.
La mine intre plinuri diferenta este de maxim 1 litru intre cantitatea afisata de bc si ce pun la pompa (57 de litri pe bc, 58 la pompa), de aici trag concluzia ca consumul mediu afisat de bc e destul de aproape de cel real.
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Comparati mere cu avioane. Am mers cu bmw 525d 2012 eficient dynamics twinturbo 218cp aproximativ 3 luni. Cand m-am urcat inapoi in astra mea mi-au dat lacrimile ... parca totul troncanea parca nu aveam destula putere si mereu cand cautam navigatia ... numai era acolo. O sa incerc sa fiu obiectiv totusi. Sa zicem 525d vs insignia 2.0 biturbo.
Nu am gasit nici macar 1 lucru sa se apropie de calitatea bmw. 525d trage mai bine, se aseaza pe sosea de la 0 km si isi mentine postura pana la 280, nu paraseste carosabilul indiferent de curba, luminarea net superioara. Consum mai mic. Singurul + sa zicem ca ar fi 4x4 de pe insignia ... bmwul era fara xdrive cu el sunt convins ca altfel statea situatia.
E simpla toata ideea ... ai bani iei clasa superioara nu ai bani ... sunt strugurii acrii
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai si tu ce faci?
Compari un brand care e premium in definitia lui si anume bmw, cu un motor biturbo de peste 200 cp cu un brand care nici macar nu are pretentii ca se bate cu premium-ul, cu un model de clasa medie al acestuia pe care ai motor aspirat si cu 100 cp...
Ca sa nu mai zic, astra ta e si cu 5-6 ani mai veche si te astepti sa fie la fel de tehnologizata ca 525-ul...
Astra ta are acelasi numar de cp / 100 kg comparativ cu 525-ul?
Sau are undeva pe la jumatate?
Si te astepti sa fuga ca bmw-ul...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Topicul asta e din capul locului greșit, am mai zis-o. Opel nu se compara cu bmw, cum nici bmw-ul nu se compara cu maybach.

De exemplu, am condus acum de curând Astra K a lui frate meu, o mașinã cinstita n-am ce zice. Dar bmw-ul meu de 15 ani e superior la plastice, antifonare, opțiunile încã fac fațã unui Opel 2016. Unde era superior opelul era la farurile cu led, logic, putere raportata la capacitatea cilindrica, și poate la unele elemente de siguranțã.

PS. E vb de un Opel aproape full options, prețul undeva la 30000-35k eur nu mai rețin exact, trapa, încãlzire în volan etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR